Zima 2022. Kiedy spadnie śnieg?
Wysoko w górach śniegu nie brakuje. Na pozostałym obszarze kraju pierwszych jego opadów zwykle spodziewamy się najwcześniej w grudniu. Nie ma jednak możliwości podania dokładnej daty. Mimo to, jak zapowiadają synoptycy IMGW, nad Polskę zmierza wyż znad Szwecji, który niejako zassie arktyczne powietrze i już w najbliższym tygodniu możemy spodziewać się pierwszych przymrozków.
Zdrowie
Jak podał portal TVN Meteo, w czwartek 17 listopada słabe opady śniegu mogą pojawić się na Pomorzu, a w piątek i sobotę (18 i 19 listopada) pierwsze opady śniegu mogą pojawić się we wschodniej części Polski.
Zima 2022. Jaka będzie pogoda?
Według eksperymentalnej prognozy pogody stworzonej przez synoptyków z IMGW, która obejmuje okres od grudnia 2022 r. do marca 2023 r., zima w 2022 r. będzie cieplejsza niż w poprzednich latach. Od listopada do stycznia temperatura i opady mają kształtować się w zakresie norm wieloletnich z lat 1991-2020. Norma temperatur ma zostać przekroczona w marcu. To pozwala przypuszczać, że w 2023 r. wiosna przyjdzie wcześniej niż w poprzednich latach.
Śnieg i zima w Polsce - rekordy klimatyczne
W Polsce na przestrzeni lat zdarzały się sytuacje, że śnieg spadał w momencie, gdy nikt się nie spodziewał i nic go nie zapowiadało. Bywały również zimy przesadnie długie, jak ta 2012/2013. Śnieg spadł wówczas pod koniec października i leżał do połowy kwietnia. W 2009 roku mieliśmy do czynienia z najwcześniejszym atakiem zimy w prawdziwym tego słowa znaczeniu, zwłaszcza na wschodzie kraju. Śnieg zaczął padać w nocy 14 października. Pokrywa śnieżna w wielu miejscach przekraczała 10 cm, co jest bardzo rzadkie dla tego miesiąca. Krótkie opady, które niedługo później stopniały, miały miejsce jeszcze wcześniej - pod koniec września w 2013 r.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Sen o śniegu - jak powinniśmy go interpretować?
- Rosół się psuje, mleko kwaśnieje, a psi ogon ściąga pioruny. Czy znasz te i inne burzowe przesądy?
- Bydło się kładzie, a wschód słońca jest czerwony - jakie są najpopularniejsze deszczowe przesądy?
Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło: IMGW/TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Ambre Haller/Getty Images