Pogoda na drugą połowę lata i jesień. Jaka będzie końcówka wakacji?

masy powietrza
Pogoda na drugą połowę wakacji i jesień. Co nas czeka?
Źródło: Harvepino/Getty Images
Choć lato dopiero się zaczęło, to meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowił przygotować wstępną prognozę na drugą część wakacji i jesień. Co przyniesie nam aura w najbliższych miesiącach?

Pogoda na sierpień. Jaka będzie druga połowa wakacji?

Specjaliści z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) przygotowali eksperymentalną prognozę pogody na okres od sierpnia do listopada. Do jej przygotowania eksperci wykorzystali własne autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Skorzystali również z danych zebranych przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) oraz Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).

Lato

Kiedy planować urlop
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato

Zgodnie z wstępnymi przewidywaniami sierpień będzie wyjątkowo ciepły. Średnia miesięczna temperatura najprawdopodobniej uplasuje się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to nie będą one ani większe, ani mniejsze od tych, które obserwowano w poprzednich latach.

Jesień 2022. Jaka będzie pogoda?

Zdaniem meteorologów średnia temperatura we wrześniu będzie się mieściła w normie z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej. Opady również powinny mieścić w obserwowanych do tej pory normach. Niewkluczone jednak, że w północno-wschodniej Polsce będzie ich nieznacznie więcej niż dotychczas. Bardzo podobnie zapowiada się październik. Temperatura i opady mają się mieścić w obserwowanych od lat normach. Jedynie w północno-zachodniej części kraju opadów może być nieznacznie więcej.

W listopadzie zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Warto dodać, że używane przez synoptyków stwierdzenie "powyżej normy" może oznaczać, że dany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Określenie "poniżej normy" może oznaczać, że będzie chłodniejszy lub bardziej suchy, natomiast "w normie" - podobny do okresu porównawczego.

Jaka jest sprawdzalność prognozy długoterminowej?

Eksperci z IMGW w swoim komunikacie podkreślili, że dzięki nowoczesnej technologii i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, nie da się do końca przewidzieć tego, co przyniesie nam aura i nie da się uniknąć błędów. Zwłaszcza, gdy przygotowuję się prognozę pogody dla tak odległego okresu.

Rozbieżności mogą być spowodowane wystąpieniem nagłych (zazwyczaj lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą wpłynąć na przygotowane wcześniej prognozy. Mogą się one różnic także w zależności od wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. - Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - czytamy w komunikacie IMGW.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości