Jak zlikwidować sińce pod oczami? Medycyna estetyczna czy domowa pielęgnacja?

Kobieta przeglądająca się w lustrze
Fot. Casarsa / Getty Images
Sińce pod oczami, to problem wielu osób w każdym wieku. Dotyczą dzieci, osób młodych i starszych. Przybierają różne zabarwienie, jednak najczęściej bywają fioletowo-niebieskie i brunatnoczerwone. Jaka jest geneza ich powstania i jak je zlikwidować?

Ujawniają się już w wieku dziecięcym i z czasem przybierają na sile. Na pewno nie dodają nam urody , a wręcz przeciwnie. Powodują, że wyglądamy na zmęczonych, niewyspanych i chorych. Ich przyczyn jest wiele i czasami bywają trudne do zwalczenia . Sińce pod oczami mają niemowlaki, dzieci, osoby dorosłe i starsi. Przeczytaj, co jest ich podłożem, jak powstają i jak można je leczyć?

Sińce pod oczami - skąd się biorą, jak powstają?

W wielu przypadkach ich podłoże jest genetyczne , to po rodzicach i dziadkach dziedziczymy budowę oka, a co za tym idzie, również skłonność do sińców , co jest poniekąd spowodowane też zaburzeniem w produkcji i równomiernym rozłożeniu melaniny. U osób z jasną karnacją są bardzo widoczne i wyglądają źle. Osoby z ciemniejszym odcieniem skóry mają je w formie ciemnobrązowej “ramki” dookoła oka, która wygląda jak cień. Sińce pod oczami powstają również pod wpływem starzenia się skóry. Kiedy skóra staje się cieńsza, delikatna i naturalnie traci swoją gęstość, naczynia krwionośne ukryte pod nią zaczynają być coraz bardziej widoczne. Niekiedy jednak sińce pod oczami mają podłoże medyczne i są efektem chorób. Najczęściej są to schorzenia związane z zaburzeniem funkcjonowania narządów odpowiadających za procesy oczyszczające i wspomagające cały organizm. Trzustka, wątroba, woreczek żółciowy, tarczyca, nerki, śledziona - to organy, których nieprawidłowe funkcjonowanie widoczne jest na twarzy, a przede wszystkim pod oczami. Dodatkowo obok sińców daje się również zaobserwować delikatny obrzęk okolic oczu i powiek . Związane jest to z zaburzeniami przepływu limfy.

Krem, maść na sińce - co działa?

Kosmetyk, po który sięgniemy powinien mieć przede wszystkim działanie obkurczające i rozjaśniające naczynia krwionośne. Pomocne będą maści i kremy o dużym stężeniu witaminy C i K. Znana ze swoich właściwości obkurczających i wzmacniających kofeina będzie zbawienna dla cienkiej skóry pod oczami. Na zmniejszenie obrzęków pomogą wyciągi roślinne z bławatka, goździków, rumianku, szałwii.

Jak zlikwidować sińce pod oczami?

Jeśli ich podłożem są uwarunkowania genetyczne, likwidacja przyczyn powstawania sińców jest niemożliwa. Ich skłonność zapisana jest w naszych genach i jest częścią wyglądu zewnętrznego, budowy skóry i całej sieci naczyń krwionośnych. W takich przypadkach możemy sięgać po rozwiązania z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Sińce pod oczami, będące skutkiem ubocznym choroby powinny być sygnałem do wizyty u lekarza. Szczególnie kiedy towarzyszy im obrzęk, należy udać się na konsultację, gdyż mogą być efektem poważnych schorzeń.

Ponadto powinniśmy przyjrzeć się stylowi życia, który prowadzimy. Sińce pod oczami bywają bowiem efektem złej kondycji organizmu wynikłej z ubogiej diety i nieprawidłowej ilości płynów. Dlatego warto zadbać o dostarczenie organizmowi potrzebnych witamin, białka, wody i składników mineralnych. Sińce, o ile nie mają podłoża genetycznego, u zdrowej osoby nie powinny być w ogóle widoczne.

Medycyna estetyczna czy kosmetyki?

Z pomocą przychodzi rynek kosmetyczny, oferujący szeroki wachlarz korektorów pod oczy o różnym stopniu krycia. Płynne, półpłynne, o kremowej konsystencji pozwalają całkowicie zamaskować niechciane cienie, pięknie ujednolicając twarz. Przy wyborze korektora należy również wziąć pod uwagę jego formułę - nie powinna wchodzić w zmarszczki pod oczami i kurze łapki. Dobry korektor zakryje sińce , pokrywając skórę gładką jednolitą warstwą.

Można również skorzystać z usług medycyny estetycznej , która oferuje szereg profesjonalnych zabiegów, pozwalających wzmocnić, napiąć i rozjaśnić skórę pod oczami. Do najpopularniejszych zabiegów należą: wypełnienie doliny łez toksyną botulinową (botoxem), kwasem hialuronowym bądź wprowadzenie pod skórę nici PDO - które stworzą swoiste rusztowanie dla skóry, unosząc ją i tym samym sprawią, że sińce staną się mniej widoczne. Nici PDO są rozwiązaniem, po które kobiety często sięgają ze względu na ich bezpieczeństwo, długotrwały - prawie dwuletni efekt, a także naturalny proces rozkładu. W zależności od oferty danego gabinetu medycyny estetycznej, można również sięgnąć po wszelkie zabiegi laserowe , które wykorzystując wiązkę światła rozjaśniają skórę pod oczami.

Zobacz film: Zabiegi korekcyjne do poprawki. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie