Dziecko

Kalkulator wzrostu niemowlaka, czyli jak określić wzrost i wagę dziecka po urodzeniu

Noworodek leży na wadze

Layland Masuda / Getty Images

Dziecko

Kalkulator wzrostu niemowlaka, czyli jak określić wzrost i wagę dziecka po urodzeniu

Noworodek leży na wadze

Layland Masuda / Getty Images

Tempo rozwoju dzieci potrafi zadziwić samych rodziców. Jednak wzrost niemowlaka i jego waga to cechy osobnicze, a wolne przybieranie na wadze czy zyskiwanie centymetrów nie zawsze świadczą o zaburzeniach. Ważne, by pozostawać w kontakcie z pediatrą i pamiętać o ustalonych normach, które pozwalają nam monitorować parametry u dziecka w każdym wieku. Przyda się do tego kalkulator wzrostu niemowlaka.

Tempo wzrostu dzieci waha się w szerokich granicach. Zdarza się, że przedszkolaki w tej samej grupie różni 10 cm wzrostu i co najmniej kilka kilogramów. Rodzice często martwią się, że ich dziecko jest mniejsze i chudsze od rówieśników. W obecnych czasach, kiedy chorobą cywilizacyjną jest otyłość, niepokoi nas również waga dziecka przekraczająca wagę innych równolatków. Rodzice często doszukują się w tych różnicach patologii i różnego rodzaju chorób. Zdarza się, że wielokrotnie konsultują wzrost i wagę dziecka z lekarzem, chociaż nie ma żadnych rzeczywistych przesłanek, iż przyczyną jest stan chorobowy. Jak zatem samodzielnie monitorować rozwój dziecka? Jaki zmierzyć wzrost noworodka?

Więcej:

Wzrost i waga dziecka – jak je obliczyć

W przypadku dziecka powyżej pierwszego roku życia obliczenie prawidłowej wagi nie sprawia większych trudności. Do pomiaru wagi wystarczająca jest zwykła lub elektroniczna waga łazienkowa, taka, z której korzystamy, ważąc siebie. Wzrost należy mierzyć, kiedy dziecko stoi “na boso” i najlepiej robić to przy ścianie lub framudze, na której można zaznaczyć wysokość ołówkiem. Wówczas mierzymy odległość od podłogi do zaznaczonej linii. Są również dostępne gotowe miary, które można powiesić w pokoju dziecka. Na nich zaznaczone są już centymetry, więc odczytujemy gotowy wynik.

Więcej kłopotów z pomiarami bywa u noworodków i niemowląt. Wzrost niemowlaka mierzymy odcinkami. Najpierw od główki do uda, następnie do kolana i do stopy. Składowe dodajemy i w ten sposób otrzymujemy wynik ostateczny. Takie postępowanie ma uzasadnienie w tym, iż noworodki nie prostują nóżek (a robienie tego “na siłę” jest niewskazane) i w związku z tym niemożliwy jest jednoczasowy pomiar całej długości ciała. Do ważenia niemowląt służą specjalne wagi. Można je bez problemu kupić lub wypożyczyć. Wagi znajdują się również w każdej przychodni pediatrycznej, więc pomiarów można dokonywać w trakcie wizyty lekarskiej.

Zatem wiemy już, jak obliczyć wzrost dziecka, oraz oszacować jego wagę. Pozostaje pytanie, do czego odnieść otrzymane wartości?

Wzrost niemowlaka – co to są siatki centylowe?

Aby wiedzieć, czy dziecko rozwija się prawidłowo, jego parametry powinniśmy odnieść do średniej statystycznej. W tym celu stworzono siatki centylowe. Stanowią one ogólnopolskie dane statystyczne przedstawione w postaci graficznej (wykres). Wykresy przedstawiają percentyle przypisane do określonej wagi i wzrostu dziecka w danym przedziale wiekowym z uwzględnieniem różnicy płci (inne wykresy dla dziewczynek i chłopców). Dane te są zbierane i uaktualniane co 10 lat.

Zobacz także: Ruchowy rozwój niemowlaka – najważniejsze etapy

Czytanie siatek centylowych

Chociaż początkowo może się to wydawać skomplikowane, po zapoznaniu się z zasadami i zrozumieniu pewnych zależności nie sprawia to większych problemów. Poza tym obecnie istnieje duża ilość aplikacji komputerowych, które samodzielnie obliczają i podają wynik po wprowadzeniu podstawowych danych dziecka. Wynik mówi nam, w którym percentylu mieści się nasz noworodek lub niemowlak.

Czym są percentyle w siatkach centylowych?

Percentyl wzrostu i wagi dziecka to wartość statystyczna mówiąca o tym, ile procent dzieci waży lub mierzy tyle samo, mniej lub więcej niż nasze dziecko. Jeżeli otrzymujemy z siatki centylowej wynik, iż nasze dziecko znajduje się w 50 centylu, oznacza to, iż 50 % dzieci w danym wieku waży/mierzy mniej od naszego dziecka, a 50 % więcej.

Na siatkach centylowych zaznaczonych jest pięć wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Za skrajne i obligujące rodzica do konsultacji lekarskiej uważa się wartości poniżej 3. i powyżej 97. centyla (te wartości zaznaczone są na wykresach kolorem czerwonym).

Zobacz także: Masaż niemowlaka przed snem

Kalkulator wzrostu niemowlaka

Wiadomości przedstawione powyżej umożliwiają nam w łatwy sposób monitorowanie parametrów rozwojowych naszego dziecka. Często jednak rodzice chcieliby przewidzieć przyszłość swojego dziecka i wiedzieć na przykład, jak wysokie będzie, kiedy dorośnie. Otóż okazuje się, iż stworzony został wzór umożliwiający “przewidzenie” wzrostu dziecka, kiedy osiągnie dojrzałość. Wzór przedstawia się następująco:

WZÓR DLA DZIEWCZYNEK:

wzrost mamy (cm) + wzrost taty (cm) - 13 cm, następnie wynik należy podzielić przez 2

WZÓR DLA CHŁOPCÓW:

wzrost mamy (cm) + wzrost taty (cm) + 13 cm, następnie wynik należy podzielić przez 2

Możemy zatem obliczyć wzrost naszego dziecka jako dorosłego człowieka, jednakże oczywiście dane te należy traktować jedynie szacunkowo. Celem potwierdzenia obliczeń pozostaje nam poczekać niespełna dwie dekady od urodzenia dziecka.


Zobacz film: Masaż- sposób na budowanie więzi z niemowlęciem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
73
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0