Działamy! Biznes po pandemii

Partner sekcji:
Biznes po pandemii
Materiał promocyjny

Pandemia a biznes. Jak obecna sytuacja wpłynęła na funkcjonowanie małych przedsiębiorstw?

Aktualnie czytasz: Pandemia a biznes. Jak obecna sytuacja wpłynęła na funkcjonowanie małych przedsiębiorstw?
Pandemia COVID-19 zupełnie zmieniła świat, w którym żyjemy. Dwuletnia obecność wirusa i licznych, zmiennych obostrzeń, które mają przed nim chronić, znacznie wpłynęły na wielu ludzi, ich zachowania, sposób i możliwości wykonywania pracy. Kryzys dotkliwie odczuły również liczne przedsiębiorstwa, zwłaszcza te mniejsze, wymagające bezpośredniego kontaktu z klientami. Właściciele firm zaczęli szukać rozwiązań, które pomogą przetrwać trudniejszy czas. Jak zmieniły się małe przedsiębiorstwa?

Zmiany zaszły nie tylko w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw, ale również w zachowaniach klientów, którzy sięgali po ich usługi czy produkty. Należący do grupy EVO eService oraz Visa przeprowadziły wspólne badania dotyczące wpływu pandemii na zachowania zakupowe i konsumentów w Polsce i innych krajach Europy. Uwzględnione zostały ich obawy, preferencje i tęsknoty. Wyniki badań ukazały wiele istotnych wniosków.

Jednym z nich jest fakt, że Polacy w większym stopniu niż pozostałe narody uważają, że możliwość zapłacenia za usługę bezgotówkowo daje poczucie, iż dane miejsce, niezależnie od branży, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jest to cenną wskazówką dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje biznesy. Jednocześnie Polacy rzadziej niż mieszkańcy innych krajów uważają, że płatności bezgotówkowe oznaczają bycie na bieżąco z nowoczesnymi technologiami oraz że dzięki temu mogą wydać w danym miejscu więcej.

Visa i eService odegrały w tej sytuacji istotną rolę, ponieważ wspierały zwalczanie pandemii i przyczyniły się m.in. do ułatwienia tak potrzebnych, szybkich i sprawnych transakcji bezgotówkowych.

Globalna walka z kryzysem

Drogę, jaką przeszło wiele przedsiębiorstw w najtrudniejszych momentach pandemii, można w pewnym sensie porównać do długotrwałego wysiłku fizycznego, uprawiania dyscypliny sportowej z nastawieniem na sukces.

Małe, ale też wiele średnich, czy niektóre duże przedsiębiorstwa musiały w pandemicznej rzeczywistości toczyć swoistą walkę o przetrwanie. Wiele z nich postawiło, mimo wszystko, na rozwój i spróbowanie swoich sił w nowych „dyscyplinach”. Jedne firmy musiały całkowicie się przebranżowić lub przenieść, na tyle, na ile jest to możliwe, do przestrzeni wirtualnej. Prawnicy, nauczyciele, terapeuci, a nawet lekarze zaczęli udzielać konsultacji zdalnych.

Wiele firm i prowadzących je ludzi zdało sobie sprawę, jak ważna w tak trudnym czasie jest zasada fair play i wzajemnego wspierania się. Przykładem jest gastronomia, która sama będąc w poważnym kryzysie, dostarczała posiłki osobom na pierwszej linii walki z pandemią, czyli przede wszystkim pracownikom służby zdrowia. Przedsiębiorstwa wspierały się także wzajemnie – zmniejszały wzajemne opłaty, umożliwiały odroczenie płatności itd.

Drużynowe działania podejmowane były zarówno wewnątrz firm, jak i poza nimi, w kontaktach z innymi. To pozwoliło radzić sobie z trudnymi obostrzeniami i przetrwać do lepszych czasów, kiedy mniejszy, głównie usługowy, kontaktowy biznes mógł ponownie ruszyć.

Nie bez znaczenia w tej walce były również w pewnym sensie treningi, czyli podjęcie nauki nowych, często niezbędnych umiejętności, jak np. obsługa firmowych mediów społecznościowych, budowa strony www umożliwiającej zdalne kupowanie produktów czy usług itd.

To wszystko wymagało wytrwałości i dużej odporności psychicznej osób zaangażowanych w przetrwanie biznesu. Musieli szukać rozwiązań i dawać z siebie wszystko, choć ciągle istniało ryzyko konieczności zamknięcia firmy.

W tym przypadku kryzys stał się poniekąd czynnikiem wymuszającym i przyspieszającym postęp w niektórych dziedzinach. Biorąc pod uwagę konieczność dbania o bezpieczeństwo sanitarne, znacznie przyspieszył rozwój pracy i nauki zdalnej, dostaw do domu czy płatności bezgotówkowych. Przedsiębiorcy musieli wprowadzić szereg nowych rozwiązań, które opracowane zostały przez takie marki jak Visa i eService.

Działania eService i Visa w obliczu pandemii

Zapotrzebowanie na szybkie, bezgotówkowe i bezkontaktowe płatności, to tylko jedna z wielu potrzeb przedsiębiorców i ich klientów, jaka została zaspokojona w trakcie pandemii. Visa i eService zaryzykowały i postawiły na rozwój w dobie kryzysu, skupiając się przede wszystkim na rozwiązaniach, które pomagają firmom działać. 

Jako światowy lider cyfrowych płatności, Visa wspomaga małych i średnich przedsiębiorców w ich codziennych wyzwaniach, dając dostęp do technologii płatniczych, a także do programów edukacji finansowej. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w trudnych czasach pandemii. Chce też przyczyniać się do zwalczania nierówności ekonomicznych i wspierać przedsiębiorców, ich klientów, a także całe społeczności, które mają mniejszy dostęp do wygodnych usług.

Istotne znaczenie ma również współpraca z instytucjami finansowymi, rządami i fintechami, które pozwalają zapewnić mniej uprzywilejowanym społecznościom i nieubankowionym populacjom dostęp do współczesnych rozwiązań finansowych i w ten sposób ułatwiać ludziom życie – prywatne i zawodowe.

Marka i jej misja, to nie tylko słowa, ale również czyny. Visa zapewniała pomoc i wsparcie małym przedsiębiorstwom oraz organizacjom, które były najbardziej aktywne w kwestii reagowania na sytuację pandemiczną. Visa Foundation przeznaczyła 15 milionów dolarów na pomoc tym organizacjom w nagłych wypadkach związanych z pandemią COVID-19. Będąc globalną marką, chce udzielać się właśnie tak lokalnie, jak i globalnie. Przekazała również prawie 4 miliony dolarów Czerwonemu Krzyżowi i 4,5 miliona dolarów Sojuszowi Szczepionkowemu Gavi.i.

Z kolei eService to siła, która procesując płatności, wspomaga marki, takie jak Visa. Bez niej nie moglibyśmy płacić kartami. Przyczynia się do bezpiecznego rozwoju biznesu i wydatnie pomaga przedsiębiorcom, niezależnie od ich wielkości i branży, w której działają. Pod wpływem zmian wymuszonych na rynkach przez pandemię, firma nie tylko zaoferowała nowoczesną bramkę płatniczą, ale uruchomiła także szereg nowych usług, niezbędnych do obsługi szybko rosnącego zainteresowania zakupami przez internet oraz związanych z nim, bezpiecznych rozwiązań płatniczych. We współpracy z czołowymi dostawcami e-sklepów uruchomiła też specjalny program wsparcia dla przedsiębiorców rozważających rozpoczęcie lub przeniesienie części działalności handlowej w sferze online. Dzięki niemu wielu z nich mogło skorzystać z dużo łatwiejszego startu na rynku e-commerce.

Udzielenie wsparcia przedsiębiorcom i wprowadzenie licznych, sprawnych rozwiązań, spowodowało nie tylko to, że biznes mógł mimo kryzysu działać, ale w wielu przypadkach również się rozwijać. Mowa o takich pomysłach jak m.in. nowoczesne bramki płatnicze, terminale płatnicze, narzędzia (Pay-by-link), które umożliwiają sprzedaż online także tym, którzy nie maja sklepu i bramki płatniczej oraz wiele innych rozwiązań dedykowanych poszczególnym branżom i ich specjalnym potrzebom. Inne rozwiązania zaproponuje salonowi fryzjerskiemu, a inne hotelowi czy restauracji.

Jest też głównym dostawcą usług w branży HoReCa, która została bardzo mocno dotknięta przez skutki pandemii. Marka rozwija się i wychodzi w stronę ludzi, stawiając na przedsiębiorczość. Właśnie w tym celu wdrożone zostały m.in. nowe limity transakcji zbliżeniowych bez PIN czy liczne ulgi finansowe dla przedsiębiorców. eService jest także inicjatorem działań edukacyjnych dotyczących higieny terminali płatniczych, które są przecież dotykane przez setki osób dziennie.

Obie marki, eService i Visa, chcą ułatwiać ludziom życie prywatne i zawodowe, zwłaszcza wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują. Dlatego nie pozostają obojętne w globalnym kryzysie. Do tej filozofii działania bardzo pasuje chińskie motto „Kiedy wieje wiatr zmian – jedni budują schrony – inni wiatraki”.

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas