Ogród

Wiosenne przesadzanie kwiatów. Czego potrzebują teraz nasze rośliny doniczkowe?

Ogród

Autor:
Patrycja
Sibilska
Wiosenne przesadzanie kwiatów
Wiosenne przesadzanie kwiatówDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Marzec to najlepszy miesiąc na przesadzanie wszystkich kwiatów doniczkowych. Wiosna nabiera rozpędu i czuć ją w powietrzu. Nie tylko rośliny, które rosną na zewnątrz, budzą się z zimowego snu. Kwiaty doniczkowe również garną się do wzrostu. Kiedy i jak najlepiej je przesadzić, tłumaczył w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Nie tylko ludzie, ale i rośliny są spragnione słońca. Dlatego to teraz najlepiej je przesadzić i dać im zastrzyk energii w postaci świeżej ziemi.

- Z reguły przesadzamy w większą doniczkę, pod warunkiem, że roślina ma w tej doniczce faktycznie ciasno. Możemy to sprawdzić, zaglądając pod spód, jeżeli korzonki wyłażą przez te otworki, to znaczy, że ma ciasno, a jeśli nie wyłażą, to sprawdźmy mimo wszystko wyciągając ją z doniczki, wtedy widać, czy korzenie są mocno stłoczone, jest pełno kiełków i roślina wymaga przesadzenia - radzi Łukasz Skop.

Przesadzić powinniśmy rośliny, które:

  • Mają tak małe doniczki, że aż się przewracają;
  • których korzenie zaczynają wyrastać przez otwory odpływowe w dnie doniczek;
  • rosną w tej samej ziemi ponad 2-3 lata (jeśli doniczka nie jest dla nich jeszcze za mała, to może być ta sama, ale wymieniamy podłoże na świeże);
  • które od dłuższego czasu marnie rosną i nie chcą puszczać nowych pędów. Przesadzenie może je pobudzić do działania.

Jaką ziemię wybrać do przesadzania roślin doniczkowych?

Ziemia, w której zasadzimy nasze kwiaty, jest bardzo ważna. To od niej zależy, czy roślina będzie miała odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu.

- Możemy użyć taką standardową ziemię do roślin doniczkowych, tak zwaną ziemię uniwersalną, ale ja zachęcam do tego, żeby zwrócić uwagę, żeby to była ziemia bez dodatku torfu. Skład podłoża zawsze jest wypisany na opakowaniu. Jeśli nie ma wyraźnej informacji, że podłoże nie zawiera torfu, to na pewno go zawiera. Torf dobrze trzyma wilgoć, jest lekki i chłonny, ale jego pozyskiwanie niszczy środowisko naturalne, a kompost jest równie dobry i ekologiczny. Jeśli podłoże klei się w dłoniach i zbryla, to warto je rozluźnić, dodając czegoś. To coś, to może być właśnie wermikulit, to jest substancja pochodzenia naturalnego, która zatrzymuje wilgoć w ziemi i trochę ją rozluźnia. Mieszamy całość, na litr ziemi około garść takiego keramzytu, dodajemy i dobrze mieszamy, wyrabiamy jak ciasto - radzi Łukasz.

Jak często i w jakich ilościach powinniśmy podlewać kwiaty?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a domowi ogrodnicy powinni na bieżąco obserwować wzrost roślin i ich potrzeby. Duże rośliny wymagają więcej wody, a mniejsze – mniej. Ziemia w większych pojemnikach wysycha wolniej niż w małych.

- Najlepiej zrobić prosty test: bierzemy zwykłą szklankę i po przesadzeniu podlewamy roślinę do syta, aż woda wycieknie do podstawki. Pamiętajmy, że bryła korzeniowa mogła być sucha, więc roślina jeszcze te wodę może wciągnąć. Teraz liczymy: wypiła nam 2,5 szklanki wody i czekamy do momentu, kiedy 2 centymetry wierzchniej warstwy podłoża wyschną. Jeśli na przykład wyschną po trzech dniach, to wtedy podlewamy połową tej ilości, która poszła na początku, czyli około 1,5 szklanki za trzy dni - wyjaśnia specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości