Dom

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno? Jak wybrać?

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno?

Fot.Thanasis Zovoilis / Getty Images

Dom

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno? Jak wybrać?

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno?

Fot.Thanasis Zovoilis / Getty Images

Masz dość rozkładania ubrań na suszarce, masz małe mieszkanie i rozkładana suszarka zajmuje za dużo miejsca? A może masz małe dziecko i musisz prawie codziennie robić pranie? Jeśli odpowiedziałeś na jedno z tych pytań twierdząco, to znak że powinieneś rozważyć zakup pralko-suszarki lub osobnej suszarki. Na co się zdecydować? W tym tekście postaramy się rozwiać twoje wątpliwości i pomóc podjąć decyzję o zakupie jednego lub dwóch urządzeń.

 • Pralko-suszarka – dla kogo?
 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralko-suszarki?
 • Osobna suszarka – kto powinien się na nią zdecydować?
 • Jak wybrać osobną suszarkę?


Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup pralko-suszarki lub suszarki. Oba rozwiązania to oszczędność czasu i miejsca, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pytanie jednak brzmi: na co się zdecydować? Czy lepsza w twoim przypadku będzie pralko-suszarka, a może zakup osobno pralki i suszarki? Na co zwracać uwagę podczas zakupu któregokolwiek z tych urządzeń?

Pralko-suszarka – dla kogo?

Pralko-suszarki mają bardzo często podobne funkcje to klasycznych pralek - mają od kilku do kilkunastu programów prania. W porównaniu do osobnych suszarek – mają przeważnie nieco mniejszą dostępną liczbę programów suszenia.

Pralko-suszarki będą odpowiednie przede wszystkim dla osób, które mają małe łazienki i nie mają miejsca na pralkę i na osobną suszarkę. Jeśli nie masz balkonu, a tym samym miejsca na rozwieszanie ubrań, w tym przypadku pralko-suszarka będzie również dobrym rozwiązaniem.

Pralko-suszarka sprawdzi się również w przypadku osób, które nie chcą wydawać za dużo pieniędzy. Urządzenie "2 w 1" przy zakupie będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup osobno pralki i suszarki.

Po zrobieniu prania w pralko-suszarce, będziesz musiał wyciągnąć część prania i podzielić je na części, żeby dobrze i szybko wszystko wysuszyć. Na szczęście ta różnica jest niewielka - może to być 9 kilogramów - pojemność prania, 6 kilogramów - pojemność suszenia. W ogólnym rozrachunku, pralko-suszarka wyręcza nas z mozolnego rozwieszania ubrań, a następnie czekania aż wyschnie - czyli dzięki niej zaoszczędzamy nawet kilkadziesiąt minut przy robieniu każdego prania!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralko-suszarki?

 • Wybierając pralko-suszarkę, powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność prania (ok. 9 kilogramów) i suszenia (ok. 6 kilogramów), rozmiar drzwi (większe drzwi ułatwią nam wkładanie prania).
 • Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź czy pralko-suszarka ma technologię Allergy-Smart (to system zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne – Allergy UK), która odpowiedzialna jest za usuwanie z odzieży alergenów i bakterii.
 • Przydatną technologią w pralko-suszarkach jest również system Bubble-Drum – system ten odpowiedzialny jest za ochronę tkanin, gwarantuje przy tym wysoką jakość prania.
 • Jeśli masz małe dzieci, sprawdź czy pralko-suszarka ma odpowiednie zabezpieczenie przed dziećmi (blokada panelu sterowania, blokada przedwczesnego otwarcia drzwi).
 • Pralko-suszarka powinna mieć również zabezpieczenie przed pianą, które kontroluje ilość piany i dba, by na ubraniach nie pozostawały ślady po detergentach.
 • Pralko-suszarka powinna mieć również funkcję Eco-logic. To system, który wykrywa, gdy pralka jest załadowana np. do połowy, dzięki czemu skraca czas prania i suszenia, co za tym idzie - zmniejsza ilość zużytej wody i energii.
 • Nie zapomnij o jeszcze jednym systemie – jest to system wykrywania braku równowagi, który rozkłada równomiernie wsad w bębnie, zapobiegając nierównemu praniu i uszkodzeniom pralki.

Osobna suszarka – kto powinien się na nią zdecydować?

Pralka i osobna suszarka będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wystarczająco dużo miejsca na oba urządzenia. Suszarkę możesz postawić w jednym ciągu z pralką, zabudować np. pod blatem lub postawić na pralce.

Osobne suszarki pozwalają na wysuszenie większej ilości ubrań za jednym razem niż przy użyciu pralko-suszarki. Dodatkowym plusem w osobnej suszarce jest jej konstrukcja, która zapobiega powstawaniu zagnieceń na ubraniach.

Czego najchętniej używasz do prania? Płynu czy proszku?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak wybrać osobną suszarkę?

Wybierając osobną suszarkę, powinieneś skupić się na podobnych punktach jak przy wyborze pralko-suszarki. Zwróć uwagę na pojemność suszarki, na wielkość drzwi, na to czy suszarka ma odpowiednie zabezpieczenie przed dziećmi (blokada panelu sterowania, blokada przedwczesnego otwarcia drzwi). Sprawdź również, czy ma funkcję „mniej zagnieceń” – to opcja szczególnie przydatna dla każdego, kto nienawidzi prasować.

belka sponsorska Sharp mniejsza

fot. SharpArtykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
4
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
08.09.2021
Ela
Lubię pralki