Zabieg cesarskiego cięcia jest jedną z najbardziej poważnych ingerencji w ciało kobiety. Operacja polega na otwarciu powłok brzusznych, rozsunięciu i przecięciu mięśni. Proces gojenia, podobnie jak w przypadku porodu naturalnego, trwa około 6 tygodni, jednak największe znaczenie mają tu indywidualne warunki kobiety.
Bardzo dużą uwagę zwróciłbym na tryb życia kobiety – na jej odżywianie i nawodnienie – zauważył dr n. med. Rafał Kuźlik - Gdy kobiety niewystarczająco dużo piją, niewystarczająco dobrze się odżywiają, ich skóra jest po prostu słabsza. Jeżeli dochodzi do ciąży w okresie, w którym kobieta nie zadbała uprzednio o siebie, a w okresie ciąży niedostatecznie dbała o swoją skórę, o swój organizm, ryzyko tego, że jakość skóry po ciąży i po porodzie będzie gorsza, jest większe. Natomiast jeżeli kobieta dba o siebie to szansa na powrót jest bardzo duża.
Ślady po operacji
Blizna na brzuchu nie jest unerwiona, co może sprawiać wrażenie braku czucia. Stan ten może utrzymywać się przez około 2 lata i najczęściej po tym okresie wszystko wraca do normy. Do najczęściej spotykanych komplikacji występujących przy gojeniu się blizn pooperacyjnych jest powstawanie bliznowców i przerostu blizn.
Przerost blizn jest relatywnie niewielkim problemem, który objawia się uwypukleniem z czerwonym przebarwieniem. Na rynku dostępne są preparaty, które mogą zapobiec jego powstawaniu. Jeśli okażą się nieskuteczne, medycyna estetyczna może łatwo temu zaradzić.
Poważniejszym problemem jest bliznowiec. Mowa tu o patologii skóry, której powstania nie da się przewidzieć, a której wymaga bardziej zaawansowanego leczenia.
Zobacz też:
Anna Lewandowska spodziewa się kolejnej córki? Trenerka komentuje!
21-latka urodziła dziecko na autostradzie!
Piżama ciążowa – na czas ciąży, porodu, karmienia
Autor: Anna Kobyłka