Jaka będzie wiosna? Znamy prognozę IMGW

Jaka będzie wiosna 2022? 
Jaka będzie wiosna 2022? 
Źródło: x-news
Choć jesteśmy w trakcie zimy, synoptycy przewidują już, jak będzie wyglądała nadchodząca wiosna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej donosi, że luty i maj nie zaskoczą temperaturami, ale marzec i kwiecień mogą być cieplejsze, niż wskazują normy.

Luty i marzec 2022 - pogoda

Okazuje się, że średnie temperatury w lutym, w całej Polsce nie będą odbiegać od normy wieloletniej z 1991-2020. Wynosi ona od -4,4-0,5 stopnia Celsjusza w Suwałkach do 0,1-3,5 stopnia w Szczecinie. Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze również nie powinna przekroczyć normy. Jedynie na północnym wschodzie może być ich więcej.

Wyprawy w góry

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

W marcu powinno być cieplej niż zakłada norma wieloletnia na lata 1991-2020. Dla Opola średnie temperatury w marcu wyniosły od 3,9 do 5,3 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego od 0 do 1,7 stopnia. Miesięczna suma opadów na terenie całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

Pogoda w kwietniu i maju 2022

Również w kwietniu średnie temperatury na terenie całego kraju mogą być wyższe od normy wieloletniej, która dla Zielonej Góry wynosi od 8,7 do 10 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego od 5,3 do 6,7 stopni. Na północy i północnym wschodzie sumy opadów powinny być w normie. Na pozostałym obszarze będzie ich więcej. Maj w całej Polsce będzie z temperaturą w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, która wynosi dla Wrocławia od 13,9 do 14,7 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego do 10 do 11,1 stopni. Na terenie praktycznie całego kraju miesięczna suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, jedynie w centrum i na północnym zachodzie mogą być wyższe. Jak przekazał IMGW, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Jednocześnie IMGW informuje, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością.

- Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz). Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - wyjaśnił IMGW.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana