>>>Zobacz też: Anita o swoim baby shower: "Było słodko i wzruszająco". Pomysły na prezenty dla przyszłej mamy i dziecka.
Dziecięcy pokoik
Nie ma chyba jednego przepisu na pokój dla dziecka. A to dlatego, że każdy z małych lokatorów ma nieco inne potrzeby. Warto się w nie wsłuchać i dobrze przemyśleć, zanim powstaną konkretne plany. Gdy spojrzymy na pokój z perspektywy dziecka, okaże się, że mniejsze znaczenie ma jego powierzchnia, większe zaś – co możemy z nią zrobić.
>>>Zobacz też: Bajkowe pokoje dla dzieci.
Za podstawowe kryteria powinno się obrać bezpieczeństwo i funkcjonalność, które będą zmieniać się w czasie. Kolorystyka, design czy dobór dodatków są ważne, ale powinny pełnić raczej rolę służebną. To zła wiadomość dla tych, którzy urządzając pokój dla dziecka, bardziej kierują się chęcią spełniania własnych estetycznych marzeń, niż rzeczywistymi potrzebami malucha.
Pokój dla dziecka – co warto wziąć pod uwagę?
Warto mieć cały czas w pamięci, że pokój powstaje dla dziecka. Starsze dzieci można i należy włączać w planowanie wystroju, zadawać pytania, pozwalać podejmować decyzje i dokonywać wyborów. To świetna szkoła życia. Oczywiście z maluchem to się nie uda i decydujący głos mają rodzice.
Urządzając pokój dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wielofunkcyjność. W pokoju niemowlaka w zasadzie wystarczą łóżeczko (z którego dziecko i tak zwykle niezbyt często korzysta), przewijak i komoda na ubrania.
Anita i Adrian pokoik dla Juniora zaaranżowali w jasnych barwach. Znajdziemy tam również białe, stylowe mebelki oraz wygodny, welurowy fotel do karmienia.
>>>Zobacz też: Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Dla synka szykują królewskie imię! [WYWIAD]
Od kiedy szukamy rzeczy dla Juniora dużą uwagę rozpoczęłam zwracać na jakość wykonania, a nie tylko wygląd. Często rzeczy ze stron internetowych zupełnie inaczej prezentują się w rzeczywistości.
-zdradziła Szydłowska.
Atmosfera robi się coraz bardziej gorąca. Nie możemy się już doczekać. Nie spodziewaliśmy się, że branża dziecięca jest tak szeroka. W pokoiku króluje błękit. Wszystkie dodatki zostały utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej (biel, błękit i szarość).
- dodał Adrian.
Anita Szydłowska:
tymczasem w domu pranie w płatkach mydlanych, prasowanie, coraz więcej rzeczy gotowych, chociaż cały czas mamy wiele niewiadomych i wątpliwości co będzie potrzebne.. na szczęście żyjemy w czasach w których istnieje wiele urządzeń ułatwiających życie przyszłym rodzicom, a wybór jest tak duży że ciężko się zdecydować. Z Waszych wpisów co jest przydatne w pierwszych miesiącach brak nam tylko bujaczka i nosidełka, a większość skompletowana!
Kilkulatek ma w swoim pokoju cały świat. Są to jego zabawki i miejsce do zabawy, gdzie może wyzwolić swoją energię i kreatywność. W tym samym pomieszczeniu jest też łóżko i strefa, w której dziecko może się wyciszyć i odpocząć. Później dochodzi miejsce do rysowania, ćwiczenia pierwszych literek i wykonywania prac plastycznych. Z tego względu ważne jest jasne wydzielenie tych stref. Można to zrobić np. w miejscu zabaw kładąc kolorowy dywan, a w części sypialnej na ścianach przykleić pastelową tapetę w delikatny wzór – powinno się to udać nawet, gdy do dyspozycji jest tylko mały pokój dla dziecka.
Jak pomalować pokój dziecka?
Powszechnie używane pastele i stonowane barwy to dobry, choć nie jedyny wybór – równie dobrze ściany mogą być białe czy szare. Podobnie zresztą rzecz ma się z kolorystyką mebli i sprzętów do zabawy. Przy ich doborze dobrze jest brać pod uwagę – poza preferencjami estetycznymi – także ilość dziennego światła i orientację względem stron świata. Nasycone, ciemne kolory wyglądają soczyście w dobrze oświetlonym wnętrzu, ale tam gdzie światła nieco brakuje lub do dyspozycji jest mały pokój dla dziecka, będą potęgować wrażenie ciasnoty.
Ostrożność z kolorami warto też zachować, gdy urządza się pokój dziecka na poddaszu. Specyfika okien dachowych sprawia, że są tu zarówno strefy bardzo jasne, jak pełne cienia, dlatego znalezienie balansu między nimi to dość trudne zadanie.
Jeśli główny lokator nie przekroczył jeszcze 7. roku życia, barwy, ich rodzaj i liczba odcieni mają jeszcze jedno, bardzo ważne znaczenie. Wczesne lata życia to czas, kiedy dzieci intensywnie odbierają bodźce za pomocą wszystkich zmysłów. Dlatego tak ważne jest dostosowanie pokoju dziecka do jego potrzeb wynikających z indywidualnej integracji sensorycznej. Dzieci, u których przebiega ona bez zakłóceń, potrzebują otoczenia, które „nakarmi” zarówno ich wzrok (kolory) i dotyk (różne faktury), jak i pozwoli na aktywność ruchową (przestrzeń). Często jednak maluchy bywają nadreaktywne lub mniej wrażliwe na pewne bodźce zmysłowe – odpowiednio urządzając pokój dla dziecka, można tonować nadmierną aktywność lub pobudzać ją.
Jak urządzić pokój dziecka?
Tak, by czuło się w nim dobrze i było bezpieczne. Wybierając meble do pokoju dziecka, warto zwracać uwagę na ich jakość i wykonanie. Im mniejsze dziecko, tym ważniejsze, by nie miały ostrych krawędzi, wystających elementów, które można urwać, albo nabić sobie o nie guza. Podczas rozmieszczania sprzętów w pokoju malucha, który przeżywa okres odkrywania świata, trzeba też zwracać uwagę, by komoda czy stolik nie posłużyły do wdrapania się na okno (które swoją drogą warto zabezpieczyć klamką z blokadą).
Pokój dziecka – aranżacje
Tak jak zmieniają się potrzeby dziecka, tak też powinien zmieniać się jego pokój. Co dla rodziców oznacza konieczność przeprowadzania remontu i wymianę mebli co kilka lat, a częściej – zmianę dekoracji. Można sobie nieco pomóc, stawiając na klasykę jako podstawę aranżacji. Wystarczą proste meble i jasne, neutralne ściany. Zmieniające się dziecięce fascynacje mogą z powodzeniem wyrażać się w dodatkach – pasku tapety, obrazkach, lampach, zasłonach czy roletach, które można często zmieniać, nie ponosząc zbyt dużych kosztów. Dzięki temu można często zmieniać pomysł na pokój dziecka, co i dla rodziców, i dla głównego lokatora może być świetną zabawą.
Autor: Filip Yak