Finanse i Praca

Pandemia zmieniła rynek pracy. Jakie zawody będą teraz szczególnie potrzebne? 

Kobieta, która pracuje przy komputerze

Richard Drury/Getty Images

Finanse i Praca

Pandemia zmieniła rynek pracy. Jakie zawody będą teraz szczególnie potrzebne? 

Kobieta, która pracuje przy komputerze

Richard Drury/Getty Images

Rynek pracy przeżywa zawirowania związane z pandemią. Niektóre branże, takie jak hotele, kluby fitness czy restauracje, nie mogą działać już od blisko roku. Są jednak profesje, na które w najbliższym czasie będzie duże zapotrzebowanie. Listę takich właśnie zawodów przedstawił Minister Edukacji i Nauki. Sprawdź, kto nie będzie musiał się martwić o pracę.

Najbardziej pożądane zawody

Każdego roku MEiN ogłasza prognozę zapotrzebowania na krajowym rynku pracy. Obwieszczenie zawiera również wykaz potrzebnych zawodów w poszczególnych województwach.

Celem tego dokumentu jest wskazanie, w jakim kierunku powinna kształtować się oferta szkolnictwa branżowego w odniesieniu do potrzeb.

Na listę przygotowaną przez MEiN trafiło 28 zawodów, dla których prognozuje się szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. 

MEiN  - lista pożądanych zawodów 

Technik dekarstwa, technik stylista, technik robotyk i podolog - to 4 nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Minister Edukacji i Nauki podpisał odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Wprowadzenie nowych zawodów do klasyfikacji to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

W zestawieniu Ministerstwa Edukacji i Nauki znalazły się takie zawody, jak: automatyk, dekarz, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Pełny wykaz prognozowanego zapotrzebowania na zawody w skali kraju i z podziałem na województwa dostępny jest w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski".

Zapotrzebowanie na zawody  

W ramach znowelizowanych przepisów prawa oświatowego, samorządy na 2022 rok otrzymają dodatkowe fundusze na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie.

Dzięki opublikowanej prognozie, szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2021/2022. Co istotne, decyzje podejmowane w tym zakresie, uwzględnią zróżnicowany sposób finansowania tych zawodów.

Prognoza zapotrzebowania na krajowym rynku pracy jest uwzględniana przy podziale subwencji, co roku dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i ma zastosowanie przez cały cykl ich kształcenia.

Takie rozwiązanie zapewnia stabilność finansową samorządów w kształceniu zawodowym. Mają dzięki temu pewność, że decyzja o uruchomieniu kształcenia w zawodzie z listy zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa przełoży się na wyższe finansowanie w ramach subwencji przez wszystkie lata nauki.

Pasja większa niż praca. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Nurkuje, choć nie może poruszać rękoma i nogami. "Bardzo kocham świat podwodny"

Magdalena Gorzkowska ewakuowana spod K2. "Dałam z siebie wszystko, nic więcej zrobić na tej wyprawie nie mogłam"

Oszust zbierał na "leczenie Clinta Eastwooda". Kobieta oddała mu 600 tysięcy złotych

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
62
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
07.02.2021
Lukasz
Tylko kto będzie uczył tych zawodów. Pensja dla inżyniera zaczynającego pracę w szkole przez kilka lat jest bliska minimalnej krajowej.