Antycyklon Scypion przyniesie niebezpieczną pogodę. Temperatura sięgnie nawet 40 stopni

Antycyklon Scypion przyniesie niebezpieczną pogodę. Temperatura sięgnie nawet 40 stopni
Antycyklon Scypion przyniesie niebezpieczną pogodę. Temperatura sięgnie nawet 40 stopni
Źródło: iStockphoto/Getty Images

Nad Europę nadciąga antycyklon Scypion. Wraz z nim pojawi się gorące powietrze znad Afryki, które spowoduje pierwszą w tym roku falę upałów. Weekend będzie więc gorący. Ile będzie stopni? Gdzie można spodziewać się największej spiekoty?

TVN Meteo podaje, że mieszkańcy Włoch już przygotowują się na nadejście wysokich temperatur. Żar będzie lał się z nieba nie tylko w stolicy kraju, ale też w wielu innych regionach.

Pierwsza w tym roku fala upałów

Gorące powietrze napłynie do Włoch za sprawą wyżu afrykańskiego, czyli antycyklonu Scypion. Tamtejsi meteorolodzy prognozują, że szczyt fali upałów przypadnie na sobotę, 8 czerwca. 

W piątek w Rzymie temperatura maksymalna sięgnęła 30 stopni Celsjusza. W pierwszy dzień weekendu termometry mają natomiast pokazać od 33 stopni na północy kraju, przez 32-34 stopnie w centrum, do 38 stopni na Sardynii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

- Jest tak gorąco, że bardzo się pocę. Czuję się jakbym była na pustyni - powiedziała cytowana przez tvnmeteo.pl turystka z Brazylii.

- Pijemy bardzo dużo wody, ale jest naprawdę gorąco - twierdzi kolejna, obywatelka Węgier. 

Bardzo gorąco we Włoszech

Choć afrykański wyż prawdopodobnie nie utrzyma się zbyt długo, na południu Włoch fala ciepła może potrwać dłużej. Lokalnie mogą nawet zostać pobite rekordy termiczne. W północnej części kraju jest jednak spodziewany spadek temperatur, który chwilowo może przerwać upalny front. Włoskie media przypomniały, jak wyglądało zeszłe lato, które było w tej części Europy bardzo gorące. W wielu miastach obowiązywał najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, temperatura sięgała nawet 45 stopni. Sytuacja trwała całymi tygodniami.

Zdaniem ekspertów fale upałów będą z roku na rok coraz dłuższe i bardziej uciążliwe. Winne temu są zmiany klimatu. Tegoroczny maj jest najcieplejszym globalnie majem w historii pomiarów. Poinformowali o tym niedawno naukowcy pracujący nad unijnym programem Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to także 12. miesiąc z kolei, w którym pobity został rekord temperatury na całym świecie.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: