Czym umyć kabinę prysznicową? Do dyspozycji jest płyn do mycia kabin prysznicowych oraz wiele innych preparatów. Można także myć kabinę prysznicową domowymi sposobami, co z całą pewnością jest bezpieczniejsze dla osoby sprzątającej.
Czym umyć prysznic? Detergenty i domowe sposoby
Kiedy nadchodzi czas sprzątania łazienki, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak umyć prysznic. Oczywiście można do tego celu wykorzystać klasyczne środki do mycia, ale wtedy sprzątającego czeka mozolne i długie czyszczenie, a efekty nie zawsze są zadowalające.
Jak umyć kabinę prysznicową, która jest mocno zabrudzona? Półki w sklepach uginają się od detergentów do mycia łazienek i kabin prysznicowych. Wiele z nich doskonale radzi sobie z usuwaniem brzydko wyglądającego osadu oraz kamienia. Wystarczy ściankę kabiny spryskać detergentem, a następnie wyczyścić ją za pomocą ściereczki. Po myciu kabinę należy dokładnie spłukać wodą. Jeżeli zabrudzenia na kabinie są stare i mocno zaschnięte, detergent warto zostawić na ściance kabiny przez kilka minut. W tym czasie należy opuścić łazienkę i zamknąć drzwi, aby nie wdychać nieprzyjemnego często zapachu środka czyszczącego.
Mycie kabiny prysznicowej to nie tylko mycie ściany, lecz także brodzika. To właśnie w jego zakamarkach zbiera się najwięcej brudu, pleśni i grzybów, które szybko się rozwijają. Dlatego prysznic, a w szczególności brodzik należy myć tak często, jak to tylko możliwe. Do czyszczenia brodzika również można znaleźć wiele detergentów. Warto jednak zastosować domowe sposoby na umycie kabiny prysznicowej oraz brodzika i wykorzystać naturalne składniki dostępne w każdej kuchni, jak kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. Ciemne miejsca w brodziku (zalążki pleśni) należy posypać sodą oczyszczoną, pozostawić na chwilę, a następnie polać wodą utlenioną. Po kilku minutach można zmyć całość wodą. W przypadku większych ilości pleśni należy użyć małej szczoteczki w celu dokładnego wyczyszczenia zabrudzonych miejsc.
Zobacz też:
Czym czyścić fugi? Jakie są najlepsze sposoby?
Zwolennicy naturalnych środków do czyszczenia na pytanie, czym najlepiej umyć kabinę prysznicową, odpowiedzą, że… octem! Domowy płyn do mycia kabiny prysznicowej można przygotować w bardzo prosty sposób, wystarczy połączyć ocet z wodą w stosunku 1:1. Ocet w połączeniu z ciepłą wodą stanowią duet, który potrafi poradzić sobie nawet z dużymi zabrudzeniami. Mycie kabiny prysznicowej octem jest dość szybkie i na pewno mniej szkodliwe niż korzystanie z detergentów. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć osad z mydła w kabinie prysznicowej, to ocet sprawdzi się bardzo dobrze! Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne, podgrzany ocet zadziała jeszcze lepiej. Co więcej, można myć nim nie tylko ścianki prysznica, lecz także brodzik, płytki oraz okna i lustra w całym mieszkaniu.
Co w przypadku, kiedy zapach octu bardzo ci przeszkadza, ale nie chcesz używać środków do czyszczenia kabin? Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła w takiej sytuacji? Można wykorzystać płyn stosowany do nabłyszczania w zmywarkach. Ten preparat jest bezpieczny dla powierzchni szklanych, pozwala na szybkie i skuteczne mycie. Dodatkowo kabina będzie się pięknie błyszczeć.
Kabina prysznicowa z powłoką
Czym umyć kabinę prysznicową z powłoką? Na ten temat powstało wiele mitów. Niektóre z nich mówią o tym, że tego rodzaju kabiny nie należy myć detergentami, gdyż powłoka się ściera. Jeżeli do mycia takiej kabiny wykorzystuje się detergenty do tego przeznaczone, wcale nie trzeba się martwić. Warto jednak pamiętać, że mając kabinę prysznicową z powłoką, możemy ją czyścić znacznie rzadziej. Powłoka sprawia, że na szybie tworzą się duże strumienie wody, a nie krople. Dzięki temu woda wraz z mydłem szybko spływa i nie pozostawia smug. Aby kabina była czysta, wystarczy po prysznicu zmyć ją woda i ewentualnie przetrzeć na sucho.
Jak umyć kabinę prysznicową? Kilka cennych rad
- Aby zachować kabinę prysznicową w czystości, najlepiej po każdym prysznicu przetrzeć ją na sucho ściereczką. Tę czynność bardzo trudno wyegzekwować wśród domowników, ale jest to możliwe.
- Bez względu na rodzaj szkła w kabinie prysznicowej, nie należy do jej czyszczenia używać preparatów do szorowania, a więc past i mleczka. Może to doprowadzić do porysowania szkła. Nie należy używać również acetonu oraz alkoholi.
Zobacz też:
Wiosenne porządki podczas pandemii. Jak szybko i efektywnie posprzątać dom po zimie?
Odkurzacz wodny - jaki wybrać? Wady i zalety
Autor: Adrian Adamczyk