Dla wielu osób rozmowa o śmierci, chorobie czy tęsknocie stanowi stresujące i nieprzyjemne doświadczenie. Mimo że sprawy te stanowią integralną część życia człowieka, budzą w nas wiele emocji i nerwów. Kwestie, które bywają trudne dla dorosłych, są często kompletnie niezrozumiałe dla dzieci. Dowiedz się, jak o nich rozmawiać z najmłodszymi.
Śmierć i choroba są powszechnie uważane za trudne tematy. Popularne gry komputerowe, filmy czy Halloween uczyniły z nich element codzienności, a nawet zabawy.
Jeżeli dziecko w przyszłości, jako dorosły człowiek, ma jakąś traumę w związku ze śmiercią kogoś bliskiego, to najczęściej nie jest związane z samą śmiercią, tylko z tym, że rodzic obciążył malucha swoimi emocjami i zachowaniami
– wyjaśniła Joanna Pieszka, pedagog i prezes Fundacji Krzepki Maluch.
Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?
Podczas rozmowy z dzieckiem należy wyrażać się w sposób bardzo prosty, krótki i konkretny. Maluchy traktują wypowiedzi dorosłych bardzo dosłownie.
Mówimy prosto z mostu. Możemy też wykorzystać swoje ciało, czyli po prostu być blisko. To jest najważniejszy aspekt, żeby dziecko przytulić
– podkreśliła pedagog.
W trudnych chwilach dzieci potrzebują stabilności. Dlatego należy dołożyć starań, żeby w domu panowały te same zasady, reguły i plan dnia, co zwykle.
Warto jest stanąć na głowie, żeby w tym trudnym czasie, który nas spotyka, zadbać o stabilność ogniska domowego
Warto być szczerym i otwartym. Podczas rozmowy powinno się zadbać o komfort dziecka i poświęcić mu tyle czasu, ile będzie potrzebowało. Rodzic powinien wysłuchać tego, co jego pociecha ma do powiedzenia i być przy niej, jeśli zechce pomilczeć.
Niektórzy dorośli obawiają się przyznać do tego, że czegoś na dany temat nie wiedzą. Zdaniem Joanny Pieszki używanie zwrotu „nie wiem” jest nie tylko całkowicie normalne, ale i jak najbardziej wskazane.
Czujny rodzic
Trudne rozmowy wymagają od rodzica czujności. Niepokojące sygnały mogą pojawiać się w sferze emocjonalnej, społecznej lub somatycznej. Zwykle przejawiają się gniewem, agresją, osamotnieniem czy problemami ze snem. Gdy te objawy się nasilają, są długotrwałe, intensywne i powodują dyskomfort, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Obrażony rodzic. Psycholog: "To zachowanie jest dla dziecka nieczytelne"
Jak nauczyć dziecko samodzielności? Pomóc w tym może plan daltoński. Co to takiego?
Jak rozmawiać z dzieckiem o religii? Otwarcie. Psycholog: „Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość"
Autor: Agata Polak