Ogród

Jesienne cebule kwiatowe do ogrodu. Jakie cebulki sadzić jesienią?

Ogród

cebulki

Są rośliny, które należy sadzić w okresie od września do października. Wśród nich wymienić można m.in. hiacynty, tulipany, przebiśniegi czy krokusy. Termin sadzenia wynika z tego, że rośliny muszą zdążyć się zakorzenić, by zakwitnąć na wiosnę.

W tym artykule przedstawimy kwiaty cebulowe sadzone jesienią – pokażemy, które najlepiej wybrać, czym się charakteryzują i jak należy o nie dbać.

Charakterystyka jesiennych cebulek kwiatowych

Tulipany, krokusy, hiacynty, narcyzy, szafirki, przebiśniegi – to one zdobią wiosną wiele ogrodów. Aby jednak mogły zakwitnąć, należy je zasadzić odpowiednio wcześniej, czyli na jesieni roku poprzedniego. Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią powinno trwać od września do października. Kończy się wówczas ich czas spoczynku, dlatego powinny zostać umieszczone w ziemi, aby zdążyły się ukorzenić przed zbliżającą się zimą.

Niektóre rośliny warto posadzić wczesną jesienią, inne późną. Wszystko zależy od czasu ukorzeniania każdej z roślin. Istnieją też rośliny, jak na przykład korona lub narcyzy, których cebulki należy umieszczać w ziemi jeszcze w sierpniu. Hiacynty i przebiśniegi sadzi się zazwyczaj w drugiej połowie września. Na przełomie września i października do ziemi trafiają cebule lilii, tulipanów, krokusów i szafirków.

Cebule kwiatowe wieloletnie mogą zostać posadzone nawet w końcówce października. Jednak nie należy cebuli kwiatowych jesiennych sadzić zbyt wcześnie, mogą się bowiem rozwinąć przed zimą, przez co nie przetrwałyby tej pory roku. Nie można także sadzić cebul kwiatowych jesiennych za późno, gdyż nie będą miały czasu na ukorzenienie przed zimą. Dobrze jest co trzy lata zmieniać stanowisko cebul kwiatowych – ochronimy je dzięki temu przed wyginięciem. Aby temu zapobiec, kiedy roślina przekwitnie, wykopujemy cebule, suszymy, a następnie trzymamy je do jesieni w suchym miejscu. Na jesieni sadzimy cebule w nowym miejscu.

Cebule jesienne bywają często atakowane przez gryzonie. Możemy temu zapobiec. Wystarczy, że wsadzimy cebule kwiatowe jesienne do podziurawionych plastikowych torebeczek, które włożymy do ziemi razem z cebulą. Gryzonie najbardziej lubią atakować cebule lilii i tulipanów.

Jakie kwiaty sadzi się jesienią?

Oto kilka przykładów cebul kwiatowych, które z powodzeniem możemy sadzić na jesieni, aby móc cieszyć się kwiatami na wiosnę:

  • Hiacynty – mają piękne, kolorowe kwiaty o słodkim zapachu. Kwitną na wiosnę przez kilka tygodni. Potrzebują widnego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej ziemi. Warto je sadzić od połowy września aż do połowy października. Głębokość wykopu dla tych cebul powinna wynosić około 15 cm. Mogą być również hodowane w chłodnych pomieszczeniach.
  • Krokusy – zwane także szafranami. Mają piękne drobne kwiatki. Część odmian kwitnie wiosną, inne na jesieni. Potrzebują widnego stanowiska lub lekko zacienionego. Ziemia dla krokusów powinna być przepuszczalna. Bardzo dobrze rosną na trawnikach. Krokusy sadzi się od połowy września do połowy października. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 6 cm. Mogą rosnąć przez kilka lat w tym samym miejscu.
  • Narcyzy – niektórzy nazywają je żonkilami. Narcyzy to jeden ze zwiastunów wiosny. Dobrze odnajdują się na trawnikach, niektóre z odmian również w ogrodach skalnych czy donicach. Część gatunków kwitnie wiosną, inne aż do lata. Znaczna część odmian jest odporna na mrozy. Mogą rosnąć przez kilka lat na jednym stanowisku. Dobrze czują się w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna, ciężka, próchnicza. Narcyzy należy sadzić w drugiej połowie września. Głębokość sadzenia powinna wynosić trzykrotną wielkość cebuli narcyza.
  • Przebiśniegi – to kolejne zwiastuny wiosny. Zwane są także śnieżyczkami. Zaczynają kwitnąć bardzo wczesną wiosną – już w lutym lub marcu. Najlepiej odnajdują się w ziemi suchej, przepuszczalnej, próchniczej, wapiennej. Należy sadzić je od końca września do połowy października. Głębokość sadzenia powinna wynosić od 6 do 10 cm. Przebiśniegi lubią stanowiska słoneczne, lekko zacienione. Mogą rosnąć przez kilka lat w jednym miejscu.
  • Szafirki – są łatwe w uprawie, długo kwitną. Bardzo dobre do rabatek czy ogrodów skalnych. Odnajdują się najlepiej w miejscach silnie nasłonecznionych, w glebie suchej, ewentualnie lekko wilgotnej. Szybko rosną. Kwitną zazwyczaj od kwietnia do czerwca – w zależności od odmiany. Należy je sadzić na głębokości około 10 cm. Najlepsza pora na sadzenie szafirków to wrzesień i październik.
  • Tulipany – to kolejne kwiaty kojarzące się z wiosną. Mają wiele barw i kształtów – w zależności od odmiany. Mogą być białe, pomarańczowe, różowe, żółte, a nawet czarne. Lubią miejsca słoneczne, lekko zacienione. Gleba powinna być przepuszczalna, niezbyt wilgotna. Powinno się je sadzić od końca września do połowy października na głębokości około 10 cm. Kwitną zazwyczaj od marca do maja – w zależności od danego gatunku.

Zobacz wideo: Jej wysokość cebula!

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości