Właściwości kocimiętki – jej wpływ na koty, zdrowie, smak potraw

Kot w doniczce, a obok, również w doniczce, kocimiętka.
Fot. Stefania Besca © / Getty Images
Kocimiętka to roślina, której najważniejszym wyróżnikiem jest sposób, w jaki działa na koty. Sprawia, że są one pobudzone, skore do zabawy lub odprężone. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kocimiętki.

Kocimiętka to urokliwa roślina, podobna do mięty i lawendy, którą spotkać można w ogrodach lub uprawianą w doniczkach. Poza atrakcyjnym wyglądem, wyróżniają ją właściwości lecznicze. Kocimiętka stosowana jest też w kuchni i w pszczelarstwie.

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka to posiadająca wyjątkowe właściwości bylina ogrodowa. Miejscem jej pochodzenia jest rejon krajów śródziemnomorskich. Obecnie spotkać ją można we wszystkich krajach strefy umiarkowanej. W Polsce występuje również dziko rosnąca kocimiętka, która w porównaniu do ogrodowych i balkonowych odmian jest zdecydowanie mniej efektywna.

Jak wygląda kocimiętka? Z reguły posiada małe liście o charakterystycznym kształcie serca. Wyposażona jest również w niewielkie kwiaty, które mają kolor biały, niebieski, różowy bądź fioletowy. Dla osoby, która nie zna się na roślinności, kocimiętka może wyglądać jak mięta skrzyżowana z lawendą.

Gdzie można kupić kocimiętkę? Nabicie jej nie powinno nastręczać problemów. Nasiona kocimiętki lub jej sadzonkę można kupić w sklepach ogrodniczych. Osoby szukające kocimiętki dla kota, mogą zamiast świeżej rośliny kupić suszoną kocimiętkę, w sprayu lub w kroplach. Produkty te stosuje się na miejsca, w których kot powinien się bawić, np. na drapak.

Kocimiętka - odmiany

Oszacowano, że kocimiętka ma ponad 150 odmian, jednak w uprawie spotyka się z reguły jedynie kilka z nich, są to:

· kocimiętka Faassena – dorasta do 30-45 cm wysokości, posiada kwiatostany, w lawendowoniebieskim, białym lub różowym kolorze,

· kocimiętka żyłkowana - dorasta do ok. 30 cm wysokości, jej kwiaty mają zazwyczaj jasnoniebieski kolor,

· kocimiętka właściwa – dorasta do 45-120 cm wysokości,

· kocimiętka syberyjska – osiąga wysokość ok. 90 cm, jej kwiaty są niebieskie,

· kocimiętka naga – osiąga 50-120 cm, płatki jej kwiatów są purpurowe.

Uprawa kocimiętki

Kocimiętka należy do roślin, których uprawa jest bardzo prosta. Mało wymagająca, zarówno pod względem warunków środowiskowych, jak i glebowych, kocimiętka potrzebuje jedynie słońca. Jest odporna na niskie temperatury. Nawet więc ogrodnik-amator może cieszyć się widokiem pięknych kwiatów kocimiętki w doniczce, zarówno w ogródku, jak i na balkonie.

Kocimiętka jest łatwa do rozmnażania, może być wysiana z nasion. Można ją również zacząć uprawiać kupując sadzonki kocimiętki. Ten, kto posiada krzaczki kocimiętki, na własne oczy może się przekonać, że roślina ta jest zdolna do samodzielnego rozrastania - nie potrzebuje do tego nawożenia, ani ochrony przed szkodnikami (nie ma naturalnych wrogów). Przed posadzeniem kocimiętki warto przekopać ziemię z kompostem, a po przekwitnięciu przyciąć jej pędy.

Zobacz film: Moc ukryta w ziołach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kocimiętka – jak działa na kota?

Kocimiętka zyskała sławę dzięki temu, jak działa na koty. Wystarczy, że zwierze ją poczuje, a od razu chce się w niej tarzać. Kot, mając styczność z kocimiętką, chwyta ją łapami, chce gryźć, lizać, wydaje z siebie głośne pomrukiwania. W ten sposób reaguje aż 70% kociej populacji. Trwa to niedługo - do około dziesięciu minut. Co ciekawe, całkowicie odmienną reakcję kota można zaobserwować po podaniu mu rośliny do zjedzenia. Wówczas jest on całkowicie odprężony, relaksuje się wpatrując w przestrzeń.

Za takie zachowanie odpowiedzialna jest wydzielana przez kocimiętkę substancja o nazwie nepetalakton (koci feromon). Jego poziom nie jest identyczny u wszystkich odmian kocimiętki. Najwyższe stężenie nepetalaktonu występuje u kocimiętki właściwej, znacznie mniej jest go u kocimiętki Faassena, która ma znikomy wpływ na koty. Ponadto, nie każdy kot jest wrażliwy na kocimiętkę. Brak zainteresowania rośliną wykazują kocięta i młode kotki poniżej szóstego miesiąca życia.

Właściwości i zastosowanie kocimiętki

Kocimiętka do doskonała przyprawa kuchenna. Do przyrządzania potraw stosuje się zarówno kocimiętkę suszoną (dodaje wyjątkowego aromatu daniom mięsnym), jak i świeżą (do surówek i sałatek). Roślina ta jest również dobrym surowcem do przygotowania herbatki ziołowej.

Kocimiętka jest doskonałym uzupełnieniem palety roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Wyróżniają ją właściwości lecznicze, które są efektem znajdujących się w liściach kocimiętki licznych substancji chemicznych, m.in. olejków eterycznych, irydoidu nepetalaktonu, garbników. Sprawiają one, że ziele kocimiętki ma działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, żółciopędne, moczopędne oraz uspokajające. Właściwości kocimiętki wykorzystywane są w leczeniu pacjentów, u których występują przewlekłe choroby układu pokarmowego. Jest ona skuteczna również w terapii zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Kocimiętka sprawdza się także w pszczelarstwie - służy jako pożytek dla pszczół. Jej silny aromat odstrasza niektóre owady. Niemal ze 100-procentową skutecznością radzi sobie z muchami. Kocimiętka to również dobry sposób na komary i karaluchy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!