Antek Kowalski. Pierwszy Polak z tytułem mistrza świata w snookerze!

Zasady gry w snookera wymyślił Anglik, Neville Chamberlain, a gra szybko zyskała popularność na całym świecie. Pierwszym Polakiem, który może pochwalić się tytułem mistrza świata w snookerze jest piętnastoletni Antek Kowalski. O swoim sukcesie opowiedział reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.

Snooker narodził się w drugiej połowie XIX wieku. Nazwę gry wymyślił Neville Chamberlain, angielski porucznik. Pierwsza rozgrywka snookera odbyła się w indyjskiej Dżabalpurze. Gra szybko zdobyła popularność w Anglii, a następnie w innych europejskich krajach. Pierwsze bile były wytwarzane z kości słoniowej, ale ze względu na zakaz handlu kością słoniową zamieniono ją na tworzywa sztuczne.

Więcej:

Pierwszym Polakiem, który osiągnął znaczący sukces w tej dyscyplinie sportu jest Antoni Kowalski.

Antek Kowalski urodził się 9 lutego 2004 roku w Zielonej Górze. Zakochał się w snookerze w wieku 6 lat.

To zasługa mojego taty. On ogląda snookera od 25 lat.

- zdradził.

Oprócz złotego medalu mistrzostw świata, Antek zdobył również tytuł mistrza Polski do lat 14 (2014 rok), wicemistrza Polski do lat 17 (2014 rok) oraz wicemistrza Polski do lat 18 (2018 rok).

Gra w snookera – niezbędny sprzęt

Snooker to jeden z rodzajów popularnej gry w bilard. Nazwa gry oznacza sytuację, podczas której gracz nie może uderzyć odpowiedniej bili, ponieważ zasłaniają ją inne.

Wymiary stołu do snookera to 3,6 m na 1,8 m. Jego rama powinna być zrobiona z mahoniu, a blat powinno pokrywać wełniane sukno, które w większości przypadków jest zielone. Stół do snookera ma wysokość 851–876 mm i może ważyć około 1000 kg.

Pole gry o wymiarach 3569 mm × 1778 mm ograniczają dwie bandy krótkie i dwie długie. Przy bandach znajduje się sześć kieszeni, tzw. łuz, do których podczas gry wbija się bile. Cztery z nich znajdują się w rogach stołu, a dwie na środku dłuższych band. Na polu znajdują się specjalne oznaczenia – linia bazy, punkt centralny, punkt piramidy i punkt główny.

Do gry w snookera wykorzystywane są 22 bile. Jedna z nich jest biała, piętnaście ma kolor czerwony, a pozostałych sześć to bile brązowa, czarna, niebieska, różowa, zielona i żółta. Średnica bil do snookera wynosi 52,5 mm, a wszystkie powinny ważyć tyle samo.

Kije do snookera mogą mieć różną długość i wagę. Są najczęściej zrobione z odmian klonu lub jesionu rosnących w Ameryce Północnej. Rączki profesjonalnych kijów snookerowych są często wykonane z hebanu. Kije minimalnie powinny mieć 91 cm, a najczęściej spotyka się sprzęt o długości 140 cm. Inne wyposażenie do gry to różnego rodzaju podpórki pod kije czy przedłużki.

Zasady gry w snookera

W snookera może grać dwóch lub więcej graczy. Wszyscy zawodnicy używają białej bili jako bili rozgrywającej. Gracz ma za zadanie uderzać w bilę rozgrywającą w ten sposób, żeby za jej pomocą wbijać w odpowiedniej kolejności pozostałe bile do łuz. Za wbicie danej bili zawodnikowi przyznawane są punkty. Wygrywa ten gracz, który na koniec partii ma ich najwięcej.

Snookerowa rozgrywka składa się z tzw. frame'ów, które można porównać do setów w siatkówce. Każdy mecz ma wcześniej ustaloną liczbę tego typu rund – najczęściej na początku podawana jest maksymalna liczba frame’ów do rozegrania podczas jednej rozgrywki. Jeśli np. mecz składa się z 13 frame’ów, wygrywa ten zawodnik, który zdobędzie większą liczbę punktów w co najmniej 7 frame’ach.

Zasady punktacji w snookerze

Jeśli zawodnikowi uda się wbić czerwoną kulę, zdobywa jeden punkt, jak i prawo do uderzania bilą rozgrywającą w kolorowe kule. Przed wykonaniem ruchu gracz musi poinformować przeciwnika i sędziego, którą bilę chce wbić do kieszeni. Jeśli mu się to nie uda, traci turę. Przeciwnik ma wtedy prawo do uderzenia bilą rozgrywającą jednej z czerwonych bil. Jeśli wbije którąś do łuzy, w kolejnym kroku musi wbić kolorową bilę. Za umieszczenie kolorowej bili w kieszeni przyznawane są punkty. Za wbicie żółtej bili zawodnik zdobywa 2 punkty, za wbicie zielonej 3 punkty, brązowej – 4, niebieskiej – 5, różowej – 6, czarna bila to 7 punktów. Gdy jeden z zawodników z sukcesem wbije kolorową bilę, w następnym ruchu musi ponownie wbić do łuzy bilę czerwoną.

W sytuacji, gdy ostatnia czerwona bila na stole zostanie wbita do kieszeni, gracz musi wbijać pozostałe kolorowe bile w odpowiedniej kolejności – należy zaczynać od tej z najmniejszą wartością i następnie przechodzić do tych za większą liczbę punktów.

Break snookerowy to liczba punktów, które może zdobyć gracz w czasie jednego podejścia do stołu. Maksymalny break wynosi 147 punktów.

Popularni snookerzyści

Snooker cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Mistrzostwa świata rozgrywane w Sheffield od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród fanów tego sportu. Jedną z najbardziej znanych twarzy snookera jest z pewnością Ronnie O’Sullivan, który aż pięć razy zdobył mistrzostwo świata. O’Sullivan jest znany również z tego, że 15 razy zdobył break’i maksymalne, włączając w to najszybszy break w historii turnieju. Zajęło mu to jedynie 5 minut i 20 sekund. Ten sportowiec ma też na koncie ponad 1000 break’ów powyżej 100 punktów. W świecie snookera bardzo znanym sportowcem jest też Stephen Hendry, który aż siedmiokrotnie został mistrzem świata.

Piętnastolatek został mistrzem świata w snookerze w kategorii wiekowej u-16. W zawodach, które odbyły się w rosyjskim Tiumeniu wzięło udział 42 zawodników z 12 krajów. W finale Polak zagrał z 12-letnim Węgrem Bulcsu Reveszem. Mecz zakończył się wynikiem 4:2.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości