Dziecko

Potówki u niemowląt to częsty problem. Pojawiają się na twarzy, pupie, pod kolanami. Co je wywołuje i jak je leczyć?

Dziecko

Potówki u niemowląt to częsty problem. Pojawiają się na twarzy, pupie, pod kolanami. Co je wywołuje i jak je leczyć?

Nieprawidłowy ubiór, zbyt wysoka temperatura w pokoju, czy sztuczne okrycia - to wszystko może powodować powstawanie potówek u niemowląt. Przeczytaj, jak im zapobiegać i co robić, gdy się pojawią.

Z potówkami u niemowlaka można uporać się w prosty sposób. Wystarczy wiedzieć, co je powoduje i odpowiednio dbać o skórę dziecka. Jak pozbyć się wysypki i po jakim czasie potówki powinny zniknąć?

Więcej:

Potówki u niemowląt - co to takiego?

Wysypka pojawiająca się na ciele dziecka może zaniepokoić rodziców. Najczęściej są to potówki - u niemowląt bardzo częsty problem. Na szczęście nie jest to nic groźnego i dość łatwo można sobie z nimi poradzić.

Potówki u niemowląt występują na twarzy , pupie, pod kolanami albo w zgięciach łokci. Jak wyglądają potówki u niemowląt ? To drobne krostki, lub pęcherzyki wypełnione płynem. Zazwyczaj skóra jest w tym miejscu zaczerwieniona. Powstają na skutek przegrzania. Jeśli dziecko się poci, bo jest za ciepło ubrane albo dokładnie otulone kocem, może dojść do zatkania porów skóry. To powoduje powstanie drobnych krostek, czyli właśnie potówek.

Potówki u niemowląt na twarzy. Jak je leczyć?

Potówki same w sobie nie są groźne. To dość powszechny problem u noworodków. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić je same sobie. Nieleczona wysypka może doprowadzić do poważniejszego podrażnienia skóry, które będzie bardzo nieprzyjemne dla dziecka.

Zobacz także: Masaż niemowlaka przed snem

Co pomoże na potówki u niemowląt ?

Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę ich powstawania. Trzeba zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, nie była zbyt wysoka, a ono samo - zbyt grubo ubrane.

Jakie są sprawdzone sposoby na potówki u niemowląt ? Najważniejsze jest dokładne osuszanie skóry po kąpieli. Ważne jest, by robić to delikatnie - nie pocierać ręcznikiem miejsc, w których pojawiła się wysypka. Pomoże także stosowanie zasypek i pudrów. Potówki u niemowląt to skutek zatkanych porów. W czasie ich występowania nie powinno się więc stosować tłustych maści i olejków, które osadzają się na skórze.

Maść na potówki u niemowląt

Stosowanie kremów, czy innych natłuszczających skórę substancji nie jest wskazane, jeśli u dziecka pojawiła się wysypka. Nie należy też stosować oliwki do kąpieli. Potówki powinny ustąpić przy stosowaniu naturalnych metod, jednak można też zastosować specjalną maść na potówki u niemowląt . Taki produkt będzie dostępny w aptece. Przed zastosowaniem innych wyrobów, lepiej poradzić się lekarza. Zła metoda leczenia lub bagatelizowanie problemu mogą doprowadzić do pogorszenia stanu. Kiedy krosty zaczną ropieć , będzie je o wiele trudniej wyleczyć. Gdy do tego dojdzie, konieczne może być podanie dziecku silniejszych leków, z antybiotykiem włącznie.

Zobacz także: Czy można mieć za bliską więź emocjonalną z dzieckiem?

Potówki u niemowląt - zrezygnuj ze sztucznych materiałów

Przyczyną powstawania potówek może być również sztuczny materiał. Jeśli dziecko przykryte jest kocem, pod którym skóra nie oddycha, dojdzie do powstania wysypki. Warto więc zrezygnować z okryć czy pokrowców na materac z tworzyw sztucznych. Dla delikatnej skóry niemowlaka najlepszym materiałem jest bawełna. “Oddychające” tkaniny i odpowiednia higiena powinny pomóc uporać się z problemem.

Jeśli mimo stosowania tych metod, potówki u niemowlęcia utrzymują się dłużej niż kilka dni, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem.

Czerwone potówki - co to oznacza?

Na początku, gdy pojawiają się potówki u niemowląt , skóra jest zaróżowiona albo delikatnie zaczerwieniona. Zdarza się, że rodzice przesadnie reagują, widząc taką wysypkę. Tymczasem potówki są powszechną dolegliwością i nie ma potrzeby stosowania wymyślnych terapii. Po 2-3 dniach leczenia (kąpiele, dokładne osuszanie skóry, stosowanie przewiewnych materiałów, a nawet - jeśli temperatura na to pozwala, rozbieranie dziecka do naga) dolegliwości powinny ustąpić.

Czerwone potówki u niemowlaka , szczególnie jeśli są wypełnione płynem, mogą oznaczać zaostrzenie stanu. Te krostki są większe, a przy ich wystąpieniu dziecko może stać się marudne, bo zmiany mogą swędzieć.

Rozpoznanie rodzaju potówek dla świeżo upieczonych rodziców może być trudne. Szczególnie, jeśli spotykają się z tym problemem pierwszy raz. Zwykłe potówki zanim znikną zaczynają zasychać, przez co stają się ciemniejsze. To dodatkowo utrudnia stwierdzenie, z którym rodzajem wysypki mamy do czynienia.

W razie wątpliwości zawsze lepiej poradzić się lekarza, który wskaże odpowiednią metodę leczenia.

Co sądzisz o tym artykule?
79
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0