Porady stylistki

Biżuteria damska i męska, czyli na której ręce nosi się bransoletkę?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Digital Vision Jacobs Stock Photography/GettyImages

Starannie dobrane detale nadają charakteru całej stylizacji. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety często wybierają bransoletkę, aby zdobiła ich dłoń. U niektórych pojawia się wtedy wątpliwość odnośnie do tego, na której ręce nosi się bransoletkę.

Odzież, obuwie i dodatki to słynne trio, które towarzyszy nam każdego dnia. W zależności od płci, stylu oraz upodobań, dobieramy potrzebne elementy. W kwestii biżuterii część z nas podąża za zasadami biżuteryjnego savoir-vivre, a pozostali zdają się na własny gust. Mimo wszystko często zastanawiamy się, na której ręce nosić bransoletkę lub z czym możemy ją zestawić.

Na której ręce bransoletka?

Popularne powiedzenie mówi, że diabeł tkwi w szczegółach, a dobrze dobrane akcesoria są w stanie zdziałać cuda i, kolokwialnie mówiąc, podrasować całą stylizację. Aby wszystko poprawnie się komponowało, zazwyczaj przestrzegamy pewnych reguł. Tym, którzy zastanawiają się, na której ręce bransoletka, odpowiadamy, że na tej, na której mu wygodnie. Krótko mówiąc, w sprawie biżuterii, a zwłaszcza bransoletek, mało kto kieruje się jakimikolwiek zasadami. Warto zaznaczyć, że moda zmienia się drastycznie, zatem w jednym momencie coś, co uznawane było za szczyt elegancji, może stać się jej całkowitym przeciwieństwem. W kwestii noszenia bransoletki nie ma ogólnie uznanych standardów, do których należałoby się stosować. Bransoletkę zazwyczaj nosimy na tej ręce, na której bardziej nam pasuje. Pod słowem pasuje kryje się wygoda i komfort, a niekiedy potrzeba rozdzielenia bransoletki z zegarkiem czy jeszcze inną bransoletką. Patrząc na to, jak różne mogą być noszone dzisiaj bransoletki, tym bardziej możemy skłonić się ku refleksji, że nic nas nie ogranicza. Zatem, jeśli podoba ci się bransoletka noszona na prawej ręce, możesz nosić ją właśnie na niej. Jeśli jest odwrotnie, nie krępuj się i noś swoją biżuterię na drugiej ręce.

Na której ręce nosi się bransoletkę damską?

Mówi się, że kobiety częściej szukają zasad, do których powinny się stosować. Jedną z nich jest ta, która nakazuje kobietom noszenie bransoletki na lewej ręce. Kolejna natomiast nawiązuje do tego, że bransoletki nie można nosić po tej samej stronie, co zegarek. Jest jeszcze jedna zasada, która nakazuje noszenie bransoletki, wykonanej z tego samego kruszca, po tej samej stronie, co pierścionek zaręczynowy lub obrączka. Ta kwestia tyczy się oczywiście tylko zamężnych lub zaręczonych kobiet. Jednakże w obecnych czasach mało kto stosuje się do wspomnianych wcześniej reguł. Otacza nas ogrom akcesoriów do wyboru, a najbardziej liczy się to, że bransoletka powinna przede wszystkim pasować do okazji. Zatem nie wypada założyć bogato zdobionej biżuterii np. na biznesowe spotkanie, w którym będziemy przemawiać, a oczy wszystkich zgromadzonych będą spoczywać właśnie na nas. W tym momencie ich wzrok powędruje na bransoletkę, co przeszkodzi im w skupieniu się na przemówieniu czy prezentacji. Z kolei, jeśli wybierasz się na imprezę taneczną, możesz wybrać taką bransoletkę, na jaką masz ochotę. Co do tego, na której ręce nosi się bransoletkę, dziewczyna może podjąć decyzję sama. Ewentualne ograniczenia, jakie mają rzeczywiście jakiekolwiek uzasadnienie to, gdzie dokładnie ją nosić. Kobietom, które mają szerokie dłonie i nadgarstki, poleca się noszenie bransoletki na którejkolwiek ręce, ale jak najdalej od nadgarstka. Może to być np. 6–10 cm. Dzięki temu dłoń wyda się smuklejsza, gdyż jej początek kojarzony będzie z miejscem, w którym jest bransoletka.

Na której ręce nosi się bransoletki męskie?

Na której ręce nosi się bransoletkę? Facet może mieć w tej kwestii większy dylemat niż kobieta. Ogólnie rzecz biorąc, większość z nas zdaje sobie sprawę, że to płeć piękna więcej czasu spędza na planowaniu swoich stylizacji i akcesoriów niż mężczyźni. A co za tym idzie? Kobiety mają większe wyczucie stylu i zręczniej dobierają akcesoria do stylizacji. U mężczyzn od wielu lat na podium w kategorii ulubiony gadżet znajduje się bransoletka, ale na której ręce mężczyzna nosi bransoletkę? Nie wszyscy się nad tym zastanawiają, przyjmuje się jednak, że powinna być to lewa ręka, jeśli bransoletka jest srebrna, a prawa, jeśli złota. Jest to jednak nieoficjalna zasada, do której nie trzeba się stosować. Co więcej, nie warto zastanawiać się, na której ręce powinna być bransoletka, nawet jeśli zdecydujemy się założyć zegarek. Te dwa gadżety śmiało można ze sobą komponować. Jedyne, na co można zwrócić uwagę, to że bransoletka powinna być delikatna, aby nie przysłoniła zegarka i powinna pasować do niego stylem. Łatwo można ośmieszyć swój wizerunek, jeśli np. do eleganckiego zegarka założymy plastikowe akcesoria. Jest jeszcze kwestia, na której ręce nosi się bransoletki z koralikami, czyli bransoletki feng shui. W tej dziedzinie większość z mężczyzn kieruje się zasadą, że taka bransoletka u faceta powinna znaleźć się na lewej ręce.

Magda Pieczonka to jedna z topowych wizażystek w Polsce. W jednym z wywiadów zdradziła na co zwracać uwagę przy doborze biżuterii do makijażu i na odwrót.

Zobacz także:

Wibrująca bransoletka - czy pomoże w walce z koronawirusem?

Biżuteria na lato – jaką wybrać i z czym łączyć?

Biżuteria dla zakochanych. Jak dobrać prezent dla niej i dla niego?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości