Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować i co musisz wiedzieć? Jakich zachowań unikać?

Przed tobą pierwszy lot samolotem? Masz mnóstwo pytań o to, czego możesz się spodziewać na lotnisku i po wejściu na pokład samolotu? Sprawdź ABC pierwszej podróży samolotem. Dowiedz się, jak ubrać się do samolotu, co zrobić po dotarciu na lotnisko i jakie jedzenie możesz zabrać ze sobą w podróż.

Pierwszy lot samolotem wielu osobom przysparza stresu, nie ze względu na sam fakt lotu, ale formalności z nim związanych. Zasady dotyczące przewozu bagażu, wymaganych dokumentów i komunikaty związane z naszym lotem znajdziesz na stronie przewoźnika. Pierwszy lot samolotem może upłynąć przyjemnie i sprawnie, jeśli wcześniej dokładnie zapoznamy się z uwagami linii lotniczych.

Zobacz też: Od 11 listopada polecimy do USA bez wizy. O czym trzeba pamiętać? >>>

Czego nie robić w samolocie?

Czego nie powinniśmy robić w samolocie? 5 sytuacji, które denerwują wszystkich pasażerów.

  • Nie zabieraj ze sobą jedzenia o specyficznym zapachu. Aromat ryby, kiełbasy czy jajka może nie pasować współpasażerom.
    • Nie naruszaj prywatnej przestrzeni osób, które siedzą dookoła.
      • Nie pozwalaj dzieciom biegać po całym samolocie. Nie każdy ma ochotę na hałas czy zaczepianie.
        • Nie bądź niemiły dla obsługi, gdy coś się nie zgadza. Każdemu może przytrafić się wpadka.
          • Nie przepychaj się przy wejściu czy wyjściu. Nie jesteś jedynym, któremu się spieszy.

            Jak się zachować na lotnisku?

            Po przybyciu na lotnisko odszukaj miejsce kontroli paszportowo-biletowej i udaj się tam. Na miejscu otrzymasz kartę pokładową, która umożliwi wejście do samolotu. Jeśli masz ze sobą duży bagaż, poinformuj o tym obsługę przy okazywaniu dokumentów. Na wielu lotniskach punkt ważenia i nadania bagażu rejestrowanego mieści się przy kontroli paszportowej. Podczas zdawania bagażu nie zapomnij o pobraniu kwitka potwierdzającego jego nadanie. Jest on niezbędny w przypadku zgubienia walizki i znacznie przyspiesza jej odnalezienie. Kiedy masz za sobą wstępne formalności, czas na kontrolę bezpieczeństwa. Udaj się w tym celu do bramek oznaczonych kontrolą bagażową. Weź stojący przy wejściu plastikowy pojemnik i umieść w nim wszystkie elektroniczne rzeczy, które przy sobie masz. Dodatkowo włóż kurtkę lub bluzę. Na niektórych lotniskach możesz być poproszony o zdjęcie butów i umieszczenie ich w osobnym koszu. Pojemnik i walizkę umieść na taśmie. Kiedy przyjdzie twoja kolej, bagaż zostanie zeskanowany, a ty przejdziesz przez bramkę. Zwykle kontrola bezpieczeństwa przebiega bardzo sprawnie. Niekiedy niektórych pasażerów prosi się o otwarcie walizki. Funkcjonariusz, który przeprowadza kontrolę, może ponadto zadać ci kilka pytań dotyczących zawartości walizki lub celu podróży. Jeśli podróżujesz jedynie z bagażem podręcznym, możesz skorzystać z odprawy online, której przeprowadzenie linie lotnicze umożliwiają nawet do 60 dni przed lotem. Odprawę online przeprowadzisz za pośrednictwem strony przewoźnika.

            Zobacz też: Najdroższe polskie znaczki pocztowe – pasja, którą warto poznać >>>

            Najlepsze miejsce w samolocie

            Podczas rezerwacji biletu, w miarę dostępności miejsc, możesz wybrać, gdzie chcesz siedzieć. Wielu podróżujących najchętniej wskazuje na miejsca środkowe i te bliżej dziobu samolotu. To strefa, gdzie najmniej odczuwane są ewentualne turbulencje, ale też moment startu i lądowania. Miejsca z tyłu, znajdujące się blisko wyjścia ewakuacyjnego, co prawda mają więcej przestrzeni na nogi, jednak, jak wskazują pasażerowie, to strefa, gdzie najbardziej trzęsie.

            Zobacz też: Asystentki – zawód wysokiego ryzyka? >>>

            Jak ubrać się do samolotu?

            Przede wszystkim wygodnie, szczególnie kiedy mamy przed sobą bardzo długi lot. Do samolotu wybierz ubrania, które nie będą uciskać i krępować ruchów. Ma to związek ze zmianą ciśnienia i kondycją zdrowotną osoby podróżującej. Jeśli masz problemy z ciśnieniem i na jego zmiany reagujesz opuchnięciem np. nóg, na pewno złym pomysłem będzie ubranie obcisłych jeansów lub legginsów. Ta sama kwestia dotyczy również butów. Ponadto wygodny strój lepiej sprawdzi się podczas odprawy lub ewentualnych przesiadek. W samolocie zawsze działa klimatyzacja, dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą dodatkowej ciepłej bluzy.

            Wrzuć do torby małą przekąskę

            Linie lotnicze umożliwiają pasażerom zabranie na pokład własnego jedzenia. Jeśli przed tobą wielogodzinna podróż, pożywne przekąski w bagażu podręcznym są dobrym pomysłem. Wybieraj kanapki, herbatniki, owoce i warzywa, które nie wydzielają zbyt intensywnego zapachu i nie będą przeszkadzać innym podróżującym. Linie lotnicze nie regulują ilości jedzenia, które możesz zabrać ze sobą na pokład. Dlatego, jeśli przed tobą długi lot, pomyśl o zabraniu pożywnego posiłku. Szczegółowym zasadom podlega natomiast przewóz napojów. Dopuszczalne jest wniesienie na pokład 1 litra płynów w przezroczystej butelce. Jeśli obawiasz się, że to niewystarczająca ilość na planowany lot, obsługa umożliwia dokupienie zarówno napoju, jak i posiłku u stewardessy. Osobnym przepisom podlega zabranie na pokład jedzenia dla dzieci. Rodzice mogą wnieść do samolotu zarówno potrawy stałe, jak i płynne (mleko, kaszki) w nieograniczonej ilości. Większość linii wymaga jednak skosztowania jedzenia przez rodzica podczas kontroli bezpieczeństwa. Zamiar wniesienia do samolotu jedzenia dla dzieci powinien być zgłoszony wcześniej do funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę. Pokarm dla dzieci powinien być również osobno zapakowany.

            Zapoznaj się z zasadami kraju docelowego

            Unia Europejska i kraje należące do strefy Schengen podlegają jednolitym regulacjom celnym. Dotyczą one dokumentów i zasad przewozu bagażu. Kraje spoza UE (tzw. kraje trzecie) mają swoje wewnętrzne regulacje celne. Niekiedy mogą być one różne w zależności od obywatelstwa osoby podróżującej do danego kraju. Wynika to z dodatkowych umów zawartych pomiędzy dwoma krajami. Dodatkowe przepisy najczęściej odnoszą się do kwestii konieczności wyrobienia wizy i jej długości. Informacji dotyczących wymogów wizowych udziela ambasada kraju docelowego lub polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

            Czego nie robić w samolocie?Czego nie powinniśmy robić w samolocie? 5 sytuacji, które denerwują wszystkich pasażerów:

            Autor: Bernadetta Jeleń

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości