Zdrowy styl życia

Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić? 

Zdrowy styl życia

Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić? 

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że każdy z nas stara się lepiej dbać o swoje zdrowie i unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do zakażenia. Jednak jesienią i zimą zagrażają nam nie tylko wirusy, ale także smog. Dlaczego jest taki niebezpieczny i jak się przed nim chronić? 

Smog to zjawisko atmosferyczne, które stanowi mieszaninę mgły, dymu oraz spalin. Mimo że występuje przez cały rok, to najbardziej dokuczliwy i najgroźniejszy jest w okresie jesienno-zimowym. W jego skład wchodzą m.in. dwa rodzaje pyłów: PM10 oraz PM2.5.

Smog – dlaczego jest niebezpieczny?

Pył zawieszony PM10 stanowi mieszaninę cząstek zalegających w powietrzu. W jego składzie znajdują się substancje toksyczne, między innymi benzo[a]piren, metale ciężkie, dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które bez problemów przedostają się do górnych dróg oddechowych i płuc.

Pył zawieszony PM2.5 to cząsteczki, których średnica jest mniejsza niż 2.5 mikrometra. Mogą one przenikać nie tylko do układu oddechowego, ale także do krwi. Dodatkowo w skład smogu wchodzą tlenki siarki (IV), tlenki azotu, tlenki węgla oraz sadza.

Jak powstaje smog?

Za powstawanie smogu (aż w 52 proc.) odpowiada przede wszystkim niska emisja, czyli ogrzewanie gospodarstw domowych piecami, które nie spełniają norm emisyjnych oraz spalanie w nich rzeczy, które nie są do tego przeznaczone, tj. śmieci, mułu i miału węglowego. Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami – w mniejszym stopniu – do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się:

  • przemysł 17 proc.
  • transport drogowy 10 proc.
  • energetyka 9 proc.
  • inne źródła 8 proc.
  • rolnictwo 4 proc.

Jak się chronić przed smogiem?

Przede wszystkim warto sprawdzać jakość powietrza przed wyjściem z domu. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim te osoby, które mają problemy z układem oddechowym (chorują na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) lub krążenia. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest także groźne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. W Polsce norma dla pyłu PM 10 wynosi 200 μg/m3, zaś poziom alarmowy aż 3000 μg/m3, dla PM 2.5 wynoszą odpowiednio 120 i 160 μg/m3.

Osoby, które muszą wyjść, mogą zaopatrzyć się w dobrej jakości maski antysmogowe. Warto zaznaczyć, że chroni ona nie tylko przed samym smogiem, ale również wirusami.

Co jeszcze możemy zrobić? Choć sytuacja sprawiła, że większość czasu spędzamy w domach, to smog i tak wdziera się do naszych mieszkań i domów. Dlatego, aby zadbać o swoje zdrowie, ale także i samopoczucie warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? Na uwagę zasługuje urządzenie Pure A9 od Electrolux.

Oczyszczacz powietrza – zwalcza smog?

Oczyszczacz Pure A9 doskonale wyłapuje i neutralizuje szkodliwe dla nas pyły PM 10 i PM 2.5, które zagrażają nam najbardziej. Dodatkowo urządzenie – za sprawą systemu PureSense – stale monitoruje jakość powietrza w mieszkaniu i w razie potrzeby zaczyna pracować mocniej. Oczyszczacz Pure A9 doskonale sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Dzięki funkcji AirSurround, która zapewnia spiralny ruch powietrza, jest ono rozprowadzane równomiernie. Usuwanie szkodliwych pyłów jest możliwe dzięki wielostopniowej filtracji, a dzięki czujnikom oczyszczacz rozpoznaje zanieczyszczenia i usuwa je.

Oczyszczacz posiada pięć różnych czujników, w tym czujnik światła, wilgotności, temperatury, czujnik pyłów PM10, PM2.5 i PM1.0, a także czujnik lotnych związków organicznych.

Do oczyszczacza można dobrać odpowiedni filtr w zależności od pory roku lub indywidualnych potrzeb. Każdy filtr ma unikalny inteligentny wskaźnik śledzący jego zużycie. Nawet jeśli zostanie usunięty i zainstalowany w następnym sezonie, pozostały czas działania zostanie automatycznie rozpoznany.

Ogromną zaletą oczyszczacza powietrza Pure A9 od Electrolux jest także to, że urządzenie skutecznie usuwa kurz, roztocza i aż 99 proc. bakterii i wirusów, które także mogą przedostać się do mieszkania. Neutralizowanie tych ostatnich jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz.

Korzystając z oczyszcza powietrza mamy realny wpływ na powietrze, którym oddychamy my sami i nasi najbliżsi. A to z pewnością zaprocentuje! Bo zanieczyszczone powietrza nie tylko zaostrza przebieg niektórych schorzeń, ale przyczynia się do ich rozwoju. Badania pokazują, że smog może mieć związek z astmą, rakiem płuc, niewydolnością oddechową, a nawet zwałem serca czy udarem mózgu. 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
71
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0