Treść alertu RCB
Alert RCB o treści: "Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy (30/31.01) możliwy silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Przygotuj się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu" został wysłany do mieszkańców i osób przebywających w województwach:
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, elbląskim, ełckim, giżyckim, gołdapskim, kętrzyńskim, lidzbarskim, mrągowskim, nidzickim, oleckim, olsztyńskim, ostródzkim, piskim, szczycieńskim, węgorzewskim oraz w Elblągu i Olsztynie;
- podlaskim, w powiatach: augustowskim, grajewskim, kolneńskim, monieckim, sejneńskim, sokólskim, suwalskim oraz w Suwałkach.
- Zostań w domu, jeśli możesz. Drogi mogą być nieprzejezdne. Możliwe przerwy w dostawie prądu - ostrzega RCB na Twitterze. Synoptycy przewidują, że wiatr osiągnie prędkość nawet do 100 km/h.
❗❗Uwaga Alert RCB❗❗
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) January 30, 2022
"Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy (30/31.01) możliwy silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Przygotuj się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu."
Wiatr może osiągać lokalnie nawet 100 km/h. pic.twitter.com/YRklRa3CMC
Ferie zimowe 2022
Silny wiatr - jak zabezpieczyć mienie?
Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypominają, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zamknąć okna i drzwi;
- nie zatrzymywać się pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Alert RCB - co oznacza?
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Nieustannie aktualizowane informacje dotyczące warunków atmosferycznych znajdziecie na tvn24.pl.
Zobacz także:
- Ciekawe wydarzenia w czasie ferii zimowych. Dokąd zabrać swoje dziecko?
- Projekt Zima w Zieleńcu. Dolny Śląsk pełen atrakcji na ferie. "Mamy najwięcej uzdrowisk w całej Polsce"
- Ferie w domu nie muszą być nudne. Jakie zabawki proponuje "Pani Gadżet"?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/Bill Hornstein