Zasady gry w snookera wymyślił Anglik, a gra szybko zyskała popularność na całym świecie. Od 1977 roku mistrzostwa świata w tę grę odbywają się w teatrze Crucible Theatre w Sheffield, a przed telewizorami rozgrywki śledzą tysiące jej miłośników. Jakie są podstawowe zasady gry w snookera?

Snooker narodził się w drugiej połowie XIX wieku. Nazwę gry wymyślił Neville Chamberlain, angielski porucznik. Pierwsza rozgrywka snookera odbyła się w indyjskiej Dżabalpurze. Gra szybko zdobyła popularność w Anglii, a następnie w innych europejskich krajach. Pierwsze bile były wytwarzane z kości słoniowej, ale ze względu na zakaz handlu kością słoniową zamieniono ją na tworzywa sztuczne.

Więcej:


Gra w snookera – niezbędny sprzęt

Snooker to jeden z rodzajów popularnej gry w bilard. Nazwa gry oznacza sytuację, podczas której gracz nie może uderzyć odpowiedniej bili, ponieważ zasłaniają ją inne.

Wymiary stołu do snookera to 3,6 m na 1,8 m. Jego rama powinna być zrobiona z mahoniu, a blat powinno pokrywać wełniane sukno, które w większości przypadków jest zielone. Stół do snookera ma wysokość 851–876 mm i może ważyć około 1000 kg.

Pole gry o wymiarach 3569 mm × 1778 mm ograniczają dwie bandy krótkie i dwie długie. Przy bandach znajduje się sześć kieszeni, tzw. łuz, do których podczas gry wbija się bile. Cztery z nich znajdują się w rogach stołu, a dwie na środku dłuższych band. Na polu znajdują się specjalne oznaczenia – linia bazy, punkt centralny, punkt piramidy i punkt główny.

Do gry w snookera wykorzystywane są 22 bile. Jedna z nich jest biała, piętnaście ma kolor czerwony, a pozostałych sześć to bile brązowa, czarna, niebieska, różowa, zielona i żółta. Średnica bil do snookera wynosi 52,5 mm, a wszystkie powinny ważyć tyle samo.

Kije do snookera mogą mieć różną długość i wagę. Są najczęściej zrobione z odmian klonu lub jesionu rosnących w Ameryce Północnej. Rączki profesjonalnych kijów snookerowych są często wykonane z hebanu. Kije minimalnie powinny mieć 91 cm, a najczęściej spotyka się sprzęt o długości 140 cm. Inne wyposażenie do gry to różnego rodzaju podpórki pod kije czy przedłużki.

Zasady gry w snookera

W snookera może grać dwóch lub więcej graczy. Wszyscy zawodnicy używają białej bili jako bili rozgrywającej. Gracz ma za zadanie uderzać w bilę rozgrywającą w ten sposób, żeby za jej pomocą wbijać w odpowiedniej kolejności pozostałe bile do łuz. Za wbicie danej bili zawodnikowi przyznawane są punkty. Wygrywa ten gracz, który na koniec partii ma ich najwięcej.

Snookerowa rozgrywka składa się z tzw. frame'ów, które można porównać do setów w siatkówce. Każdy mecz ma wcześniej ustaloną liczbę tego typu rund – najczęściej na początku podawana jest maksymalna liczba frame’ów do rozegrania podczas jednej rozgrywki. Jeśli np. mecz składa się z 13 frame’ów, wygrywa ten zawodnik, który zdobędzie większą liczbę punktów w co najmniej 7 frame’ach.

Zasady punktacji w snookerze

Jeśli zawodnikowi uda się wbić czerwoną kulę, zdobywa jeden punkt, jak i prawo do uderzania bilą rozgrywającą w kolorowe kule. Przed wykonaniem ruchu gracz musi poinformować przeciwnika i sędziego, którą bilę chce wbić do kieszeni. Jeśli mu się to nie uda, traci turę. Przeciwnik ma wtedy prawo do uderzenia bilą rozgrywającą jednej z czerwonych bil. Jeśli wbije którąś do łuzy, w kolejnym kroku musi wbić kolorową bilę. Za umieszczenie kolorowej bili w kieszeni przyznawane są punkty. Za wbicie żółtej bili zawodnik zdobywa 2 punkty, za wbicie zielonej 3 punkty, brązowej – 4, niebieskiej – 5, różowej – 6, czarna bila to 7 punktów. Gdy jeden z zawodników z sukcesem wbije kolorową bilę, w następnym ruchu musi ponownie wbić do łuzy bilę czerwoną.

W sytuacji, gdy ostatnia czerwona bila na stole zostanie wbita do kieszeni, gracz musi wbijać pozostałe kolorowe bile w odpowiedniej kolejności – należy zaczynać od tej z najmniejszą wartością i następnie przechodzić do tych za większą liczbę punktów.

Break snookerowy to liczba punktów, które może zdobyć gracz w czasie jednego podejścia do stołu. Maksymalny break wynosi 147 punktów.


Zobacz film: Mistrzowie bilarda. Źródło: Dzień Dobry TVN

Popularni snookerzyści

Snooker cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Mistrzostwa świata rozgrywane w Sheffield od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród fanów tego sportu. Jedną z najbardziej znanych twarzy snookera jest z pewnością Ronnie O’Sullivan, który aż pięć razy zdobył mistrzostwo świata. O’Sullivan jest znany również z tego, że 15 razy zdobył break’i maksymalne, włączając w to najszybszy break w historii turnieju. Zajęło mu to jedynie 5 minut i 20 sekund. Ten sportowiec ma też na koncie ponad 1000 break’ów powyżej 100 punktów. W świecie snookera bardzo znanym sportowcem jest też Stephen Hendry, który aż siedmiokrotnie został mistrzem świata.

Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0