Pogoda

Pogoda w najbliższych dniach może nas zaskoczyć. Czym jest cyklogeneza?

Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN Meteo/Onet/IMGW
Prognoza pogody na 6, 7, 8 grudnia 2022
Prognoza pogody na 6, 7, 8 grudnia 2022TVN Meteo/x-news
wideo 2/5

Po okresie stosunkowo stabilnej aury nadejdą gwałtowne zmiany. Niemal każdego kolejnego dnia doświadczać będziemy innego rodzaju pogodowej dynamiki — od mrozu i śniegu po nagłe ocieplenia. Możemy też odczuć skutki cyklogenezy. Czym jest to zjawisko? Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni 6-8.12.2022 r.

Prognoza pogody na najbliższe dni: 6-8 grudnia 2022 r.

Zaskakujące warunki pogodowe rozpoczęły się już w poniedziałek 5 grudnia. Na północy kraju temperatura nie przekroczylła 0-2 st. C. Na południu z kolei aura wręcz wiosenna - termometry pokazały nawet 8-9 st. C. Mimo ciepła pozostałe aspekty pogody pozostawiły wiele do życzenia. Tylko na południu i południowym wschodzie kraju nie były zapowiadane opady i zza chmur mogło wychylić się słońce. W pozostałych regionach szaro i ponuro, z przelotnymi opadami deszczu. Na północy dodatkowo marznący deszcz, który spowodował gołoledź i opady śniegu.

We wtorek 6 grudnia już mniej przyjemnie na całym obszarze Polski od rana do wieczora. Z zachmurzonego nieba spadnie mocniejszy deszcz. Na północy oraz w rejonach podgórskich dodatkowo mogą wystąpić marznące opady marznących deszczu ze śniegiem albo samego śniegu. Temperatura określana jest jako niezdecydowana. Na południowym wschodzie i wybrzeżu na termometrach nawet 6 st. C, a gdzieniegdzie tylko ok. 1 st. C.

W środę i czwartek pogoda ma ulec niewielkiej poprawie. W dalszym ciągu w całym kraju ma padać, jednak głównie przelotnie, a w przerwach pojawić ma się słońce. Same opady mają być mieszane — deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Wystąpią również opady marznące, co oznacza, że drogi i chodniki będą bardzo śliskie. Temperatura nieco spadnie. W środę na termometrach od 0-2 st. C na północy i Podhalu do 4-5 st. C na południu i południowym wschodzie. W czwartek natomiast od -1 st. C na Kaszubach i Suwalszczyźnie do 3-4 st. C na południowym wschodzie. Nocami wszędzie będzie już kilkustopniowy mróz.

Cykolgeneza - co to jest?

Szczególnie niespokojnie będzie w drugiej połowie tygodnia. W tym czasie na Morzu Śródziemnym może dojść do procesu cyklogenezy, który odczujemy także w naszym kraju. Zimne powietrze z północy spłynie bardziej na południe, m.in. nad północne rejony Morza Śródziemnego. To stwarza warunki procesowi cyklogenezy, czyli powstania niżów. Jeśli się utworzą, najprawdopodobniej zaczną się kierować ku Polsce. Jeden z nich od piątku może przynieść dużo chmur i opadów, również bardzo obfitych: na wschodzie, południu i w centrum deszczu przechodzącego w śnieg, a im dalej na zachód i północny zachód, tym więcej śniegu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej o pogodzie na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN Meteo/Onet/IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Johanne Stenbak Hendriksen/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości