Świerk Conica – choroby, przycinanie, pielęgnacja oraz uprawa. Jakie wymagania wzrostowe ma świerk biały?

Zielony krzak w ogrodzie
Fot. apugach / Getty Images
Świerk Conica uznawany jest bardzo atrakcyjną i elegancką odmianę świerka białego. Ze względu na jego niewielką wysokość, drzewko można uprawiać nie tylko w ogrodach, ale również w specjalnych donicach. Spełnione wymagania wzrostowe oraz odpowiednia pielęgnacja świerka Conica gwarantuje, że roślina będzie cieszyć oko przez wiele lat. Co warto o niej wiedzieć?

Świerk Conica to niezbyt wysoka, ozdobna odmiana świerka białego, która cieszy się dużym powodzeniem wśród ogrodników. Sadzona bywa nie tylko na działkach prywatnych, ale również w parkach i innych miejscach publicznych. Drzewko tworzy kształt stożka, gęsto pokrytego zielonymi igłami. Świetnie prezentuje się jako soliter, choć bywa wykorzystywany również jako żywopłot. Poznaj najczęstsze choroby świerka Conica oraz metody ich leczenia oraz podstawowe zasady uprawy i pielęgnacji drzewa.

Świerk Conica – jakie ma wymagania wzrostowe?

Świerk Conica rośnie dosyć wolno. Odmiana osiąga około 1 metra wysokości dopiero po 10 latach uprawy. Dla wzrostu i rozwoju świerk potrzebuje odpowiednio wilgotnego i przepuszczalnego podłoża, które będzie na tyle głębokie, aby pozwolić roślinie prawidłowo się ukorzenić. Nawet młode sadzonki mają silnie rozbudowany system korzeniowy. Przed posadzeniem świerka warto znaleźć w ogrodzie odpowiednio nasłonecznione miejsce.

Przycinanie świerka Conica nie jest konieczne do jego prawidłowego rozwoju i nie musi być przeprowadzane co roku. Nie musimy obawiać się przeprowadzenia tego zabiegu, ponieważ roślina dobrze znosi nawet bardzo mocne cięcie. Conica nie rozrasta się zbyt mocno, ale w przypadku niektórych mniej ozdobnych odmian uprawianych jako żywopłot, cięcie może być konieczne. W celu nadania odpowiedniej formy przycinany powinien być również świerk Conica w donicy , który rośnie na tarasach lub balkonach. Cięcie najlepiej wykonywać wiosną lub latem, w okresie między majem a lipcem.

Pielęgnacja i uprawa – świerk conica w ogrodzie

Uprawa świerka Conica nie jest bardzo wymagająca. Głównym czynnikiem pozytywnie wpływającym na rozwój drzewa jest przepuszczalne i wilgotne podłoże oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. Conica posadzona w cieniu jest bardziej podatna na choroby i prezentuje się mniej atrakcyjne niż egzemplarze, które mają bezpośredni dostęp do promieni słonecznych.

Młode egzemplarze źle znoszą bezśnieżne zimy. Starsze okazy cechują się dużą mrozoodpornością i nie wymagają dodatkowej opieki, jednak pielęgnacja młodych sadzonek świerka Conica powinna opierać się przede wszystkim na zabezpieczaniu ich od zimna i od wiatru. W tym celu można wykorzystać korę lub szyszki i obsypać nimi wystające korzenie rośliny.

Świerk Cornica dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza, dlatego może być sadzony nawet w dużych miastach i przy ruchliwych drogach.

Świerk Conica – choroby

· Często występującym objawem chorobowym, szczególnie wśród odmian świerka białego (w tym świerka Conica) jest tworzenie się białego nalotu na pniu drzewa . Jest to rezultat zaatakowania iglaka przez mszyce , które w następnej kolejności atakują igły drzewa i doprowadzają do ich wypadania. W celu zwalczenia szkodników należy użyć preparatów mszycobójczych.

· Innym szkodnikiem, wywołującym choroby świerka, jest przędziorek , czyli niewielki pajęczak, żerujący na osłabionych drzewach oraz krzewach iglastych. W odmianie Conica objawy ataku szkodnika widać przede wszystkim na igłach młodych pędów rośliny. Oprócz drobnych pajęczynek, powstających między gałęziami świerka, widocznymi objawami chorobowymi są również brązowienie igieł oraz pojawiające się bursztynowe jaja przędziorków. Aby zwalczyć szkodniki, przeprowadza się kilkukrotne opryskiwanie rośliny, w odstępach co 9-14 dni. Niestety, nie zawsze istnieje możliwość uratowania rośliny.

· Choroby świerków mogą być również czynnikiem nieprawidłowej pielęgnacji rośliny . Podczas długotrwałej suszy młode sadzonki są bardziej narażone na atak szkodników, dlatego warto podlewać roślinę . Świerk Conica najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy jego igły oraz korzenie nie są narażone na działanie silnych promieni słonecznych. Pora dnia ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku sadzonek umieszczonych na stanowiskach słonecznych.

· Brązowienie igieł u świerka to jeden z najczęściej pojawiających się objawów chorobowych, wywoływanych przez działanie szkodliwych gatunków grzybów. Choroba może pojawić się u dowolnej odmiany świerków, w tym u świerka Conica, choć w przypadku tej rośliny bywa często mylona z atakiem przędziorków. Brunatnienie igieł początkowo można zauważyć tylko na najniższych pędach, ale grzyb szybko atakuje również górne części rośliny, doprowadzając do wypadania igieł. Leczenie powinno zostać przeprowadzone natychmiast po zaobserwowaniu objawów choroby i polega na spryskiwaniu rośliny odpowiednimi środkami chemicznymi . Warto spryskiwać nie tylko bezpośrednio zaatakowane miejsca, ale całą roślinę, co pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości