Nieprawidłowy kłus konia – przyczyny. Jak poprawić kłus?

Grupa jeźdźców na koniach w kłusie
fot.Razvan Chisu / EyeEm/Getty Images
Nieprawidłowy kłus konia wynika najczęściej z nieprawidłowej budowy stawów zwierzęcia, braku odpowiedniego treningu i utrwalenia złych nawyków. Powodem może być również niedostateczna wiedza i umiejętności jeźdźca, który ma problem z prawidłowym dosiadem. Złe prowadzenie konia, zbyt mocne ciągnięcie wodzy, jedynie pogłębia defekty jazdy.

Nogi konia i ich prawidłowa budowa to podstawa dobrego i zdrowego chodu, każda najmniejsza nieprawidłowość w ich funkcjonowaniu przejawia się zmęczeniem zwierzęcia, przeciążeniem stawów, kręgosłupa i zużywaniem mięśni i ścięgien. Kłus to rodzaj chodu, który polega na jednoczesnym odbijaniu się od ziemi przeciwległych kończyn, lewej przedniej i prawej tylnej lub na odwrót. Prędkość kłusa jest umiarkowana i charakteryzuje się rytmiką i płynnym krokiem. Nieprawidłowy kłus konia wynika z błędów technicznych jeźdźca lub też wadliwej postawy konia.

>>>Zobacz też: Jakie są rodzaje biegu konia i który z nich jest najszybszy?

>>>Zobacz też: Oto najszybszy arab świata!

Wadliwy kłus konia: przyczyny

Niemiarowy kłus konia uwarunkowany jest wieloma przyczynami, jednak nie ma przyjętej jednej określonej, którą by można przypisać do każdego przypadku. Wynika to z różnorodności koni oraz wielu typów wadliwych chodów, które dają o sobie znać w różny sposób.

Do najpopularniejszych nieprawidłowych chodów możemy zaliczyć:

  • Chód koguci – przejawiający się zadzieraniem wysoko nóg i zginaniu ich w sposób, w którym koń kopytem sam siebie uderza o brzuch. Każdy krok jest wykonywany bardzo gwałtownie, co dodatkowo potęguje siłę uderzenia. Na przyczynę wskazuje się nagłe skurcze mięśni i ścięgien oraz impulsy bólowe.
  • Ściganie się – polega na uderzaniu o siebie kopyt tylnej i przedniej w momencie podnoszenia. Wada ta może prowadzić do trwałego uszkodzenia kopyt lub kości strzałkowej.
  • Strychowanie – podobne do ścigania, różnica polega na tym, że koń, będąc w kłusie, zarzuca przednie nogi do wewnątrz w taki sposób, iż uderza kopytami tylne nogi. Powoduje to otarcia i urazy.
  • Chód lisi – polega na krzyżowaniu o siebie nóg. Wada ta objawia się poprzez częste potknięcia i upadki konia, który potyka się o własne nogi.
  • Powłóczenie kopytami – problem dotykający najczęściej stare konie, objawiający się przeciąganiem kroku poprzez wleczenie krawędzi kopyta po ziemi przed jego uniesieniem i postawieniem kroku.
  • Caplowanie – polega na nagłym skracaniu kroku i dreptaniu przez stawianie krótkich kroków. Połączenie stępu i kłusa, czyli caplowanie, to objaw zdenerwowania, chęć rozładowania energii.

Kłus ćwiczebny – porady

Nieprawidłowa jazda bywa też spowodowana nieprawidłową postawą jeźdźca , a dokładnie błędnym dosiadem. Wypracowanie prawidłowego dosiadu podczas kłusa wymaga ćwiczeń i czasu. Nieprawidłowy dosiad objawia się wybijaniem nas przez konia i nadmiernym unoszeniem się nad siodłem. Składa się na to wiele czynników, a przede wszystkim błędna postawa wyjściowa, przyjmowana w momencie dosiadania siodła. Zbyt sztywne nogi, sztywne plecy i spięte pośladki powodują nienaturalną postawę i obijanie się o konia. Często jest to problem młodych i niedoświadczonych osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jeździectwem. Rozluźnienie i spokój to podstawa. Ich brak powoduje nie tylko błędy w jeździe, ale też problem z nawiązaniem porozumienia na linii jeździec-koń. Zwierzę czuje zdenerwowanie i spięte mięśnie i również reaguje nerwowo.

>>>Zobacz też: Jazda konna – garść praktycznych wskazówek

Kolejnym błędem w prawidłowym dosiadzie podczas kłusa jest niestabilne trzymanie sylwetki , pochylanie się na do przodu, do tyłu i na boki. Ciało nie może łatwo poddawać się ruchom konia, machając się na boki bezwładnie. Należy znaleźć balans pomiędzy nadmiernym napięciem a utrudniającym jazdę nadmiernym rozluźnieniem.

Nieprawidłowy kłus, wynikający z braku umiejętności prawidłowego trzymania wodzy , przekłada się również na spięcie konia. Sztywno trzymane lejce, które ciągną na siłę głowę konia do tyłu, powodują jego zdenerwowanie, napięcie i w efekcie wybijanie jeźdźca.

Zobacz film: Rezerwat dzikich koni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Prawidłowy kłus konia

Charakteryzuje się tym, iż podczas chodu kończyny konia, w momencie unoszenia, tworzą dwie równoległe proste linie. Niezauważalne są żadne odchylenia, nadmierne zgięcia i zarzucanie kopytami. Prawidłowy kłus to taki, w którym koń unosi nogi, wyraźnie odrywając kopyta od podłoża, a jego tylne i przednie nogi pracują równomiernie i w idealnej synchronizacji. Kopyto w momencie postawienia na podłoże powinno leżeć zupełnie płasko, a nogi być idealnie wyprostowane.

Konie, które mają problem z budową stawów, poddawane są treningom i rehabilitacji na lonży , podczas których uczą się prawidłowych nawyków właściwego chodu. Częścią procesu treningowego jest również współpraca z jeźdźcem, który zobowiązany jest do opanowania właściwej techniki dosiadu. Regularność treningów i wypracowanie więzi między jeźdźcem a koniem może przynieść pozytywne rezultaty.

>>>Zobacz też: Jak dopasować odpowiednie wędzidło? Rodzaje i zastosowanie wędzideł

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości