Jaka będzie jutro pogoda - w piątek, 30 czerwca?
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w piątek, 30 czerwca Polska zostanie podzielona na dwie części atmosferyczne w związku z występującymi w tym dniu różnorodnymi układami barycznymi. Wyż z centrum nad Węgrami ma bezpośredni wpływ na ciśnienie panujące w Europie Środkowej i Południowej, a w najbliższych kilkunastu godzinach będzie dominował nad zachodnią częścią naszego kraju. Wschodnie rejony opanuje natomiast niż z Białorusi.
30 czerwca w znacznej części Polski odnotowane zostanie zachmurzenie małe bądź umiarkowane. Duży stopień zachmurzenia może pojawić się na zachodzie, gdzie po południu prognozowane są burze z przelotnymi opadami deszczu sięgającymi lokalnie 30 mm i gradobiciem. Wiatr osiągnie wówczas prędkość do 75 km/h.
W piątek najcieplej będzie na Opolszczyźnie. Temperatura maksymalna osiągnie tam 29 stopni Celsjusza. Termometry na wschodzie kraju wskażą 24 st. C. Synoptycy przewidują, że na Wybrzeżu i Podhalu mieszkańcy mogą spodziewać się około 22 stopni.
Prognoza pogody na piątek, 30 czerwca - Warszawa
Według przewidywań meteorologów w piątek, 30 czerwca w Warszawie temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni Celsjusza. Zachmurzenie w stolicy będzie w znacznej części dnia umiarkowane. Wiatr południowo-zachodni o słabej lub umiarkowanej prędkości.
Alerty IMGW - burze z gradem
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem IMGW wydał dla województw:
- zachodniopomorskiego;
- pomorskiego, poza powiatami: nowodworskim, malborskim, sztumskim, kwidzyńskim;
- kujawsko-pomorskiego, dla powiatów: świeckiego, tucholskiego, sępoleńskiego, bydgoskiego, Bydgoszcz, nakielskiego, żnińskiego;
- wielkopolskiego, dla powiatów: złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, obornickiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, poznańskiego, Poznań, gnieźnieńskiego, średzkiego, wrzesińskiego, śremskiego, kościańskiego, grodziskiego, wolsztyńskiego, leszczyńskiego, Leszno, gostyńskiego, rawickiego;
- lubuskiego;
- dolnośląskiego, dla powiatów: górowskiego, wołowskiego, lubińskiego, głogowskiego, polkowickiego, bolesławieckiego, legnickiego, Legnica, jaworskiego, złotoryjskiego, bolesławieckiego, zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego.
Burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 30 l/mkw., oraz porywy wiatru do 70-75 kilometrów na godzinę. Lokalnie pojawi się grad.
Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej alerty będą ważne w piątek w godzinach 12-18, a w pozostałych województwach od 15 do 22.
Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW - czym jest?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia ma sygnalizować możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one być przyczyną strat materialnych czy nawet zagrożenia zdrowia i życia.
Funkcjonowanie w warunkach narażenia na te czynniki może być niebezpieczne. Należy też spodziewać się utrudnień, np. opóźnień w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez masowych, które odbywają się w plenerze albo ich odwołania. Synoptycy zalecają ostrożność i apelują o śledzenie komunikatów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co jemy w czerwcu? Jakie sezonowe warzywa i owoce są najpyszniejsze właśnie teraz?
- Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?
- Co zrobić, kiedy w nasze drzewo uderzy piorun i zniszczy posesję sąsiada? Poznaj porady prawnika
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Alepo Beliavsky/500px/Getty Images