Orientacja seksualna. Co to jest orientacja seksualna, skąd się bierze i jakie są jej rodzaje?

Mężczyźni, którzy się całują
Fot: franckreporter / gettyimages.com

Każdy człowiek ma odmienne, indywidualne preferencje seksualne. Dotyczy to również emocjonalnego i seksualnego pociągu do osób określonej płci, czyli orientacji seksualnej. Na tożsamość seksualną wpływa wiele czynników. Żadna z orientacji seksualnych nie jest chorobą ani odchyleniem od normy.

Orientacja seksualna jest trwałym romantycznym, emocjonalnym i seksualnym pociągiem do osób konkretnej płci. Coraz częściej zamiennie używa się terminu orientacja psychoseksualna , ponieważ orientacja nie dotyczy tylko sfery seksualnej, ale jest wewnętrznym pragnieniem zaspokajania potrzeb poprzez tworzenie związku z osobą określonej płci. Orientacja seksualna jest jednym z podstawowych czynników budowania relacji z innymi ludźmi.

Więcej:

Skąd się bierze orientacja seksualna?

Orientacja seksualna nie jest tylko kwestią świadomego, indywidualnego wyboru. Składa się na nią wzajemne oddziaływanie na siebie czynników biologicznych, środowiskowych i poznawczych. Uczeni twierdzą także, że uwarunkowania genetyczne i wrodzone czynniki hormonalne również wpływają na preferencje seksualne. Kształtowanie się orientacji seksualnej rozpoczyna się już w okresie prenatalnym, kiedy dziecko znajduje się w łonie matki. Na rozwój tożsamości seksualnej wpływa działanie testosteronu na płód i kształtowanie się pewnych struktur w mózgu.

Po narodzinach na dziecko zaczynają oddziaływać różne bodźce i czynniki zewnętrzne, co wyzwala kolejne fazy wykształcania się orientacji seksualnej . Najsilniej zaczynają działać, kiedy dziecko wchodzi w etap dojrzewania płciowego i pod wpływem hormonów sfera seksualna zaczyna wysuwać się na pierwszy plan, a młody człowiek zaczyna uświadamiać sobie swoje potrzeby. Określenie swojej orientacji seksualnej ma zazwyczaj miejsce przed dwudziestym rokiem życia i nie musi być powiązane z rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Zobacz także: Biseksualizm – co to jest?

Badania dowiodły, że wychowanie, kultura i społeczeństwo nie mają wpływu na posiadanie takiej, a nie innej orientacji seksualnej. Orientacji seksualnej nie można również wybrać ani zmienić, chociaż można podążać za doświadczeniami seksualnymi z osobami o innej tożsamości seksualnej . Społeczeństwo może silnie wpływać na przyznanie się do swojej orientacji i wiele osób, zwłaszcza homoseksualistów, pod wpływem i w strachu przed opinią publiczną lub rodziną ukrywa swoją prawdziwą orientację , tworząc związki heteroseksualne, zakładając rodziny.

Wyróżnia się trzy typy orientacji seksualnej: heteroseksualizm, homoseksualizm i biseksualizm.

Heteroseksualizm

Jest to najczęściej występująca orientacja seksualna w ogólnej populacji ludzi. Heteroseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osoby płci przeciwnej, czyli związek kobiety i mężczyzny. W wielu środowiskach heteroseksualizm jest uznawany za naturalną i tradycyjną orientację seksualną, popieraną przez wszystkie religie na całym świecie.

Homoseksualizm

Homoseksualizm jest odczuwaniem pociągu emocjonalnego i seksualnego do osób tej samej płci i tworzeniem związków: kobieta z kobietą - określa się je wtedy mianem lesbijki - lub mężczyzna z mężczyzną, określanych jako geje. 5% populacji określa swoją orientację seksualną jako homoseksualną. Przez długi czas orientacja homoseksualna była uznawana za dewiację i chorobę, a ludzi, którzy określali się jako homoseksualiści, próbowano na siłę leczyć. Do dziś ta orientacja seksualna nie jest akceptowana przez wiele środowisk.

Zobacz także: Rutyna w związku – jak to zmienić?

Biseksualizm

Orientacja seksualna, w której jednostka odczuwa romantyczny, emocjonalny i seksualny pociąg zarówno do mężczyzn, jak i kobiet określana jest jako biseksualizm. Zainteresowanie obiema płciami nie musi być równe. Często zdarza się, że osoba biseksualna przez długi czas pozostaje w związku z osobą płci przeciwnej i tylko takie związki ją interesują, a następnie “zmienia” swoje preferencje i wiąże się z osobą tej samej płci. Biseksualiści często nie znajdują akceptacji nie tylko u osób heteroseksualnych, ale także homoseksualnych, które twierdzą, że biseksualizmu nie ma.

Aseksualizm

Jeden procent społeczeństwa przyznaje się, że nie odczuwa popędu seksualnego i emocjonalnego do żadnej z płci. Aseksualizm jest brakiem orientacji, uznawanym od niedawna za jeden z rodzajów orientacji seksualnej . Brak orientacji nie jest związany z hipolibidemią, żadną chorobą ani abstynencją seksualną, czyli świadomym wyborem zrezygnowania z odbywania stosunków seksualnych.

Zobacz film: Kolory seksu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości