Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku

Trądzik, blizny
Fot. GMint/Getty Images
Trądzik jest utrapieniem nie tylko młodych osób, które są w okresie dojrzewania, ale coraz częściej dotyczy także osób dorosłych. Po wyleczeniu zmian skórnych na twarzy pozostaje inny nieestetyczny problem jakim są blizny po trądziku. Istnieje kilka skutecznych sposobów na blizny po trądziku: od kremów i maści na blizny po zabiegi kosmetyczne usuwające blizny po trądziku. Warto poznać każdy z nich, aby wybrać najodpowiedniejszą dla siebie metodę leczenia blizn potrądzikowych.

Blizny po trądziku dla wielu osób są takim samym problemem jak sam trądzik. Są defektem kosmetycznym, który podobnie jak zmiany skórne powoduje kompleksy i zaniża samoocenę i poczucie własnej wartości. Usuwanie blizn po trądziku jest długotrwałym i skomplikowanym procesem, zwłaszcza jeżeli trądzik był nasilony i miał gwałtowny przebieg.

Blizny po trądziku mają postać niejednorodnych niewielkich zapadnięć i wgłębień na skórze, którym mogą towarzyszyć przebarwienia i niejednolity koloryt cery. Kształt, głębokość i wielkość blizny potrądzikowej zależy od stopnia zaawansowania trądziku. Blizny są trudne do zamaskowania, widać je spod makijażu. Blizny po trądziku pojawiają się na plecach, ramionach, twarzy i dekoldzie.

Przyczyny powstawania blizn po trądziku

Blizny po trądziku najczęściej są efektem nieprawidłowego leczenia trądziku lub zaniechania leczenia oraz efektem błędów higienicznych i pielęgnacyjnych cery trądzikowej. Ich powstawaniu sprzyja wyduszanie, przekłuwanie i rozdrapywanie krostek i pryszczy. Blizny potrądzikowe mogą powstać także wtedy, kiedy infekcja bakteryjna związana z trądzikiem była umiejscowiona w głębszych warstwach skóry. Niektóre osoby mają cerę z predyspozycją do powstawania blizn, nawet wtedy, kiedy trądzik nie był bardzo nasilony. Z wiekiem blizny po trądziku mogą się pogłębiać, ponieważ skóra się starzeje, traci kolagen i powstają zmarszczki, które eksponują obecność blizn.

Blizny potrądzikowe powstają, kiedy trądzik przebiega z występowaniem stanów zapalnych i zmian ropnych. Zainfekowana zmiana skórna powoduje nieprawidłowe procesy gojenia się i uszkodzenie głębszych warstw skóry. Organizm traktuje trądzik jako proces zapalny i pobudza układ odpornościowy do odpowiedzi immunologicznej. Powstanie blizny jest fizjologicznym efektem procesu gojenia się rany. W przypadku łagodnych zmian trądzikowych skóra goi się szybko i nie pozostawia widocznych śladów w postaci blizn trądzikowych . Jeżeli gojenie się rany jest wydłużone lub zaburzone, np. poprzez ciągłe rozdrapywanie rany lub namnażanie się bakterii wokół niej, w jej miejscu powstaje cienka i słaba tkanka, która nie jest tak elastyczna i powoduje zapadanie się skóry.

Jak usunąć blizny po trądziku?

Proces usuwania blizn potrądzikowych warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. W przypadku łagodnych blizn można spróbować zastosować kremy i maści na blizny po trądziku . Podczas regularnego stosowania kremu na blizny potrądzikowe skóra zostanie ukojona i mocno nawilżona, zaczerwienienia zostaną złagodzone, co wspomoże proces odbudowywania się naskórka, a blizny staną się jaśniejsze. W aptekach dostępne jest kilka preparatów na blizny po trądziku . Krem na trądzik powinien zawierać w swoim składzie kwas hialuronowy, kwas retinowy, witaminę E, heparynę, alantoinę. Czasami konieczne jest przetestowanie kilku z nich, aby wybrać odpowiedni dla swojej cery.

Metodą leczenia blizn po trądziku jest ponowne uszkodzenie tkanki w warunkach kontrolowanych za pomocą zabiegów kosmetycznych na blizny po trądziku. Należą do nich dermabrazja i peelingi chemiczne. Ich działanie polega na mechanicznym ścieraniu warstw skóry, które spłyca zagłębienia i pobudza skórę do produkowania nowych komórek. Efekty są widoczne po zastosowaniu kilku serii zabiegów, a rekonwalescencja skóry jest długa. Aby móc zastosować te metody, skóra musi być wyleczona i nie mogą znajdować się na niej zmiany skórne.

Zastosowanie lasera na blizny po trądziku jest najskuteczniejszym sposobem na blizny potrądzikowe. Polega na zastosowaniu lasera ablacyjnego lub frakcyjnego. Laser tworzy mikrouszkodzenia w skórze, a dzięki wnikaniu w głąb skóry stymuluję tworzenie się kolagenu. W przeciwieństwie do dermabrazji i peelingów chemicznych, laser nie ściera drastycznie naskórka. Aby efekty były widoczne, potrzeba zazwyczaj 3 zabiegów.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Leczenie blizn po trądziku można przeprowadzać za pomocą domowych metod. Jedną z nich jest stosowanie maseczek na blizny po trądziku , które zawierają w swoim składzie sok z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające cerę. Najbardziej znaną domową maseczką jest połączenie łyżeczki miodu, połowy łyżeczki gałki muszkatołowej, połowy łyżeczki cynamonu i łyżki soku z cytryny. Taką maseczkę należy stosować 1-2 razy w tygodniu.

Zobacz film: Jak walczyć z bliznami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości