IMGW. Prognoza długoterminowa na jesień i początek zimy 2023 r.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody. Obejmuje ona zarówno miesiące jesienne, jak i zimowe, tj.: wrzesień, październik, listopad i grudzień.
Jesień raczej ciepła. Początek zimy może przynieść więcej opadów- czytamy w komunikacie na Twitterze.
IMGW. Prognoza pogody na wrzesień 2023
Pierwszy tydzień września zapowiada się spokojnie. Wciąż możliwe słabe burze, jednak aura będzie zdecydowanie łagodniejsza.
- Polska pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia, pod wpływem układów niżowych Erwin I i II oraz Franciszek z centrami nad Włochami, Skandynawią i Danią przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Pierwsze dni miesiąca będą kształtowane przez pogodny Wyż Azorski, dzięki któremu można spodziewać się dużo rozpogodzeń i łagodnego ocieplenia.
Jak podaje IMGW, we wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce będzie zbliżona do tego, co wskazuje norma z lat 1999-2020.
IMGW. Prognoza pogody na październik 2023
W październiku - podobnie jak we wrześniu - średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a suma opadów w normie.
IMGW. Prognoza pogody na listopad 2023
Z przewidywań meteorologów IMGW wynika, że listopad w porównaniu do poprzednich miesięcy już nie będzie taki ciepły. Temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować w zakresie normy z lat 1999-2020. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, to zależy od regionu. W Warszawie, Wrocławiu czy Katowicach miesięczna suma w zakresie normy wieloletniej, a w Gdańsku, Toruniu i Kielcach poniżej normy.
IMGW. Prognoza pogody na grudzień 2023
Meteorolodzy przewidują, że w grudniu temperatura powietrza będzie zbliżona do normy wieloletniej dla tego miesiąca, ale opadów atmosferycznych prognozuje się więcej w całym kraju.
"Powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie" - co to oznacza?
Jak tłumaczy IMGW-PIB, gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Więcej o pogodzie na stronie TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Antycyklon Lotte weźmie Polskę w objęcia. Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń na najbliższe dni
- Pogoda na długi sierpniowy weekend. Czy zrobi się ciepło?
- Kiedy wrócą upały? Synoptycy nie mają wątpliwości
Autor: Dominika Czerniszewska/Teofila Siewko
Źródło: IMGW-PIB/TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Anita Kot/Getty Images