W drogeriach można znaleźć wiele rodzajów kosmetyków dostosowanych do różnych typów włosów. Niewiele osób wie jednak o domowych sposobach na wzmocnienie cebulek i zapobieganie łamliwości. Oto kilka z nich.
Domowe sposoby na zapewnienie zdrowych, mocnych włosów to rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie naturalność, chcą uniknąć produktów pochodzenia zwierzęcego w kosmetykach (a więc szukają opcji wegańskiej), czy po prostu chcą zaoszczędzić na drogich produktach do włosów. Domowe sposoby wzmacniania włosów z użyciem powszechnych ziół czy naparów są nie tylko tanie, ale i bardzo skuteczne.
Jak wzmocnić cebulki włosów?
Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów, może to oznaczać, że cebulki są osłabione. Z pomocą przychodzą napary z popularnych ziół i naturalne kosmetyki. Wyciąg ze skrzypu polnego wzmacnia włos i nadaje mu elastyczności. Dodatek brzozy czy tataraku hamuje przetłuszczanie się i zapobiega wypadaniu. Na kondycję włosa dobrze wpływa także popularna pokrzywa - napar w postaci płukanki wzmocni krążenie skóry głowy i pobudzi cebulki do regeneracji.
Nie jest niczym zaskakującym, że aby wzmocnić cebulkę włosa należy nade wszystko działać u podstawy, a więc stosować wcierki. Najpopularniejsza wcierka wzmacniająca zawiera kozieradkę , która nie tylko działa pozytywnie na cebulki, ale także stymuluje wzrost nowych włosów. Dlatego też kozieradkę stosuje się przy problemach z przerzedzaniem się i nadmiernym wypadaniem włosów.
Jak wzmocnić wypadające włosy? Zacznij od odpowiedniej diety!
Wzmacnianie włosów najlepiej zacząć od odpowiedniej diety. Wiele osób to bagatelizuje, a przecież dieta to podstawowy, bazowy krok, mający na celu zapewnienie włosom odpowiednich substancji odżywczych.
Substancje pomagające wzmocnić włosy od wewnątrz:
· witamina A (odgrywa ważną rolę przy tworzeniu się aminokwasów, jej niedobór może osłabić cebulki włosa);
· witamina C (bierze udział w procesie wchłaniania się żelaza, poprawia krążenie, także skóry głowy);
· siarka (niewielkie jej ilości biorą udział w syntezie białek);
· żelazo (konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego);
· krzem (bierze udział w tworzeniu zawartego we włosach kolagenu);
· magnez i miedź (niezbędne do syntezy keratyny i kolagenu);
· aminokwasy (należy dbać o dostarczenie włosom odpowiedniej ich ilości, zwłaszcza cysteiny i metioniny);
· witamina E (wzmacnia cebulki włosów).
Należy przy tym pamiętać, że witaminy A i E, jako rozpuszczalne w tłuszczach, a więc nie wydalane razem z moczem, mogą odkładać się, dając objawy hiperwitaminozy. Z suplementacją tych składników odżywczych nie należy więc przesadzać.
Jak wzmocnić włosy cienkie i łamliwe?
Jeśli posiadasz włosy cienkie czy suche, zapewne powinnaś zainwestować w olejki. Na sam początek nie trzeba kupować drogich olejków kosmetycznych - nawet zwykły olej rzepakowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek mogą się nadać. To, czy Twoje włosy będą lubić konkretny typ olejku jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od ich budowy, porowatości itp. Dlatego też warto popróbować różnych rodzajów, obserwując rezultaty.
Przy pielęgnacji włosów cienkich dobrze sprawdzi się olej lniany, z pestek winogron czy marchewki. Dobrze też dodatkowo nawilżyć je, jeśli mają tendencję do łamania się. Można to zrobić za pomocą dodania do odżywki gliceryny .
Cienkie włosy dobrze jest pobudzić do dodatkowego wzrostu i zwiększania objętości za pomocą wcierki z kozieradki lub ze skrzypu . Bardzo dobre rezultaty przynosi także dodanie aloesu do wcierki bądź używanie soku z aloesu w formie mgiełki (należy uważnie przy tym czytać skład na butelkach soku, większość dostępnych w Polsce produktów z aloesem zawiera bowiem cukier).
Wzmacnianie włosów dziecka domowymi sposobami
Jeśli chcesz wzmocnić włosy swojego dziecka, najlepszym wyborem będą proste, łatwe do aplikacji mgiełki i odżywki bez spłukiwania. Takiego rodzaju kosmetyki można zrobić samemu, za pomocą naparu z pokrzywy/mięty/skrzypu polnego z dodatkiem aloesu i gliceryny. Dzieci zazwyczaj nie mają cierpliwości do wcierek czy masek, najlepiej więc zatroszczyć się o ich włosy w sposób niewymagający poświęcania im zbyt wiele czasu.
Domowe sposoby na wzmacnianie włosów mogą być równie skuteczne, co aplikacja najdroższych kosmetyków, a przy tym wykorzystują dostępne wszystkim, powszechne i tanie produkty. Niebagatelną rolę w tego rodzaju pielęgnacji odgrywa także dieta i samodzielne tworzenie wcierek, masek i mgiełek z półproduktów. Wszystko to razem jest dobrym sposobem na zadbanie o swoje włosy bez konieczności wydawania dużych pieniędzy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN