Kontrola ruchu drogowego. Od dziś zmiany w przepisach!

Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak teraz będzie wyglądała kontrola drogowa? Jakie zmiany weszły w życie? Robert Stockinger postanowił sprawdzić to na własnej skórze!

Szybka kontrola trzeźwości bez wylegitymowania się

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji:

To jest nowy przepis, który wchodzi od dzisiaj. Przy takich szybkich kontrolach trzeźwości, kiedy te działania są wzmożone, policjant nie musi się przedstawiać. Przepis zmieniono po ty, żeby był spójny z logiką. Wydaje się niedorzeczne, kiedy badanie trzeźwości trwa pięć sekund, a policjant przedstawia się piętnaście...

Postój policji w miejscach zabronionych

Jedna ze zmian, które wprowadza rozporządzenie, dotyczy kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. Od dziś podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Sprawdzenie przebiegu

Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego – np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Inspektorzy ochrony środowiska z uprawnieniami do kontroli

Samochody do kontroli będą mogli, tak jak dotychczas zatrzymywać: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Autor: Bernadetta Jeleń

Źródło: PAP/DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości