Pierwsze wyjście bez dzieci
Magda i Krzysztof Hillarowie są rodziną patchworkową i wychowują dwoje dzieci: 10-letniego syna i 2-letnią córkę. Kiedy Amelia skończyła dwa miesiące, Krzysztof przygotował dla Magdy urodzinową niespodziankę. Nie był ich w domu przez większość dnia. Córką w tym czasie zajęła się babcia. Po kilku godzinach Magda zaczęła mieć wątpliwości i chciała wrócić do dziecka. Rodzice Amelki wrócili do domu dopiero późnym wieczorem i jak się okazało maleństwo doskonale sobie dało radę. Jak zaznaczyła Magda, to rodzice radzą sobie gorzej z rozstaniem niż dziecko. A przecież dziadkowie czy niania poradzą sobie z maluchem równie dobrze co my. Potrzebne jest jedynie zaufanie.
Psycholog Justyna Korzeniewska w studiu Dzień Dobry TVN zwróciła uwagę, że dzieci inaczej sobie radzą z rozłąką rodziców w zależności od wieku. Dwumiesięczne dziecko, które będzie miało zaspokojone potrzeby fizjologiczne i zostanie z osobą, którą już zna, nie powinno mieć problemów przy rozłące z rodzicami. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zostawiamy nieco starsze dziecko.
Pierwszy Sylwester bez dzieci
Dzieci w wieku 2-3 lat zaczynają bać się rozstania z rodzicami w sytuacji, kiedy widzą ich odświętnie ubranych i w szampańskich nastrojach przed wyjściem. Mimo, że wcześniej dzieci cieszyły się na perspektywę spędzenia czasu tylko z dziadkami, to kiedy widzą mamę w cekinowej sukni a tatę we fraku, w dodatku podekscytowanych, zaczyna odczuwać lęk.
Warto zwrócić uwagę, bo dziecko, które ma 2-3 latka zaczyna się niepokoić, bo mama wygląda inaczej. Są jeszcze dodatkowe przygotowania, gdzieś za oknem zaczynają strzelać petardy. Warto jest przemyśleć taką strategię, żeby dziecko zabrać trochę wcześniej, tak żeby nie widziało całych przygotowań i odmienności od codzienności. Dziecko może mieć myśli: skoro moja mama się zmieniła, to może zaraz wszystko się zmieni i mama już do mnie nie wróci.
- zaznaczyła Justyna Korzeniewska.
Z kolei dzieci w wieku przedszkolnym nie lubią być wykluczone ze zbiorowości i radości. Jeżeli wychodzimy na Sylwestra bez dziecka, warto w tym czasie zapewnić mu rozrywki np. Kinder bal. Psycholog zachęca, że nawet jeżeli dzieci zostają tylko z dziadkami, to żeby przygotować na ten wieczór co specjalnego i wyjątkowego np. zabawy, inne jedzenie, dekoracje.
Ważne jest by dziecko nie miało uczucia wyłączenia. Inni się bawią, a ja mam siedzieć tak jak zawsze.
-podsumowała psycholog.
Zobacz też:
- U babci i dziadka jest najlepiej, bo… można więcej
- Matka zastępcza o wychowaniu pięciu córek: „Absolutnie nigdy nie żałowałam tej decyzji”
- Pierwsza miłość przedszkolaka. Rodzicu! Nie wyśmiewaj uczuć dziecka
Autor: Magdalena Gudowska
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/GettyImages