Content: Opryski drzew owocowych wykonuje się już od wczesnej wiosny, a kończy jesienią. Tak długi kalendarz oprysków wynika z tego, że różne gatunki drzew wymagają różnej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Czym i dlaczego się pryska?
Oprysk drzew owocowych – preparaty
Do oprysków chroniących drzewa przed chorobami używa się fungicydów (środków grzybobójczych) i bakteriocydów (środków zwalczających bakterie). Oprysk drzew owocowych na robaki wykonuje się natomiast insektocydami (środkami owadobójczymi). Można używać preparatów chemicznych, ale coraz więcej zwolenników mają preparaty naturalne i ekologiczne. Niektóre z nich to gotowe, dostępne w handlu środki. Coraz więcej ogrodników wykorzystuje też do ochrony sadów znane od wieków chwasty. Oprysk drzew owocowych wykonują preparatami przygotowanymi na bazie takich roślin, jak pokrzywa, krwawnik, wrotycz czy piołun.
O ile środki naturalne można przygotowywać i dawkować metodą prób i błędów, a przy tym bez obawy, że zaszkodzimy drzewom, o tyle w dawkowaniu środków chemicznych dowolność nie jest wskazana. Dawka na oprysk drzew owocowych musi być zawsze zgodna z zaleceniami producenta dotyczącymi konkretnego gatunku drzewa i konkretnego wskazania (np. choroby).
Warto też wiedzieć, że nie każdy ogrodnik amator może stosować dowolne opryski drzew owocowych . Żeby kupić niektóre środki ochrony roślin (zwłaszcza preparaty zaliczane do bardzo toksycznych), trzeba mieć aktualne świadectwo ukończenia szkolenia z bezpiecznego ich stosowania.
Oprysk drzew owocowych na wiosnę
Opryskiwanie zaczyna się, gdy drzewa nie mają jeszcze liści. Pierwszy oprysk drzew owocowych na wiosnę przeprowadza się np. na brzoskwiniach, morelach i śliwach. W większości są to opryski drzew owocowych miedzianem .
Największy ruch w sadach przypada na okres, gdy na drzewach pojawiają się kwiaty i liście. Oprysk wykonuje się wtedy niemal na wszystkich drzewach owocowych. Przed chorobami chroni się jabłonie, grusze, śliwy, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie. Rozpoczyna się też oprysk drzew owocowych na robaka – od wczesnej wiosny na mszyce, a w fazie kwitnienia i zawiązywania zawiązków owocowych także na gąsienice pożerające młode liście, owocnicę żółtorogą żerującą na śliwach czy muchę nasionnicę trześniówkę, składającą jaja w zawiązkach owoców czereśni.
W okresie wzrostu owoców oprysków w zasadzie się nie stosuje, wyjątkiem są odżywki dolistne.
Jesienny oprysk drzew owocowych
Jesienią stosuje się przede wszystkim środki chroniące drzewa brzoskwiniowe przed bardzo rozpowszechnioną kędzierzawością liści. Oprysk przeprowadza się też na jabłoniach (przeciwko chorobom grzybiczym) oraz na wiśniach i czereśniach (przeciwko rakowi bakteryjnemu).
Zabiegi te wykonuje się na przełomie października i listopada w czasie dobrej pogody i przy temperaturze przekraczającej 5oC.
Terminy oprysków drzew owocowych
Terminów, w jakich można wykonywać oprysk drzew owocowych , trzeba bezwzględnie przestrzegać. Każdy preparat ma własny, wskazany przez producenta okres karencji, czyli czas, jaki musi upłynąć od zastosowania środka do chwili, gdy zbiór owoców będzie bezpieczny. Okres ten jest różny zarówno dla każdego preparatu, jak i dla każdej rośliny.
Nie zapominajmy też o pszczołach i innych owadach zapylających. Aby oprysk drzew owocowych nie był dla nich zagrożeniem, trzeba przestrzegać tzw. okresu prewencji, czyli czasu między opryskaniem drzew a wylotem owadów.
Bacznie trzeba także śledzić zachowanie szkodników drzew owocowych, które bywają różne w różnych rejonach kraju (a nawet w sąsiednich powiatach). Można wieszać pułapki na drzewach, by zorientować się, czy poszczególne gatunki rozpoczęły już żerowanie. Warto również śledzić komunikaty pojawiające się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub na stronach sadowniczych. Znajdują się w nich informacje o terminie oprysków drzew owocowych na terenie całego kraju (z podziałem na powiaty) oraz zalecanych środkach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN