"Nawet kiedy się pobraliśmy, wciąż było wiele cierpienia"
Kazachstan to tajemnicze państwo leżące na dwóch kontynentach. Zdecydowana większość kraju znajduje się po stronie azjatyckiej, a tylko niewielka część po stronie europejskiej. Jest to największe państwo na świecie, które nie ma dostępu do morza. W zamian za to możemy odwiedzić największe jezioro świata, czyli Morze Kaspijskie. Ponad połowę powierzchni kraju zajmują pustynie. Dominującą religią jest islam, choć wyznawcy chrześcijaństwa stanowią 25% populacji.
Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.
Małgorzata Rozenek-Majdan co rusz rozliczana jest ze swojego zachowania. Media niejednokrotnie czekały na jej najmniejszy błąd, aby dowieść, że wcale nie zasługuje na tytuł damy. Reporter serwisu dziendobry.tvn.pl Oskar Netkowski, zapytał gwiazdę, jak reaguje na tego typu pomówienia. Okazuje się, że Małgorzata Rozenek-Majdan nie przywiązuje większej wagi do tego, jak jest postrzegana.
więźniowie
Śledzie w oleju można przyrządzać na wiele sposobów. Do tradycyjnego przepisu wykorzystuje się olej, cebulę i niewielką ilości octu. Znana jest też wersja z musztardą, o bardziej intensywnym smaku. Można także przyrządzić korzenną zalewę do śledzi. Do przygotowania śledzi w oleju potrzebne są przede wszystkim solone filety śledziowe (matjasy), najlepiej bez skóry, i duży słoik.
O tym, że Ed Sheeran i Elton John zdecydowali się nagrać wspólną piosenkę świąteczną głośno jest już od kilku tygodni. Teraz jednak okazuje się, że łączy ich niezwykła więź. Muzycy rozmawiają ze sobą każdego dnia i stali się niezwykle bliscy.
Martyna Kierczyńska ma zaledwie dziewiętnaście lat, a już udało jej się wywalczyć tytuł mistrzyni świata w kickboxingu. Młody wiek nie przeszkodził ambitnej zawodniczce osiągnąć sukcesu, którego mógłby pozazdrościć jej niejeden doświadczony sportowiec.
Żywienie psa jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, leżącym w gestii jego opiekuna. Od tego, jaki sposób odżywiania wybierzemy dla czworonoga, zależy jego prawidłowy wzrost, rozwój, funkcjonowanie w wieku dorosłym oraz komfort w okresie starzenia. Jak żywić psa na różnych etapach życia, by cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem?
Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, ile wynosi majątek przypadający na przeciętnego Polaka. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Kutwa, jest to kwota na poziomie 155 tys. dolarów. Na jej wysokość ma składa się m.in. kapitał zagraniczny oraz zadłużenie.
Każdemu z nas - bez względu na wiek - zdarza się przeklinać. Jak się zachować, gdy usłyszy nas dziecko? Co zrobić, jeśli nasza pociecha wypowie przy nas "brzydkie słowo"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym, terapeutką.
Klaudia Trzepizur od kilku lat występuje na scenie i spełnia swoje marzenia w zespole Clödie. Po głośnej aranżacji przeboju "Zombie" grupy The Cranberries kapela postawiła na własną twórczość. Na naszej scenie muzycy zaprezentowali najnowszy singiel "Hold on".
Coraz więcej Polaków decyduje się na pośmiertną kremację swojego ciała zamiast klasycznego pochówku. Urna z prochami musi trafić na cmentarz, czy można zabrać ją do domu? Co w sytuacji, gdy ostatnią wolą zmarłej osoby było rozsypanie prochów w wybranym miejscu?
Literatura opisuje rzeczywistość, z którą każdy człowiek mierzy się w codziennej wędrówce. Nie pomija również śmierci, która i w prozie, i w poezji odnalazła swoje miejsce. Jak jest obrazowana?
40 lat temu nie tylko Rzymem, ale wkrótce i całym światem wstrząsnęło zaginięcie Emanueli Orlandi. Sam papież Jan Paweł II apelował do porywaczy o uwolnienie kobiety. Po 4 dekadach dalej nie ma po niej śladu. Sprawie przyjrzała się Ewa Galica w reportażu "Zaginięcie Emanueli Orlandi – największa tajemnica Watykanu".
Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.
"Im więcej bólu, tym silniejsza więź z dzieckiem"
Wraz z początkiem 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany, jeśli chodzi o zasiłek chorobowy.
Najważniejsza zmiana wiąże się ze skróceniem prawa do niego. Ustawa przewiduje natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, które z przyczyn od siebie niezależnych utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko. Szerzej temat rozwinął w naszym studiu radca prawny Przemysław Ligęzowski.
Klepsydra i nekrolog spełniają podobną funkcje, przez co często ich nazwy stosowane są zamiennie. Okazuje się, że to błąd. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?
Kompostowanie ciała ludzkiego jako forma pochówku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Procedurę legalizują kolejne stany w USA. Z kolei Kościół spogląda na to z powątpiewaniem, mówiąc o ataku na godność.
Elisabeth von Kuster ponad 30 lat temu wraz z mężem zakupiła pałac w Łomnicy. Nie bez powodu. Miejsce to należało przed wojną do przodków partnera. Obecnie kobieta urządziła w jednym z budynków muzeum, by nowe pokolenia mogły poznać historię jej rodziny i jego mieszkańców. Co możemy zobaczyć na miejscu?
Jak co roku na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, byśmy mogli je oglądać przez kolejne długie lata. Na warszawskie Powązki z puszkami wybrał się Piotr Wojtasik oraz Katarzyna Zawadzka. Jak wygląda sytuacja?
Pomnik z granitu, marmuru, piaskowca czy lastryko trzeba pielęgnować w odpowiedni dla danego materiału sposób. Woda, płyn do mycia naczyń i szczotka mogą zniszczyć niektóre kamienie. W Dzień Dobry TVN gościła dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń, która zdradziła m.in., jak usunąć wosk z pomnika.
Badania pokazują, że połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia i sprzyja m.in. problemom z układem krążenia. Co zrobić, aby obniżyć jego stężenie? Czy zmiana diety wystarczy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radowicką, dietetyczką.
Na cmentarzach zaczyna brakować miejsca, a ceny pieczar wciąż rosną. Prawo pogrzebowe jest przestarzałe. Czy nowa ustawa pomoże? Ma zostać skierowana do prac w tym roku.
Wszystkich Świętych - choć ideologicznie połączone z pamięcią o zmarłych - jak każda uroczystość stało się festiwalem komercji. Upamiętniając bliskich sztucznymi kwiatami i plastikowymi zniczami fundujemy następnym pokoleniom życie na ekologicznym cmentarzu. Za olbrzymie pieniądze.
Nowy projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych zakłada między innymi wprowadzenie centralnego rejestru grobów i miejsc spoczynku, rejestru cmentarzy oraz elektronicznej karty. Rząd tłumaczy, że obecne przepisy mają już 60 lat, dlatego trzeba je dostosować do nowych czasów.
Stare i zabytkowe cmentarze można spotkać niemal w każdym zakątku świata. Jednym z nich jest Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Dlaczego jest taki niezwykły? Skąd wzięła się jego nazwa i kto na nim spoczywa? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Marzysz o małej metamorfozie szafy twojego dziecka? Mamy sposób, który wprowadzi do domu trochę radości, zabawy i porządku. Agnieszka Witkowska pokazała nam, jak krok po kroku zrobić spersonalizowane wieszaki w pastelowych kolorach.