Zwierzęta

Zwierzaki wspierają rozwój dziecka. Behawiorystka: "Są doskonałymi nauczycielami - nie oceniają"

Zwierzęta

Zwierzaki wspierają rozwój dziecka. Behawiorystka: "Są doskonałymi nauczycielami - nie oceniają"

Empatia, odpowiedzialność i bezwarunkowa miłość - to tylko niektóre korzyści płynące z kontaktu dziecka ze zwierzęciem. - Są one doskonałymi nauczycielami. Nie oceniają, kochają pomimo tego, że jesteśmy w różnych nastrojach i nie mamy dla nich zawsze czasu - powiedziała behawiorystka, Aneta Awtoniku.

Rodzice, którzy mają wątpliwości, czy kupić dziecku pupila, powinni wiedzieć, jakie korzyści płyną z obcowania ze zwierzakami. Oto kilka z nich:

Odroczone oczekiwania

Pies nie zawsze ma ochotę na zabawę i woli w tym czasie na przykład podrzemać. Tak samo kot - zamiast przytulania i głaskania niekiedy wybierze odpoczynek w szafie czy pudełku. Zwierzęta są w stanie nauczyć dziecko, że niekoniecznie są do dyspozycji wtedy, kiedy ono tego pragnie.

Praca zespołowa

Obserwacja zwierząt, które wchodzą w interakcje ze swoimi pobratymcami, pozwala dziecku zrozumieć, na czym polega praca zespołowa.

W przypadku koni, kiedy jeden z nich idzie do lizawki, to z pewnością inne podążą za nim. Jeżeli owca, która dowodzi daną grupą idzie w jakieś miejsce, to na ogół, aby uniknąć jakiegoś niebezpieczeństwa. Wszystko jedno, czy ono jest wydumane, czy prawdziwe. Inne owce za nią podążają i też unikają tego negatywnego elementu

- wyjaśniła behawiorystka, która była gościem Dzień Dobry TVN.

Bezwarunkowa miłość i lojalność

Zwierzęta kochają swojego opiekuna bezwarunkowo, a nie za to, jak wygląda, czy prezenty, jakie od niego dostają. Okazują to na każdym kroku, nawet wtedy, gdy właściciel nie ma najlepszego nastroju.

Odpowiedzialność i troska

Zdrowie i życie zwierzaków zależy od naszej opieki: trzeba je nakarmić, napoić, wyprowadzić na spacer, zaprowadzić do weterynarza, kiedy jest taka potrzeba. Część zadań warto powierzyć dziecku - młodsze może odpowiadać za napełnianie miski pupilowi, a starsze - za wychodzenie na dwór.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
80
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0