Opadająca powieka, czyli ptoza, w zależności od stopnia zwiotczenia skóry, może dawać wizualny efekt zaspania lub celowego mrużenia oka. Przyczyny opadania powiek są różne, od podłoża genetycznego po schorzenia oczu i może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak dochodzi do opadania powieki i jakim zabiegiem można to skorygować?
Jakie są objawy opadania powiek?
Opadająca powieka to schorzenie, które polega na opadaniu fałdu powieki, co daje efekt na wpół otwartego oka. Dzieje się tak z powodu nadmiaru fałdu skóry na górnej powiece, jest on po prostu za ciężki i zbyt wiotki. Przypadłość najczęściej dotyczy jednego oka, ale może być też obecna na obu. Opadanie powieki zaburza pole widzenia, przez co osoba dotknięta tą przypadłością zaczyna skręcać głowę w bok, odchylać ją do tyłu lub nienaturalnie unosić brwi do góry, by poszerzyć obszar widzenia. Schorzenie to nie tylko utrudnia widzenie, ale też nieestetycznie wygląda. Może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci.
Przyczyny opadania powiek
Najczęstszą przyczyną opadania powieki jest podłoże genetyczne. W związku z tym, schorzenie może objawiać się już w wieku dziecięcym, kiedy wyraźnie widać tendencję do opadania jednej powieki, a następnie pogłębiać się wraz z wiekiem. Do pozostałych przyczyn należą - porażenie nerwów, choroby nowotworowe lub cukrzyca. W przypadku uszkodzenia nerwów, opadnięcie powieki wiąże się również z zaburzeniem widzenia, zapadnięciem gałki ocznej lub uszkodzeniem zakończeń nerwowych w okolicy rdzenia kręgowego.
W większości przypadków opadanie powieki wiążę się jednak z procesem starzenia się skóry, kiedy zaczyna zanikać produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Skóra traci wtedy swoją jędrność i elastyczność, przez co staje się wiotka. Szczególnie jest to widoczne w miejscach, w których skóra jest cienka i ma małą wyściółkę tłuszczową, czyli pod oczami i właśnie na powiekach. Jeżeli natomiast w rodzinie występuje tendencja do delikatnego opadania powieki, jest wielce prawdopodobne, iż pod wpływem procesu starzenia jedna z powiek ulegnie widocznemu opadnięciu.
Sposoby leczenia opadających powiek
Medycyna oferuje wiele skutecznych sposobów leczenia opadających powiek. Ich powodzenie, a także cały proces przeprowadzenia zależą w głównej mierze od przyczyn schorzenia. Do najłagodniejszych sposobów unoszenia powieki należy stosowanie kosmetyków silnie liftingujących, które mają pobudzić skórę do działania. Pomocne mogą być także masaże. Naprzeciw opadającym powiekom wychodzi też medycyna estetyczna, która oferuje dwa skuteczne rozwiązania. Po pierwsze, zabieg polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w miejsce wymagające uniesienia. Kwas hialuronowy to potężna dawka nawilżającego wypełnienia, która wchodząc w wiotkie struktury skóry, tworzy dla nich swoistą poduszkę, unosząc je i trzymając w miejscu. Zabieg ten nie tylko przekłada się na efekt wizualny, ale też działa odżywczo.
Znany ze swoich dobroczynnych właściwości kwas hialuronowy jest skądinąd naturalną substancją produkowaną przez organizm ludzki - pobudza włókna kolagenowe, wspomagając ich regenerację. Drugim rozwiązaniem są nici PDO. Wprowadzane pod skórę w miejscu zmarszczek, opadnięcia i zwiotczenia skóry nadają właściwy kształt. Tworzą swego rodzaju “rusztowanie”, które niweluje wizualne procesy starzenia. Nici są całkowicie bezpieczne dla organizmu i samorozpuszczalne.
Jeśli opadanie powiek wiąże się jednak z zaburzeniami pola widzenia, należy sięgnąć po bardziej zdecydowane sposoby leczenia, np. blepharoplastykę. Jest to rodzaj operacji plastycznej, która przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, a następnie uformowanie na nowo powieki. Zabieg ten daje pewność podniesienia powieki, a co najważniejsze, umożliwia swobodne widzenie. Do przeciwwskazań w przeprowadzeniu tego rodzaju zabiegu należą: cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, choroby serca.
Podniesienie opadającej powieki makijażem
Panie, których powieka opada w delikatny, prawie niezauważalny sposób i w żaden sposób nie wpływa na jakość widzenia, mogą ją optycznie podnieść poprzez makijaż. Nie od dzisiaj znana jest potężna siła makijażu, dzięki któremu można całkowicie zmienić rysy twarz, a wady przekuć w atuty. Do korygowania opadającej powieki posłuży kredka bądź eyeliner. Klasyczna i wbrew pozorom delikatna, dobrze narysowana kreska, a następnie wytuszowane rzęsy, dadzą wrażenie dużych i otwartych oczu.
Co to znaczy - dobrze narysowana kreska? To taka, która mniej więcej w połowie długości powieki delikatnie unosi się do góry (w stronę skroni), tworząc na samym końcu tzw. dzióbek jaskółki. Paniom, którym efekt kreski wydaje się za mocny, mogą do jej wykonania użyć kredki w kolorze brązowym lub grafitowym i delikatnie ją rozetrzeć przy linii rzęs. Trik, który również optycznie unosi powieki to aplikacja jasnego (jasnobeżowego) cienia, w okolicy kącika oka. Odpowiednia technika makijażu jest w stanie przykryć niemalże każdy defekt związany z niesymetryczną budową powiek lub rozstawem oczu.
Zobacz także:
- Jak sobie poradzić z opadającymi powiekami? Lekarz: "Najpierw ćwiczymy, potem podgrzewamy, a na końcu tniemy"
- Problem opadających powiek a operacja. "Są wskazania okulistyczne, ale też plastyczne czy estetyczne"
- Makijaż na opadające powieki i kąciki
Zobacz wideo: Opadające powieki – co z tym zrobić?
Autor: Adrian Adamczyk