Blizny po trądziku dla wielu osób są takim samym problemem jak sam trądzik. Są defektem kosmetycznym, który podobnie jak zmiany skórne powoduje kompleksy i zaniża samoocenę i poczucie własnej wartości. Usuwanie blizn po trądziku jest długotrwałym i skomplikowanym procesem, zwłaszcza jeżeli trądzik był nasilony i miał gwałtowny przebieg.
Blizny po trądziku mają postać niejednorodnych niewielkich zapadnięć i wgłębień na skórze, którym mogą towarzyszyć przebarwienia i niejednolity koloryt cery. Kształt, głębokość i wielkość blizny potrądzikowej zależy od stopnia zaawansowania trądziku. Blizny są trudne do zamaskowania, widać je spod makijażu. Blizny po trądziku pojawiają się na plecach, ramionach, twarzy i dekoldzie.
Przyczyny powstawania blizn po trądziku
Blizny po trądziku najczęściej są efektem nieprawidłowego leczenia trądziku lub zaniechania leczenia oraz efektem błędów higienicznych i pielęgnacyjnych cery trądzikowej. Ich powstawaniu sprzyja wyduszanie, przekłuwanie i rozdrapywanie krostek i pryszczy. Blizny potrądzikowe mogą powstać także wtedy, kiedy infekcja bakteryjna związana z trądzikiem była umiejscowiona w głębszych warstwach skóry. Niektóre osoby mają cerę z predyspozycją do powstawania blizn, nawet wtedy, kiedy trądzik nie był bardzo nasilony. Z wiekiem blizny po trądziku mogą się pogłębiać, ponieważ skóra się starzeje, traci kolagen i powstają zmarszczki, które eksponują obecność blizn.
Blizny potrądzikowe powstają, kiedy trądzik przebiega z występowaniem stanów zapalnych i zmian ropnych. Zainfekowana zmiana skórna powoduje nieprawidłowe procesy gojenia się i uszkodzenie głębszych warstw skóry. Organizm traktuje trądzik jako proces zapalny i pobudza układ odpornościowy do odpowiedzi immunologicznej. Powstanie blizny jest fizjologicznym efektem procesu gojenia się rany. W przypadku łagodnych zmian trądzikowych skóra goi się szybko i nie pozostawia widocznych śladów w postaci blizn trądzikowych . Jeżeli gojenie się rany jest wydłużone lub zaburzone, np. poprzez ciągłe rozdrapywanie rany lub namnażanie się bakterii wokół niej, w jej miejscu powstaje cienka i słaba tkanka, która nie jest tak elastyczna i powoduje zapadanie się skóry.
Jak usunąć blizny po trądziku?
Proces usuwania blizn potrądzikowych warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. W przypadku łagodnych blizn można spróbować zastosować kremy i maści na blizny po trądziku . Podczas regularnego stosowania kremu na blizny potrądzikowe skóra zostanie ukojona i mocno nawilżona, zaczerwienienia zostaną złagodzone, co wspomoże proces odbudowywania się naskórka, a blizny staną się jaśniejsze. W aptekach dostępne jest kilka preparatów na blizny po trądziku . Krem na trądzik powinien zawierać w swoim składzie kwas hialuronowy, kwas retinowy, witaminę E, heparynę, alantoinę. Czasami konieczne jest przetestowanie kilku z nich, aby wybrać odpowiedni dla swojej cery.
Metodą leczenia blizn po trądziku jest ponowne uszkodzenie tkanki w warunkach kontrolowanych za pomocą zabiegów kosmetycznych na blizny po trądziku. Należą do nich dermabrazja i peelingi chemiczne. Ich działanie polega na mechanicznym ścieraniu warstw skóry, które spłyca zagłębienia i pobudza skórę do produkowania nowych komórek. Efekty są widoczne po zastosowaniu kilku serii zabiegów, a rekonwalescencja skóry jest długa. Aby móc zastosować te metody, skóra musi być wyleczona i nie mogą znajdować się na niej zmiany skórne.
Zastosowanie lasera na blizny po trądziku jest najskuteczniejszym sposobem na blizny potrądzikowe. Polega na zastosowaniu lasera ablacyjnego lub frakcyjnego. Laser tworzy mikrouszkodzenia w skórze, a dzięki wnikaniu w głąb skóry stymuluję tworzenie się kolagenu. W przeciwieństwie do dermabrazji i peelingów chemicznych, laser nie ściera drastycznie naskórka. Aby efekty były widoczne, potrzeba zazwyczaj 3 zabiegów.
Domowe sposoby na blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku można przeprowadzać za pomocą domowych metod. Jedną z nich jest stosowanie maseczek na blizny po trądziku , które zawierają w swoim składzie sok z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające cerę. Najbardziej znaną domową maseczką jest połączenie łyżeczki miodu, połowy łyżeczki gałki muszkatołowej, połowy łyżeczki cynamonu i łyżki soku z cytryny. Taką maseczkę należy stosować 1-2 razy w tygodniu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN