Pogoda na ferie 2023. Czy będzie padał śnieg? Prognoza na najbliższe dni

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
IMGW/TVN Meteo
Dzieci na śniegu, zima, ferie

Uczniowie z wojewdztw podlaskiego i warmińsko mazurskiego kończą fere. W kolejnym tygodniu przerwę zimową zaczynają kolejni uczniowie. Czy pogoda im dopisze? Sprawdź prognozę na ferie zimowe 2023. 

6 lutego do szkół wrócą uczniowie z województwa podlaskiego i warmińsko mazurskiego. Przerwę wciąż będą miały dzieci w województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Ostatnia tura ferii zacznie się 13 lutego dla uczniów z województw: zachodnio-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. 

Pogoda na ferie 2023

Minione święta, sylwester i Nowy Rok zaskoczyły wszystkich rekordowymi temperaturami. W całej Polsce aura niewiele miała wspólnego z zimą. Obserwowaliśmy rekordowo wysokie temperatury i brak śniegu nawet w górach. W dalszym ciągu zima, która obficie nas obdarowała śniegiem i mrozem w połowie grudnia, nie powróciła. To powoduje obawy o warunki pogodowe w nadchodzące ferie zimowe. Także końcówka stycznia była niezwykle ciepła, jednak już z początkiem lutego rozpoczeły się nie tylko mrozy, ale i intensywne opady śniegu.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jaka będzie pogoda w najbliższym czasie? Mimo kilku mroźnych dni w pierwszym tygodniu stycznia, pozostała część miesiąca ma być ciepła. Aktualne prognozy wskazują, że uczniowie rozpoczynający ferie zimowe w styczniu nie mogą liczyć na śnieg i związane z nim, typowe dla ferii aktywności.

Prognoza pogody na najbliższe dni ferii zimowych 2023

W kolejnych dniach wciąż będzie dużo chmur, a temperatury nadal będą utrzymywać się kilka stopni powyżej zera. W rejonach podgórskich i na południu kraju możliwe jednak silne przymrozki, a termometry mogą wskazać nawet do -25 st. C. w nocy. We czwartek termometry wskażą od -2 st. C. na Ziemi świętokrzyskiej, do 3 st. C. w województwie lubuskim. Dzień będzie pochmurny z niewielkimi przejaśnieniami jedynie w Małopolsce, bez opadów śniegu.

W piątek wciąż dużo chmur, a nad Kujawami, Wielkopolską i Ziemią Lubuską przemieszczać się będą opady śniegu od 2 do 5 cm. Po południu i wieczorem śnieg może pojawić się również na Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Termometry wskażą od -2 st. C. na Ziemi Świętokrzyskiej do 4 st. C. na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.

W weekend uczniowie z ostatniej tury ferii rozpoczną swoją przerwę (oficjalnie wolne zaczyna się od 13 lutego). Dotyczy to województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W całej Polsce będzie pochmurno, a do tego w sobotę mogą pojawić się opady śniegu od 5 do 10 cm. Jak podaje portal TVN Meteo "na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym śląsku i Opolszczyźnie będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i deszczu do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Miejscami opady mogą zamarzać".

W niedzielę wciąż dużo chmur, a do tego może padać deszcz ze śniegiem na Kielecczyźnie i w Małopolsce. Termometry wskażą do 6 st. C. na Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, a na Kujawach i Pomorzu nawet do 7-8 st. C.

Pogoda na ferie 2023 - długoterminowa prognoza IMGW

Na początku ferii temperatury przekroczyły 5 st. C. w centrum Polski do maksymalnie 7 st. C. na południu. Luty ma być nieco chłodniejszy, ale nadal bardziej podobny do początku wiosny niż zimy. Obecnie w górach utrzymują się intensywne opady śniegu, a pokrywa śniegowa rośnie. Warto pamiętać, że Tatrzański Park Narodowy został zamknięty ze względu na "lawinową czwórkę". Mimo to synoptycy nie pozostawiają złudzeń – na ten moment nie ma co liczyć na większe opady śniegu czy mróz. Spodziewać się za to można opadów deszczu, czasami z dodatkiem śniegu, który szybko zniknie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej o pogodzie na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: IMGW/TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Jorn Georg Tomter/Getty Images

Pozostałe wiadomości