Od poczęcia do narodzin - jak rozwija się płód?

ciąża płód
Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images
Płód to ludzki organizm rozwijający się w ciele matki podczas ciąży. Na początku zarodek w niczym nie przypomina mającego przyjść na świat dziecka, ale już 12- tygodniowy płód to miniaturka małego człowieka.

Jakie fazy przechodzi płód w trakcie ciąży? Kiedy płód staje się dzieckiem? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Więcej:

Zarodek a płód

Pojęcia zarodka oraz płodu są często mylone w terminologii, którą się posługujemy. Warto więc wyjaśnić, czym różni się zarodek od płodu . Podczas zapłodnienia - połączenia plemnika z komórką jajową - powstaje zygota, a następnie na początku 2 tygodnia ciąży zarodek - drugie stadium rozwoju istoty ludzkiej trwające około 9 tygodni, zakończone powstaniem narządów. Podczas tego okresu powstają też niezbędne do życia układy, takie jak układ nerwowy, oddechowy, krążenia, ruchu czy płciowy. Komórki ciała zarodka intensywnie się dzielą i migrują w oddalone od siebie miejsca, coraz bardziej upodabniając się do wyglądu płodu dziecka. Ze stadium zarodka następuje płynne przejście to stadium płodu. Co to jest płód? Jest to stadium rozwojowe trwające od 11 tygodnia ciąży aż do rozwiązania. Gdzie rozwija się płód? Jedyną lokalizacją w ciele człowieka, która pozwala na rozwinięcie się płodu, jest jama macicy kobiety. Cały okres rozwoju zarodka i płodu nazywamy okresem prenatalnym.

Płód tydzień po tygodniu

Prawidłowa ciąża trwa około 9 miesięcy. W tym czasie płód intensywnie rośnie i rozwija się.

· 11 tydzień - to umowna granica, od której organizm rozwijający się w jamie macicy nazywamy płodem

· 12 tydzień - ukształtowana jest już większość narządów niezbędnych do życia, 3 miesięczny płód to miniaturka mającego przyjść na świat dziecka, palce są już całkowicie rozdzielone,

· 4 miesiąc - masa to około 100 gram, płód zaczyna słyszeć bodźce zewnętrzne,

· 5 miesiąc - waga osiąga już około 300g, ciało pokryte jest mazią płodową, wyczuwalne są już pierwsze ruchy

· 6 miesiąc - dziecko waży dwa razy więcej niż w 5 miesiącu, bo aż 600g, można zaobserwować odruch ssania - maluszek ssie swojego palca, płód jest bardzo podobny do noworodka

· 7 miesiąc - maluszek ma już około 1kg i jest już właściwie przygotowany na przyjście na świat, w tym miesiącu płód ustawia się w większości przypadków główką w dół. Po 28. Tygodniu wzrastają znacząco szanse na przeżycie noworodka po urodzeniu

· 8 miesiąc - zanika meszek, płód waży około 2,5 kg, wykształcona jest już tkanka tłuszczowa

· 9 miesiąc - odczuwalne są intensywne ruchy płodu wewnątrz macicy, w tym miesiącu zakończy się ciąża, płód osiąga swoją masę ostateczną która wynosi w przybliżeniu od 2,5 do 3,5 kg.

Jak szybko rośnie płód? Zależy to od stadium ciąży. Początki rozwoju są najbardziej dynamiczne, a przyrost masy ciała jest proporcjonalnie duży. Z praktycznie nic nie ważącego zarodka po 9 miesiącach rodzi się około 52 centymetrowy, 3,5 kilogramowy noworodek.

Niemowlak na basenie. Wszystko, co musisz wiedzieć

Od kiedy płód jest człowiekiem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czy płód to człowiek? Co o tym świadczy? O dziecku bowiem z punktu widzenia naukowego mówi się dopiero w momencie narodzin, jednak jak powszechnie wiadomo, na ten temat powstało wiele różnych teorii. Z punktu widzenia etycznego płód rozwijający się w ciele kobiety jest człowiekiem, nie ulega przecież wątpliwości fakt, że po 9 miesiącach na świat przyjdzie ludzkie dziecko, a nie inny organizm. Z tego względu przeciwnicy aborcji (usunięcia ciąży) uważają ten zabieg za jednoznaczny z zabójstwem. Obecnie w Polsce usunięcie ciąży jest dopuszczalne w kilku nielicznych przypadkach i w takich nie jest traktowane jako morderstwo oraz akt niezgodny z prawem. Płodami nazywa się jednak także rozwijające się w wyniku wad genetycznych bezmózgowce - płody nieposiadające mózgu, które obumierają od razu po narodzinach niezdolne do funkcjonowania poza organizmem matki.

Jako ciekawostkę na koniec warto jest wymienić zjawisko “ płód w płodzie ” czyli przypadłość, w której jeden z płodów pochłania swojego brata bliźniaka, w konsekwencji rozwija się tylko jeden z nich. Drugi przekształca się w guz, który zostaje często przypadkowo odnaleziony w dorosłym życiu. Jest to bardzo rzadki przypadek - do tej pory zanotowano około 200 przypadków, a mechanizm tego procesu nie został jeszcze poznany.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości