C: Najpiękniejsze rośliny, takie jak piwonie, hortensje ogrodowe i lilie azjatyckie, przez długie lata będą dekorować nasz ogród i uprzyjemniać nam czas spędzony na świeżym powietrzu.
Ogród - kwiaty wieloletnie
Rośliny ogrodowe wieloletnie kwitnące i te ozdobione w piękne zielone liście będą wdzięczną dekoracją każdego ogrodu. Obsadzona nimi rabata jest łatwa w pielęgnacji, gdyż nie wymaga sadzenia nowych roślin każdego roku. Wieloletnie rośliny ogrodowe to byliny, drzewa i krzewy, które żyją i kwitną na tym samym stanowisku dłużej niż dwa lata, wielokrotnie wytwarzając nasiona. Składają się z cebul kwiatowych, bulw lub kłączy, które znajdują się pod ziemią. Dobrze radzą sobie w trudnych warunkach klimatycznych.
Ze względu na różnorodność bylin, możemy je sadzić zarówno na słonecznych stanowiskach, jak i półcienistych, a znajdziemy też takie gatunki, które dobrze znoszą cień. Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest głównie sucha i mało urodzajna albo wręcz przeciwnie żyzna i wilgotna - nie będziemy mieć również problemu z dobraniem właściwych roślin wieloletnich. Każda roślina ma indywidualne wymagania co do stanowiska i gleby, dlatego warto je poznać przed jej posadzeniem. Prezentujemy najpiękniejsze kwiaty do ogródka wieloletnie .
Rośliny ogrodowe wieloletnie kwitnące - piwonie
Piwonie, nazywane przez miłośników królowymi ogrodów, to rośliny ogrodowe wieloletnie cenione za wyjątkowo zachwycającą urodę. Piwonia ma wiele odmian, które różnią się kształtem, kolorem i budową kwiatów, np.: piwonia lekarska, piwonia drzewiasta, piwonia chińska. Spotykamy piwonie kwitnące na biało, żółto, różowo, ciemnoczerwono, a także dwubarwne. Kwiaty tej rośliny bywają pełne, półpełne lub pojedyncze. Kwitną w czerwcu. Najpopularniejsze piwonie to byliny, jednak są też krzewy. Ze względu na swoje pochodzenie, piwonie wprowadzają nieco egzotyki do ogrodu.
Piwonie to rośliny długowieczne. Nie lubią przesadzania, dlatego warto wybrać im jak najbardziej dogodne miejsce. Piwonie najlepiej czują się na stanowiskach ciepłych i słonecznych, w takim miejscu wydadzą kwiaty dorodne w dużej ilości. Należą do gatunków mrozoodpornych, ale młode piwonie lepiej okryć na zimę. Sadzimy je na glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej. Zbyt mokre podłoże może wywołać gnicie rośliny. Podlewamy je umiarkowanie i regularnie - pamiętajmy, że piwonie nie lubią przesuszenia.
Wieloletnie rośliny ogrodowe - hortensja ogrodowa
Hortensje to ogrodowe kwiaty wieloletnie , które zawdzięczają swoją popularność dużym pięknym kwiatostanom pojawiającym się przez całe lato. Kwiaty tworzą ozdobne, kuliste i gęste grona w barwach bieli, błękitu i różu. Dekoracyjne są również liście hortensji - owalne, duże, ciemnozielone. Ciekawą właściwością hortensji jest możliwość zmiany jej koloru. Jak to zrobić? Wystarczy zmienić kwasowość jej gleby - czerwone odcienie uzyskamy utrzymując zasadowy odczyn ziemi, niebieskawe zaś oznaczają glebę kwaśną.
Hortensje ogrodowe dobrze wzrastają posadzone na glebie żyznej, próchniczej, o kwaśnym odczynie. Lubią wilgotne i lekko zacienione stanowiska. Wymagają regularnego i umiarkowanego podlewania. Nie znoszą suszy. Warto pamiętać o ściółkowaniu stanowiska hortensji ogrodowej, by ograniczyć parowanie wody. Roślinę nawozimy wiosną i latem wieloskładnikowymi nawozami dla hortensji. Należy mieć na uwadze, że hortensja nie jest w pełni mrozoodporna - na zimę warto ją zabezpieczyć np. agrowłókniną.
Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów, jakie są spotykane w naszych ogrodach. Warto je sadzić zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Będą piękną ozdobą tarasu, ławki ogrodowej, a w formie ściętej ustawione w wazonie wspaniale udekorują wnętrze domu.
Kwiaty cebulowe wieloletnie ogrodowe - lilie azjatyckie
Lilie są pięknymi kwiatami, które cieszą się mnogością odmian. Nie wszystkie mogą zimować w gruncie, niektóre trzeba wykopywać i przechowywać w pojemnikach w chłodnym miejscu. Lilie azjatyckie to jednak kwiaty cebulowe wieloletnie ogrodowe , które z powodzeniem mogą rozwijać się w jednym miejscu przez trzy lata. Kwitną całe lato różnobarwnym kwiatostanem, który ma otwarte wzniesione kielichy i tworzy grona. Lilia azjatycka ma wiele odmian, m.in.: Diabora, Coctail Twins, Fire King, Kentucky, Snow Crystal.
Lilie azjatyckie sadzimy jesienią w przepuszczalnej, próchniczej glebie. Dobrze rosną na słonecznych i półcienistych stanowiskach. Po posadzeniu warto miejsce wokół niej obsypać ściółką, która będzie dobrą osłaniała kwiaty zimą (warto to zrobić mimo tego, że lilie azjatyckie to kwiaty mrozoodporne). Lilie nawozimy wiosną. Po przekwitnięciu usuwamy stare kwiatostany.
Lilie azjatyckie dobrze wyglądają w grupie, ładnie wyeksponowane, gdyż są dość wyrazistą ozdobą. Można nimi obsadzać skalniaki i oczka wodne. Świetnie prezentują się w wazonach jako kwiaty cięte.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN