Prognoza pogody na jesień 2023. Czy będzie ciepło?

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska/Teofila Siewko
Źródło:
IMGW-PIB/TVN Meteo
Pyszna i lekka kuchnia jesienna
Pyszna i lekka kuchnia jesiennaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jaka będzie jesień 2023? - to pytanie zadaje sobie wiele Polek i Polaków, którzy zaplanowali urlopy po miesiącach wakacyjnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przygotował już wstępną prognozę pogody na wrzesień, październik, listopad i grudzień. Sprawdź, co przewiduje.

IMGW. Prognoza długoterminowa na jesień i początek zimy 2023 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody. Obejmuje ona zarówno miesiące jesienne, jak i zimowe, tj.: wrzesień, październik, listopad i grudzień.

Jesień raczej ciepła. Początek zimy może przynieść więcej opadów

IMGW. Prognoza pogody na wrzesień 2023

Pierwszy tydzień września zapowiada się spokojnie. Wciąż możliwe słabe burze, jednak aura będzie zdecydowanie łagodniejsza.

- Polska pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia, pod wpływem układów niżowych Erwin I i II oraz Franciszek z centrami nad Włochami, Skandynawią i Danią przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pierwsze dni miesiąca będą kształtowane przez pogodny Wyż Azorski, dzięki któremu można spodziewać się dużo rozpogodzeń i łagodnego ocieplenia.

Jak podaje IMGW, we wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce będzie zbliżona do tego, co wskazuje norma z lat 1999-2020.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na wrzesień 2023 r. Źródło: IMGW-PIB

IMGW. Prognoza pogody na październik 2023

W październiku - podobnie jak we wrześniu - średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a suma opadów w normie.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla października z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na październik 2023 r. Źródło: IMGW-PIB

IMGW. Prognoza pogody na listopad 2023

Z przewidywań meteorologów IMGW wynika, że listopad w porównaniu do poprzednich miesięcy już nie będzie taki ciepły. Temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować w zakresie normy z lat 1999-2020. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, to zależy od regionu. W Warszawie, Wrocławiu czy Katowicach miesięczna suma w zakresie normy wieloletniej, a w Gdańsku, Toruniu i Kielcach poniżej normy.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na listopad 2023 r. Źródło: IMGW-PIB

IMGW. Prognoza pogody na grudzień 2023

Meteorolodzy przewidują, że w grudniu temperatura powietrza będzie zbliżona do normy wieloletniej dla tego miesiąca, ale opadów atmosferycznych prognozuje się więcej w całym kraju.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2023 r. Źródło: IMGW-PIB

"Powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie" - co to oznacza?

Jak tłumaczy IMGW-PIB, gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Więcej o pogodzie na stronie TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska/Teofila Siewko

Źródło: IMGW-PIB/TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Anita Kot/Getty Images

Pozostałe wiadomości