Ukąszenie szerszenia wywołuje najczęściej odczyn miejscowy, czyli ból, rumień i zaczerwienienie. Czasem zdarza się większy obrzęk i pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, czyli ból głowy, gorączka, dreszcze, uczucie rozbicia. Jeśli objawy są nasilone i trwają dłużej niż 24 godziny, należy skonsultować się z lekarzem. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy jedną osobę ukąsi kilka owadów jednocześnie.
Objawy ukąszenia szerszenia
Objawy użądlenia szerszenia można podzielić na kilka grup: zwyczajne miejscowe, duże miejscowe, reakcja anafilaktyczna, ogólna reakcja toksyczna. Objawy zwyczajne miejscowe mijają zazwyczaj samoczynnie po kilku godzinach lub po upływie doby. Najczęściej są to: zaczerwienienie, niewielki obrzęk i ból w miejscu użądlenia. Objawy duże charakteryzuje obrzęk przekraczający 10 cm, który utrzymuje się ponad dobę. W takiej sytuacji bardzo często pojawiają się także objawy ogólnego złego samopoczucia, ból głowy, gorączka, dreszcze. Osoba z wymienionymi symptomami powinna zasięgnąć porady lekarskiej . Wstrząs anafilaktyczny w przeciwieństwie do reakcji alergicznej jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu, jednak może ona przyjmować formę bardziej łagodną lub ostrą. Objawy łagodne to wysypka na skórze, która powoduje świąd, katar, chrypka, nudności i wymioty, opuchlizna niektórych części ciała, nadmierna potliwość. Poważne objawy wstrząsu anafilaktycznego to duszności, problemy z oddechem, obrzęk twarzy i języka oraz utrata przytomności. W przypadku ukąszenia przez kilka owadów jednocześnie możliwe jest wystąpienie uogólnionej reakcji toksycznej, której skutkami mogą być: uszkodzenie mięśnia sercowego, zaburzenia pracy wątroby i nerek. Ukąszenie szerszenia może więc wywołać wiele różnych reakcji, od łagodnych po zagrażające życiu.
Zobacz wideo: Dlaczego szerszenie atakują ludzi i co zrobić po ukąszeniu?
Pierwsza pomoc przy użądleniach szerszenia
Co zrobić po ukąszeniu szerszenia? Postępowanie zależy od zaobserwowanych objawów. Jeśli reakcja organizmu jest silna lub osoba użądlona twierdzi, że jest uczulona na jad owadów, należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Zdarza się, że osoby mające wiedzę na temat swojego uczulenia mają przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Wtedy możliwe jest natychmiastowe podanie leku poszkodowanemu. Po iniekcji adrenaliny ranę należy przemyć wodą z dodatkiem mydła, a w celu zmniejszenia opuchlizny zastosować zimny okład – woreczek z lodem lub ściereczkę zmoczoną zimną wodą. Mimo podania leku osobę użądloną należy obserwować przez kolejne 30 minut, ponieważ zdarza się, że ustąpienie objawów nie jest trwałe i może nastąpić nawrót. Jeśli użądlenie nastąpiło w okolice jamy ustnej, pogotowie należy wezwać niezwłocznie, ponieważ dość często pojawiają się problemy z oddychaniem. Reakcja na ugryzienie szerszenia może się pojawić nawet po dobie od ukąszenia, jednak nie jest ona już tak groźna, jak ta, która pojawia się natychmiast po zetknięciu z jadem owada. Szerszeń nie pozostawia w skórze żądła, dlatego nie ma potrzeby szukania i usuwania żadnych pozostałości. Jeśli osoba użądlona nie jest uczulona i wystąpią jedynie miejscowe objawy, warto przyłożyć kompres z octu, soku z cebuli, roztworu nadmanganianu potasu. Takie działania zmniejszają nieprzyjemne odczucia po ukąszeniu. Warto podać także wapno, które niweluje reakcje alergiczne, takie jak obrzęk i ból.
Co robić, gdy w pobliżu pojawi się szerszeń?
Szerszenie wzbudzają lęk, głównie dlatego że są znacznie większe niż osy czy pszczoły. Nie są jednak owadami bardziej od nich agresywnymi i atakują zazwyczaj tylko wtedy, gdy czują, że zagrożenie zbliża się do ich gniazda. Miejsce, gdzie znajduje się gniazdo, najlepiej omijać, a jeśli jest na terenie posesji, warto skorzystać z pomocy służb, które zajmują się ich usuwaniem. W obecności szerszeni nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ani drażnić ich jaskrawymi barwami. Znajdując się w pobliżu owadów, trzeba w miarę możliwości zakryć najbardziej wrażliwe miejsca (twarz). Użądlenie szerszenia jest najgroźniejsze dla osób uczulonych. Jeden owad wstrzykuje jednorazowo mniej niż 0,2 mg jadu. Statystyki pokazują, że dawka śmiertelna to od 10 do 90 mg jadu na kg masy ciała. Śmiertelną dawkę wstrzyknąć musiałoby wiele owadów jednocześnie. Ukąszenie szerszenia może mieć poważne skutki , jednak nie zawsze i nie w przypadku każdej osoby. Należy jednak zawsze zachować czujność, kiedy mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym owadem.
Zobacz też:
Właściwości lecznicze aloesu. Jak uprawiać aloes w domu?
Koniec z uciążliwym bzyczeniem i ukąszeniami. Zobacz, jak pozbyć się komarów
Zobacz wideo: Jerzyki - najlepszy sposób na komary
Autor: Adrian Adamczyk