Jak grać na organach? Praktyczny poradnik

Młoda kobieta gra na organach w domowym studio
Fot.Pekic/Getty Images

Nauka gry na organach to dobry kierunek rozwoju muzycznego, który może stać się Twoją życiową pasją. Najpierw jednak musisz obrać jakąś strategię. Poniżej zgromadziliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji, które sprawią, że nauka będzie szybka, łatwa i przyjemna.

Naukę gry na każdym instrumencie klawiszowym należy rozpocząć od nauki nut, później możesz przejść do koordynacji swych rąk, dopiero na ostatnim etapie będziesz mógł rozpocząć wytrwałą pracę nad konkretnym utworem.

Nauka gry na organach - nuty

Najpierw naucz się nut na pięciolinii oraz rozkładu nut na klawiaturze. Naukę rozpocznij od nut znajdujących się w kluczu wiolinowym, ale nie obejdzie się również bez znajomości klucza basowego (jest niezbędny, bo to w nim zapisuje się nuty niższej części klawiatury - to te, które zwykle są grane lewą ręką).

Dobrym pomysłem na uczenie się nut może być także stosowanie ich w praktyce z równoczesnym wykorzystaniem naklejek na klawisze - sposób ten sprawi, że będziesz uczył się mimowolnie i naturalnie.

Jak grać na organach? Koordynacja rąk

Gdy już poznasz nuty, możesz przejść do kolejnego etapu nauki, czyli rozpocząć trenowanie koordynacji rąk. To nie będzie łatwe zadanie, nie ma też jednej, sprawdzonej i skutecznej recepty. Jest za to jedna ważna rada - ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć! Dobrym pomysłem wydaje się być również rozpoczęcie od gry jedną ręką i stopniowe dołączanie do niej drugiej, by później znowu trenować je rozłącznie. Warto też spróbować gry bez patrzenia na klawiaturę, a nawet z zasłoniętymi oczami. Najważniejsze jest, by nauczyć nasze dłonie pracować rozłącznie przy równoczesnej synchronizacji.

Nie będzie łatwo, ale nie zrażaj się! Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń “na sucho”, które pozwolą Ci poprawić sprawność Twoich dłoni.

1. Złóż palce w piramidkę, następnie dociśnij kolejno każdy z palców do swojego “przeciwnika”. Dzięki temu ćwiczeniu zwiększasz siłę swoich palców.

2. Rozłóż otwarte dłonie i rozciągnij wszystkie swoje palce na boki - tym ćwiczeniem będziesz rozciągał swoje mięśnie.

3. Ściśnij mocno swoją dłoń i mocno wyrzuć z niej palce (bardzo podobny ruch wykonujesz, gdy chcesz przekazać komuś, by zapalił sobie światła w samochodzie. To ćwiczenie idealne na rozgrzewkę - w końcu by mięśnie prawidłowo pracowały, muszą być dobrze rozgrzane.

Nauka gry na organach dla początkujących - praca nad utworem

Kwestia pracy nad utworem gromadzi w sobie kilka różnych elementów, są to m.in. dynamika, artykulacja, styl oraz interpretacja.

Dynamika to po prostu siła natężenia dźwięku, opiera się więc w gruncie rzeczy na sposobie Twojej interpretacji utworu. Ta sama melodia zagrana bardzo głośno będzie miała inny “wydźwięk” niż utwór zagrany cichutko. Artykulacja jest sposobem łączenia poszczególnych dźwięków ze sobą - opisuje czy kolejne dźwięki zagramy łącznie (legato), czy każdy kolejny dźwięk zaakcentujemy (staccato). Z kolei styl jest kwestią znacznie bardziej “kulturową” - wskazane jest, by styl wykonania odpowiadał kompozytorowi i epoce, w której tworzył. Wszystko poza opisanymi wyżej elementami jest określane mianem interpretacji, czyli tym, co osoba wykonująca dany utwór dodaje od siebie.

Nauka gry na organach kościelnych

Organy kościelne to największy instrument na świecie, który najczęściej znajduje się w kościołach, salach koncertowych i aulach. Dzięki swej złożonej budowie posiada ogromne możliwości dynamiczne i brzmieniowe. Co ciekawe, instrument ten ma bardzo długą historię - powstał już w starożytności, w Egipcie istniały tzw. organy wodne.

Organy składają się z kilku elementów takich jak:

· piszczałki pogrupowane w głosy,

· traktury i miechy.

Ponadto instrument ten posiada od jednego do pięciu manuałów (czyli klawiatur) oraz klawiaturę nożną. Przez lata był wielokrotnie udoskonalany - od organów mechanicznych (miechy napędzane były siłą mięśni) przez pneumatyczne do elektrycznych aż po elektropneumatyczne.

Wielu kompozytorów, szczególnie w epoce baroku czy romantyzmu, pisało utwory na organy. Dziś można je głównie usłyszeć w kościołach, choć oczywiście nie jest to ich jedyne zastosowanie.

Jeśli chcesz rozpocząć naukę, warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy ktoś nie udziela korepetycji z gry na tym instrumencie. Czasami szkoły muzyczne również oferują takie zajęcia. Warto też odwiedzić stronę Ogólnopolskiego Forum Organowego.

Nauka gry na organach dla dzieci

Im wcześniej rozpoczniesz rozwój muzyczny Twojego dziecka, tym lepiej. Dlatego warto zacząć od wspólnej zabawy - kup dziecku organki, które wprowadzą je w magiczny świat dźwięków. Później przyjdzie pora na profesjonalną naukę, najlepiej pod czujnym okiem korepetytora lub w szkole muzycznej. Pamiętaj jednak, by najpierw sprawdzić, czy muzyka rzeczywiście interesuje Twoje dziecko. Nie ma nic gorszego niż zmuszanie kogoś do gry na siłę.

Zobacz film: Musicon - instrument do nauki muzyki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości