Gdzie znajdują się pestycydy i jak się ich pozbyć?

Mężczyzna, który rozpyla pestycydy
Fot: mladenbalinovac / gettyimages.com
Pestycydy to kontrowersyjny temat. Są używane do usuwania szkodników nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Choć działają skutecznie, to ich używanie niesie za sobą liczne skutki uboczne, które często są powodem do kwestionowania słuszności ich stosowania.

Pestycydy w żywności, pestycydy w rolnictwie, pestycydy w wodzie – możemy się na nie natknąć na każdym kroku. Jakie pestycydy w Polsce są stosowane najczęściej? W jaki sposób działają na nas? Czy należy się ich bać? By się o tym przekonać, warto poznać je nieco bliżej.

Pestycydy – co to jest?

Pestycydy to naturalne i sztuczne środki, których używa się do walki z niechcianymi organizmami szkodliwymi. Organiczne pestycydy stosowano już 200 lat temu. Używano wówczas naparów z tytoniu do tępienia mszyc. Natomiast pierwsze syntetyczne pestycydy pojawiły się pod koniec XIX wieku.

Aktualnie stosowane są na szeroką skalę w rolnictwie i ogrodnictwie , a także do ochrony lasów, wodnych zbiorników, zwierząt i żywności. Pestycydów używa się także do zwalczania szkodników w domach, szpitalach i innych miejscach, w których stanowią one problem.

Podział pestycydów

Obecnie mamy do wyboru wiele różnych rodzajów pestycydów, które dzielimy ze względu na działanie, budowę chemiczną oraz toksyczność. Najbardziej przydatnym jest podział, który uwzględnia zastosowanie pestycydów. Zdarza się często, że niektóre nazwy bywają mylone, przez co może dojść do wielu nieporozumień. Pamiętajmy, że herbicydy i pestycydy to nie to samo . By uniknąć pomyłek, warto zapoznać się z poniższym podziałem, który przybliży nam rodzaje pestycydów dostępnych na rynku.

· Algicydy – są to środki stosowane do zwalczania glonów. Czasami zaliczane są do grupy herbicydów.

· Bakteriocydy – te substancje wykazują toksyczne działanie na mikroorganizmy.

· Fungicydy – w ich skład najczęściej wchodzą organiczne związki siarki i miedzi. Są stosowane do walki z grzybami, które atakują rośliny.

· Herbicydy – są to pestycydy, których używa się do zwalczania chwastów w różnego rodzaju uprawach.

· Regulatory wzrostu roślin i owadów – wykorzystywane do stymulowania lub hamowania wzrostu roślin i owadów.

· Zoocydy – są to związki chemiczne do zwalczania szkodników zwierzęcych, takich jak mszyce, roztocza, a także gryzonie.

· Synergetyki – środki wspomagające działanie innych substancji.

· Wirocydy – pestycydy stosowane do zwalczania wirusów.

Zatrucie pestycydami

Jak usunąć pestycydy z organizmu ? To pytanie, które często pada, zwłaszcza wśród osób narażonych na bezpośredni kontakt z tymi środkami. Wiele przypadków zatrucia pestycydami dotyczy rolników, ale zdarzają się także wypadki, w których zatruć się może dziecko lub inna nieświadomie działająca osoba.

Jeśli doszło do zatrucia, które może się objawiać osłabieniem, bólami głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką, a nawet drgawkami konieczne jest jak najszybsze odcięcie poszkodowanego od źródła zatrucia . W przypadku zatrucia drogą oddechową najlepiej wyprowadzić taką osobę na świeże powietrze. Pomocne może być także zdjęcie ubrania nasiąkniętego chemikaliami przemycie całego ciała lub miejsc, które zostały podrażnione. Innym istotnym i często poruszanym problemem jest uczulenie na pestycydy – objawy mogą przypominać te wynikające z zatrucia, jednak nie będą one tak intensywne. Jeśli przez dłuższy czas spożywamy pestycydy, to może się pojawić wiele poważniejszych schorzeń, od astmy i alergii po nowotwory i zaburzenia pracy układu hormonalnego.

Jak usunąć pestycydy z owoców i warzyw?

Pestycydy w owocach i pestycydy w warzywach to problem, który dotyczy każdego z nas. Mamy jednak wiele sposobów na to, jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców ?

Pierwszy z nich zakłada zakup gotowego płynu do oczyszczania owoców i warzyw. Znajdziemy je w sklepach z ekologiczną żywnością. Kosztują około 30-60 złotych za litr. Jeśli jednak wolimy nieco tańszą opcję, to warto wypróbować równie skuteczne, domowe sposoby . Do pierwszej wersji płukania użyjemy octu jabłkowego i sody. Najpierw owoce i warzywa płuczemy w occie winnym lub jabłkowym, a następnie czynność powtarzamy, z tym że tym razem warzywa i owoce umieszczamy w roztworze z sodą oczyszczoną. Kolejny, jeszcze prostszy przepis, to moczenie warzyw i owoców w wodzie z solą, które powinno trwać około 10 minut. W tym przypadku na miskę wody potrzebne będą około 2 łyżki soli. Świetnie sprawdzi się także ocet z sodą oczyszczoną i wyciąg z pestek grejpfruta. Takim roztworem spryskujemy warzywa i owoce, a następnie po godzinie płuczemy je w wodzie.

Wśród metod, które pozwalają skutecznie usuwać pestycydy z owoców i warzyw, warto wymienić także ozonowanie. W tym przypadku musimy liczyć się z kosztem zakupu specjalnej maszyny do ozonowania. Warto wspomnieć, że ta metoda może być także stosowana do usuwania hormonów w mięsa .

Zobacz film: Nawozy - fakty i mity. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości