Szybka randka w praktyce. Czy randki ekspresowe to idealne rozwiązanie dla singli?

dłonie i serce
Fot. takasuu / Getty Images

Jeśli macie już dość swatania przez znajomych, a portale randkowe nie sprawdziły się w Waszym przypadku, istnieje kolejne rozwiązanie! Coraz bardziej popularny w ostatnich latach speed dating, czyli szybkie randki może być odpowiedzią na Wasze potrzeby. W przeciągu godziny możecie poznać tam wiele ciekawych osób, dobrze się przy tym bawiąc. Być może wśród nich będzie czekał ten jedyny.

Zobacz też: Rutyna w związku – jak to zmienić? >>>

W szybkich randkach zasady są proste i jasno określone. Ta sama liczba mężczyzn i kobiet w podobnym wieku i z podobnymi życiowymi aspiracjami spotyka się w kawiarni, restauracji bądź pubie. Mają pięć minut, aby zadać każdej osobie kluczowe dla siebie pytania i ocenić, czy szybka randka była udana. Pod koniec każdy decyduje z którym uczestnikiem chciałby się spotkać ponownie. Jeśli obie osoby zdecydują się na kolejne spotkanie otrzymują od organizatorów szybkiej randki numer telefonu wybranka. Kolejny krok należy już do nich.

Zobacz też: Sneating. Chodzą na randki, żeby się najeść >>>

Szybkie randki podbijają serca polskich singli. Jak wygląda szybka randka?

Idea szybkich randek zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku. Rabin Yaacov Deyo wpadł na pomysł, aby nieco zmodyfikować, tak stresującą dla wielu osób formułę pierwszej randki. Zaprosił więc do zabawy taką samą liczbę mężczyzn i kobiet, dając im dokładnie pięć minut na zapoznanie się. Pod koniec każdy z uczestników deklarował, czy chce spotkać którąś z osób ponownie. W ten sposób narodził się speed dating, który swoją popularnością i zasięgiem znacznie przerósł oczekiwania samego założyciela.

Zobacz też: Czy warto rejestrować się na portalu randkowym Badoo? Jak na Badoo znaleźć partnera i zachować prywatność? >>>

Jak wygląda szybka randka w praktyce? Czy pięć minut wystarczy, aby poznać drugą osobę?

Zdecydowanie nie jest to wystarczająca ilość czasu, aby nawiązać głębszą rozmowę, jednak uczestnicy szybkich randek deklarują, że pięć minut wystarczy, aby wiedzieć, czy chcą się z kimś spotkać ponownie. Limit czasowy ma również inną zaletę - jeśli wiemy od początku, że partner nie jest dla nas interesujący nie musimy tracić całego wieczoru, aby mu to zakomunikować.

Szybkie randki - kto z nich korzysta?

Portale internetowe oferujące szybkie randki najczęściej podają wstępne kryteria uczestnictwa w spotkaniu. Widełki wiekowe są dość szerokie - wahają się od 18 do 50 lat. Najczęściej szybkie randki podzielone są na grupy w zależności od wieku uczestników. Kryterium konieczne to bycie singlem. Poszczególne firmy organizują także szybkie randki tematyczne - na przykład grupę rowerową, miłośników podróży bądź kina. W ten sposób uczestnicy szybkiej randki mają ułatwiony pierwszy kontakt i nawiązanie rozmowy.

W praktyce w szybkich randkach biorą udział głównie osoby między 20. a 28. rokiem życia, z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach, gdzie najczęściej odbywają się szybkie randki. Na spotkania przychodzą bardzo różne typy osób - od nieśmiałych szarych myszek po nieprzeciętnie atrakcyjne i przebojowe osoby, które pragną poznać kogoś spoza kręgu swoich znajomych.

Zobacz film: Twórca portalu randkowego dla niepełnosprawnych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Szybka randka - czy warto spróbować? Wady i zalety.

Aby wziąć udział w szybkiej randce , wystarczy wpisać w wyszukiwarce “speed dating Kraków” lub “speed dating Warszawa”, bo w praktyce najwięcej szybkich randek organizowanych jest w tych dużych miastach. Czy warto?

Do zalet speed datingu należy na pewno możliwość poznania dużej liczby osób w krótkim czasie. Nawet jeśli nie znajdziemy wśród nich wybranka swego serca, możemy nawiązać nowe znajomości z ludźmi w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach. W odróżnieniu do osób poznanych w pracy czy na uczelni, wiemy, że wszyscy uczestnicy, którzy przyszli na szybką randkę są singlami, otwartymi na nowe znajomości.

Jeśli jesteśmy nieśmiali i mamy problem z nawiązywaniem nowych znajomości, szybka randka to idealny sposób, aby poćwiczyć pewność siebie i umiejętność zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Pięć minut to niewiele, możemy więc przećwiczyć rozmowę ze znajomymi a na szybkiej randce wypróbować swoje umiejętności. W odróżnieniu od randki tradycyjnej, szybkie randki mają bardzo niezobowiązujący charakter. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, po usłyszeniu dzwonka następuje zmiana partnera, po której nie musimy mieć z nim więcej kontaktu bez zbędnych tłumaczeń.

Pewną wadą szybkich randek może być ich zupełna nieprzewidywalność. Kiedy umawiamy się z kimś na Tinderze, albo idziemy na randkę zaaranżowaną przez znajomych, wiemy mniej więcej, czego możemy się spodziewać. W przypadku speed datingu zupełnie nie wiemy z kim przyjdzie nam się spotkać. Równie dobrze może to być jednak uważane za zaletę, ponieważ szybka randka dzięki swojej nieprzewidywalności nie budzi w nas zbędnych nadziei i oczekiwań.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości