Jak zmieniły się średnie temperatury w Polsce? "Będzie coraz cieplej"

Marcin Sawicki
Jak zmieniły się średnie temperatury w Polsce?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce w ostatnich dniach doświadczamy wysokich temperatur, chociaż jest jesień. Marcin Sawicki skontaktował się z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aby sprawdzić, co tak naprawdę się dzieje w pogodzie i jak powinniśmy to interpretować.

Wzrost temperatur w Polsce

Marcin Sawicki skontaktował się z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej i zapytał, czy w związku z ociepleniem klimatu, temperatury w poszczególnych porach roku rosną tak samo.

- Jesień ociepla się najmniej ze wszystkich pór roku. Średnia temperatura jesienią skoczyła o nieco ponad 1 stopień. Najbardziej ze wszystkich pór roku ociepla się zima - 2,5 stopnia skoczyło. Zresztą, na marginesie, jeżeli zima się ociepla, to ma to skutki takie, że jest mało śniegu, woda nie leży długo i grunt nie nasiąka przez kilka tygodni czy miesięcy. Zamiast śniegu mamy deszcz, czyli spadło i spłynie, to również z tego powodu mamy susze w pozostałe pory roku - tłumaczył dziennikarz Dzień Dobry TVN.

Ostatni raz, wyjątkowo chłodno było 31 lat temu. - W 1991 roku to był ostatni moment, kiedy mieliśmy w Polsce naprawdę bardzo zimny 1 listopada. To jest -5, a na południu w Zakopanem -10 stopni - opowiadał Marcin Sawicki.

Jak zmienił się klimat w Polsce?

Ostatnie lata w Polsce są rekordowo ciepłe. Szczególny był 2018, ale w ostatni dzień października tego roku również zanotowaliśmy ponad 20 st. C w Zakopanem. - Klimatolodzy mówią, że my dzisiaj w Polsce mamy taki klimat, jaki Węgrzy mieli u siebie 50 lat temu - wyjaśnił Sawicki.

IMGW zrobiło eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na zimę. Nie należy tego odbierać jako coś potwierdzonego, jednak na podstawie różnych danych sporządzono następujące przewidywania. - Szacuje się, że będzie ponadprzeciętnie ciepły grudzień i ponadprzeciętnie mokry, będzie ponadprzeciętnie mokry styczeń, ale będzie typowa styczniowa temperatura - powiedział dziennikarz.

I dodał: "My już właściwie nie mamy niespodziewanych ataków chłodu. To już są niespodziewane ataki czegoś co nas właśnie w tym roku dotknęło, czyli ten wyż atlantycki, który nagle ogrzał Europę i podwyższył temperaturę o ponad 15 stopni w stosunku do średniej. To jest nasza rzeczywistość, na to się szykujmy. Będzie coraz cieplej".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: