Świat

Mikołaj Rey zaprasza na ryby we Włoszech

Świat

Mikołaj Rey zaprasza na ryby we Włoszech

Mikołaj Rey wybrał się do Comacchio, żeby spróbować słynnych na cały świat węgorzy z Doliny Comacchio. Z jakich jeszcze ryb słynie okoliczna kuchnia? Najedzeni, możemy pomyśleć o zwiedzaniu. Jednym z ciekawszych miast w okolicy jest Modena. To miasto bardzo popularne wśród turystów. Słynie z octu balsamicznego, parmezanu, szynki modeńskiej, wina Lambrusco i tortellini.

Zobacz też: Katarzyna Werner. Dlaczego rzuciła pracę i przeprowadza się na Zanzibar? >>> 

Modena to miasto na północy Włoch, niedaleko Apeninów. Taką samą nazwę nosi gmina i prowincja, w której się znajduje. Miasto kojarzy się także z szybkimi samochodami – działają tu lub działały fabryki Ferrari, Lamborghini i Maserati. Urodził się tu Enzo Ferrari – w jego domu, niedaleko dworca, znajduje się Muzeum Ferrari. Modena leży niedaleko Bolonii, gdzie jest lotnisko i większy węzeł komunikacyjny.

Historia Modeny

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie miasta Modena pochodzą z czasów wczesnej epoki żelaza, czyli z IX–XIII wieku p.n.e. Archeologowie odnaleźli tu pozostałości po wytworach kultury willanowiańskiej. Modena była zasiedlana przez Ligurów, Etrusków, Galów i Bojów. Ma w swojej historii również okres panowania rzymskiego – w 183 r. p.n.e. została rzymską kolonią.

Pogoda w Modenie

Klimat panujący w Modenie jest wilgotny, subtropikalny. Lata są gorące, a zimy chłodne i wilgotne. Niekiedy zimą pojawia się tu śnieg. W najcieplejszych miesiącach, czyli w lipcu i sierpniu, średnie temperatury w dzień wynoszą ok. 29–30℃, a w nocy 17–18℃. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdy temperatura w dzień wynosi średnio ok 6℃, a w nocy ok. –1℃. Maj i listopad to miesiące największych opadów.

Zobacz też: Sardynia. Wyjątkowy klimat, piękne plaże, pyszne jedzenie. Jaki jest sekret długowieczności mieszkańców Sardynii? >>>  

Modena – zwiedzanie i najciekawsze zabytki

Zwiedzanie Modeny dla większości turystów zaczyna się i kończy przy Piazza Grande , czyli Placu Wielkim, który jest głównym placem tego miasta . Znajduje się na nim biała romańska katedra Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano , nazywana potocznie Duomo di Modena . Została ona konsekrowana w 1184 roku, wcześniej w jej miejscu stały dwa kościoły. Nad katedrą góruje niemal 87-metrowa wieża dzwonnicza Torre della Ghirlandina . Warto zwrócić uwagę na dwa lwy u kolumn przy wejściu – pochodzą one jeszcze z czasów rzymskich. Reliefy na fasadzie budynku są uznawane za mistrzowskie osiągnięcie rzeźbiarstwa w stylu romańskim. Przy katedrze funkcjonuje Muzeum Katedralne. W 1997 roku katedra, wieża i sam plac zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Innym ważnym zabytkiem Modeny jest barokowy pałac książęcy Palazzo Ducale . Założono w nim pierwszą na świecie Akademię Wojskową, która mieści się tam do dziś. Oprócz tego można tam zwiedzić Muzeum Wojskowe.

Ważnym zabytkiem Modeny jest również uniwersytet, który należy do najstarszych w Europie.

Okolice Modeny

W okolicach Modeny można podziwiać średniowieczne i renesansowe zamki, m.in. Rocca Rangoni w Spilamberto, zamek w Spezzano czy zamek w Formigine, gdzie dziś działa muzeum i park archeologiczny.

Modenę i jej okolice wygodnie zwiedza się na rowerze. Samo miasto może się pochwalić ścieżkami rowerowymi o łącznej długości 80 kilometrów. Trasy rowerowe prowadzą między innymi wzdłuż rzek Seccia i Panaro i wzdłuż dawnych torów kolejowych łączących Via Emilia z winnicami w Grasparossa.

Niedaleko Modeny znajduje się skansen Montale Terramara, w którym można obejrzeć zrekonstruowane chaty sprzed 3,5 tysięcy lat i narzędzia z epoki brązu.

Zobacz też: Czarni Hebrajczycy z Chicago, czyli zaginione plemię Izraela >>> 

Modena – atrakcje

  • Muzeum Ferrari w Modenie przyciąga rzesze turystów, głównie tych zainteresowanych motoryzacją. Mieści się ono w budynku, w którym urodził się założyciel firmy, Enzo Ferrari. Atrakcją muzeum jest ekspozycja najpiękniejszych aut na świecie, a także symulacje jazdy w Formule 1.
  • Ogród Botaniczny w Modenie powstał w połowie XVIII wieku, co czyni go jednym z najstarszych ogrodów botanicznych Europy. Wstęp jest darmowy.
  • W Pałacu Muzeów mieszczą się ciekawe muzea : Muzeum Miasta Modena oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Warto przy okazji odwiedzić Galerię Estense , gdzie znajdują się m.in. dzieła El Greca, Tintoretta czy Velasqueza. Biblioteka Estense jest uważana za jedną z najważniejszych we Włoszech. Godne uwagi jest także Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Współczesnej.
  • Muzeum Luciano Pavarottiego znajduje się ok. 10 km od centrum miasta. Mieści się w domu, w którym mieszkał światowej sławy tenor. Można tam zobaczyć wystawy poświęcone jego życiu, oryginalne stroje, w których występował i partytury.

Ciekawostki

  •  Sławnymi osobami, które urodziły się lub mieszkały w Modenie są także: królowa Anglii i Szkocji Maria Beatrycze z Modeny, śpiewaczka Mirella Freni czy muzyk Francesco Guccini.
  •  Jeden z modeli Ferrari nazwano 360 Modena, na cześć miasta, w którym urodził się założyciel firmy.
  • Wieża katedry modeńskiej jest idealnym punktem orientacyjnym , gdyż widać ją z każdego miejsca w mieście.
  •  Na strychu modeńskiego ratusza odbywają się prezentacje na temat produkcji oraz degustacje octu balsamicznego. Aby dowiedzieć się o nim więcej, można odwiedzić np. Villę San Donnino czy Muzeum Tradycyjnego Octu Balsamicznego w nieodległym Spilamberti.
Co sądzisz o tym artykule?
72
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0