Pokolenie X, czyli zagubieni w chaosie współczesności

budka z pomysłami
Fot. RichVintage / Getty Images
Pokolenie X to dorastający i żyjący na styku konserwatywnych, powojennych czasów i liberalnych lat 90. Określani są jako osoby często zagubione, którym trudno jest scharakteryzować właściwe dla nich wartości. To generacja, która łączy w sobie życiową mądrość Baby Boomers z pasją Millenialsów do nowych technologii.

Pokolenie X to urodzeni między 1965 a 1980 rokiem. Nazwa generacji wyraża niepewność jutra, co było charakterystyczne dla okresu, w którym dorastali. Zmiany ustroju, strajki, protesty wpływały na ich codzienność, często ingerując w plany życiowe. Pokolenie to poznało tradycyjne wartości swoich rodziców z formacji Baby Boomers, którzy to wpajali im konserwatywne poglądy na temat pracy i rodziny. Niektóre z naukowych opracowań do pokolenia X zaliczają również osoby urodzone do 1985 roku, a całą generację nazywają PRL.

Więcej:

Przedstawicieli tej formacji często określa się jako bezbarwnych, niezdecydowanych i niemających celu. Jest to jednak nieprawda. Przyjęta przez nich postawa wobec życia jest wynikiem zderzenia się ich dzieciństwa z wartościami z lat 50. i 60. oraz młodości z tym, co przyniosła rzeczywistość lat 90.

Charakterystyka pokolenia X

Pokolenie X to ludzie ceniący tradycje. Jednocześnie dorastający w czasach rozwoju telewizji, mediów, reklam, często nienadążający za pędzącymi zmianami zachodzącymi w technologii i obyczajach. W związku z tym wychowani przez pokolenie Baby Boomers (dla których podstawą była praca i poszanowanie autorytetów) zostali nauczeni zaangażowania w wykonywanie obowiązków i uznawania hierarchii. „Zgrzyt” pojawił się w latach 90. w czasie popularyzacji nowych mediów, które stały się dla nich źródłem informacji. Często to, co oferował im Internet, mijało się z wartościami i przekonaniami, które przekazywali im rodzice. Chaos i dezorientacja powodowały, że wielu przedstawicieli pokolenia X to osoby trochę zagubione, nieumiejące pogodzić ze sobą dwóch światów. Mimo że byli zdolni i nauczeni ciężkiej pracy, to nie wiedzieli, co chcą robić. Tradycyjny podział rodziny kłócił się z liberalną wizją świata, którą obserwowali dzięki internetowi i telewizji. To za pośrednictwem tych mediów docierały do nich informacje o nowych kierunkach studiów, miejscach i możliwościach pracy. Otwarci na nowe doświadczenia wykorzystali zatem pojawiające się szanse na samorozwój. Standardem stały się dla nich podwyżki, awanse, szkolenia, częste zmiany miejsca zamieszkania, uprawianie hobby.

Pokolenie X i życie zawodowe

Pokolenie X może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym i dobrym wykształceniem. Nauczeni wzorem swoich rodziców poświęcają się pracy w jednym miejscu przez wiele lat i niechętnie ją zmieniają. Potrafią mocno identyfikować się z firmą i tego samego oczekują od innych. Są zaangażowani, odpowiedzialni i oddani pracodawcy. Darzą go szacunkiem i jest on dla nich autorytetem. Często zajmują wysokie stanowiska, do których dochodzą krok po kroku latami. W przeciwieństwie jednak do swoich rodziców z pokolenia Baby Boomers cenią sobie czas wolny i oddzielają go od pracy. Ponadto wykonywane zadania mają im sprawiać przyjemność, a nie być jedynie obowiązkiem. Są mimo wszystko wymagający wobec swoich współpracowników i często nie rozumieją zbyt luźnego i niezobowiązującego podejścia do pracy, które charakteryzuje młodsze pokolenia.

Zobacz film: Dwa pokolenia w sieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pokolenia X, Y, Z – co je różni, a co łączy?

Wychowane w czasach pokoju, stabilizacji i wolności słowa pokolenia Y i Z nie rozumieją często surowego i konserwatywnego podejścia do życia generacji X. O ile starszych Baby Boomers darzą szacunkiem ze względu na okres, w którym dorastali, o tyle od formacji X oczekują większego zrozumienia współczesnych realiów. Jak to argumentują? Czas ich dojrzewania przypada na lata 90., czyli okres rozwoju technologicznego, dostępu do wolnych mediów i liberalnego podejścia do życia, przedstawiciele pokolenia X powinni więc pojmować zmieniający się świat.

Różnice między pokoleniami Y, Z a X uwidaczniają się także w podejściu do wychowania i pracy. Generacji X we wczesnych latach dzieciństwa wpajano wartości konserwatywnego pokolenia Baby Boomers. Wyraźny podział na obowiązki kobiece i męskie, bezwzględny autorytet władzy, przywiązanie do jednego miejsca zatrudnienia to poglądy bliskie generacji X, ale od których odchodzą młodsze pokolenia.

Kolaboracja między generacjami X, Y, Z chociaż trudna, jest jednak możliwa. Dzięki swojemu doświadczeniu pokolenie X jest nieocenionym wsparciem zawodowym dla młodszych kolegów. Patrzenie na siebie właśnie przez pryzmat konkretnych umiejętności i wiedzy jest zatem kluczem do porozumienia się i współpracy między sobą tych trzec

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości