Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Mamy sposób, aby Twoje drzewko doczekało nawet Sylwestra!

Źródło: Dzień Dobry TVN
Koty kontra choinka
Koty kontra choinka
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Sezon na choinki można uznać za otwarty - część osób już kupuje świeże drzewka i ozdabia, inni czekają do 24 grudnia. Problemem dotyczącym wszystkich, którzy chcą cieszyć się świeżą choinką, jest wypadanie igieł i obumieranie rośliny. Sprawdź nasze porady, dzięki którym Twoje drzewko doczeka nawet Sylwestra!

Na choinki najczęściej wybiera się szczyty jodeł i świerków lub młode okazy tych roślin. Ścinane górne części drzew mogą szybko obumierać. Jak temu zapobiec?

Kupno odpowiedniej choinki a gubienie igieł

Przede wszystkim trzeba kupić drzewko, które jest świeże, zostało niedawno ścięte. W tym celu warto spróbować je podnieść (jeśli nie jest za duże), powinno być stosunkowo ciężkie - świeża roślina wciąż ma w sobie dużo wody i stąd ten ciężar. Warto delikatnie zastukać pniem w podłoże, jeśli zaczynają opadać igły - nie bierzmy takiej choinki, w ciepłym pomieszczeniu uschnie wręcz ekspresowo.

Kolejna rzecz, którą warto zrobić, to sprawdzenie igieł i gałązek - czy są giętkie (świeże i dobrze nawodnione), czy igły są gęste i intensywnie zielone. Jakiekolwiek odcienie żółtego na igłach świadczą o tym, że drzewko usycha.

Gdzie powinna stać choinka, aby mniej gubiła igieł?

Choinka powinna stać w miejscu, w którym jest w miarę stała temperatura, niezbyt wysoka. Przede wszystkim nie powinno się jej ustawiać przy piecach, kominkach, ani przy włączonych kaloryferach. Jeśli to jedyne miejsce, gdzie można ją postawić, to warto wyłączyć dany kaloryfer.

Powinno się też zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza takiemu drzewku. Jeśli jest włączone ogrzewanie, to warto je spryskiwać wodą lub otwierać okno na kilka minut raz dziennie, aby drzewko się nie przesuszyło.

Podlewanie i odżywianie choinki

Wiele osób zapomina, że choinka, jak każda inna roślina potrzebuje nawodnienia - trzeba ją podlewać! Najlepiej zaraz po przywiezieniu jej do domu nieco skrócić pień (jeżeli kupiliśmy ciętą choinkę), a następnie włożyć do miski/wiadra z ciepłą wodą (nie gorącą!) i zostawić tak na 4-12 godzin. W tym czasie drzewko będzie mogło się porządnie "napić".

Dalej wstawia się ją do wiadra i również podlewa, co 2-3 dni. Można także podlewać odpowiednio rozcieńczonymi odżywkami do roślin zielonych, aby zapewnić jej wszystkie składniki - dzięki temu będzie stała bardzo długo! Lepiej zrezygnować z wody z cukrem, ponieważ na korze może się rozwinąć grzybica i drzewko szybciej obumrze.

W przypadku choinki w doniczce, również należy ją podlewać, a także odżywiać. Odpowiednio zadbane drzewko będzie mogło przeczekać do następnych świąt!

Aktualnie czytasz: Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Mamy sposób, aby Twoje drzewko doczekało nawet Sylwestra!

Dekorowanie choinki a gubienie igieł

Podczas wyboru drzewka warto zwrócić uwagę na to, jak chcemy je ozdobić. Im więcej ozdób tym choinka powinna być bardziej okazała, jej gałęzie gęste i grube, aby wytrzymały cały ciężar. Warto też nie zawieszać na każdej gałązce ozdoby, a na co drugiej, aby drzewko nie było zbytnio obciążone. Będzie mu wtedy łatwiej dostarczyć niezbędnych składników do wszystkich części.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Poradnik Ogrodniczy

Źródło zdjęcia głównego: Artfoliophoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości