"Co 5 zgon na świecie jest spowodowany sepsą". Dzięki sprzętowi od WOŚP można z nią wygrać

 Prof. Bohdan Maruszewski i  prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat
Sprzęt od WOŚP codziennie ratuje życie
Źródło: Dzień Dobry TVN
W studiu medycznym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prof. Bohdan Maruszewski przypomniał zeszłoroczny cel zbiórki, a prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat opowiedziała o sprzęcie ratującym życie. - Ta supernowoczesna technologia pozwala nam zidentyfikować tysiące gatunków drobnoustrojów, co wcześniej nie było możliwe - zadeklarowała.

31. Finał WOŚP odbył się pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą!"

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w czasie 31. Finału 243 259 387,25 zł. Ubiegłorocznym celem była walka z sepsą.

- Sepsa to jest jeden z największych zabójców ludzkości. 50 milionów ludzi rocznie choruje na sepsę, co 2,8 sekundy umiera na sepsę jakiś człowiek, co 5 zgon na świecie jest spowodowany sepsą. W Polsce brak danych. Niestety nie mamy danych szczegółowych, ale wiemy, że na sepsę umiera więcej osób niż na zawał serca i raka płuca razem - mówił prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak zaznaczył lekarz, przy sepsie istotny jest czas od rozpoznania do włączenia celowego leczenia.

- W ciągu jednego roku udało nam się zarówno zebrać pieniądze, jak i zakupić sprzęt. W sumie kupiliśmy 509 najnowocześniejszych urządzeń medycznych dla 208 laboratoriów mikrobiologicznych w Polsce - przekazał.

Sprzęt od WOŚP codziennie ratuje życie

Sprzęt od WOŚP zmienił sytuację w mikrobiologii i zwiększył szansę pacjentów z sepsą na wyleczenie, o czym w rozmowie z prof. Bohdanem Maruszewskim opowiedziała prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat.

- Diagnostyka sepsy to jest kilka etapów. To jest posiew krwi, identyfikacja drobnoustrojów i określenie ich lekowrażliwości i dzięki sprzętowi od WOŚP wszystkie te etapy uległy ogromnemu przyśpieszeniu. To, co kiedyś zajmowało nam trzy dni albo więcej, dzisiaj jesteśmy w stanie zrobić w ciągu doby, czasami kilkunastu godzin, a w wybranych sytuacjach nawet kilku godzin - tłumaczyła kierowniczka Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka".

- Mało tego, ta supernowoczesna technologia pozwala nam zidentyfikować tysiące gatunków drobnoustrojów, co wcześniej nie było możliwe - podkreśliła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: