Kiedy powinien pojawić się pierwszy okres po porodzie? Przyczyny braku miesiączki po urodzeniu dziecka

GettyImages-638038024.jpg
GettyImages-638038024.jpg
W wyniku karmienia piersią dochodzi do wzrostu nie tylko stężenia oksytocyny, ale również prolaktyny (w skrócie PRL). Jej wysokie stężenie zahamowuje wystąpienie pierwszej miesiączki po porodzie. Jest to tzw. laktacyjny brak miesiączki (LAM).

Każdy kobiecy organizm jest inny i fizjologiczny termin pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie jest sprawą indywidualną. Wpływa na to wiele czynników - czy kobieta rozpoczęła stosowanie antykoncepcji, czy karmi piersią czy doszło do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Pierwsza miesiączka może pojawić się po kilku tygodniach, ale i nawet po kilkunastu miesiącach. Niektóre kobiety nie będą miały miesiączki aż do zakończenia karmienia piersią.

Przyczyny braku miesiączki po porodzie

Hormon prolaktyny (PRL) odpowiedzialny jest za opóźnienie się pierwszej miesiączki po porodzie. To hormon peptydowy, wydzielany z przysadki mózgowej. Jego stężenie wzrasta w okresie połogu oraz kolejnych tygodniach lub miesiącach, jeśli kobieta karmi piersią. PRL odpowiada za wzrost gruczołów sutkowych oraz proces laktacji. Wysokie stężenie prolaktyny spowalnia dojrzewanie komórki jajowej, opóźniając owulację. Dzieje się to za sprawą sprzężenia zwrotnego osi podwzgórze-przysadka-jajniki. Wysokie stężenie PRL pośrednio hamuje wydzielanie hormonów - folitropiny (FSH) oraz lutropiny (LH) - odpowiedzialnych bezpośrednio za przebieg owulacji. Ich niskie stężenie uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej w jajniku i opóźnia owulację, a tym samym pojawienie się pierwszej miesiączki.

Pierwszy okres po porodzie uzależniony jest od długość karmienia piersią dziecka. Może pojawić się po 6 miesiącach karmienia piersią, po rozpoczęciu rozszerzania diety niemowlaka. Powszechnie uznaje się, iż dziecko powinno być karmione piersią - o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań - przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy jego życia, a najlepiej do końca drugiego roku życia dziecka.

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kiedy powinien pojawić się pierwszy okres po porodzie?

Krwawienie zaraz po porodzie to nie okres, lecz tzw. odchody połogowe. Występują one zarówno po porodzie siłami natury, jaki i po cesarskim cięciu. To efekt powracania macicy do stanu przed ciążą. Macica w tym czasie goi się i obkurcza. W odchodach połogowych obserwujemy malejącą z każdym dniem ilość krew, resztki błon płodowych oraz śluz. Odchody połogowe krwiste zwykle ustępują już po tygodniu lub dwóch, następnie zmieniają kolor i u niektórych kobiet mogą trwać do 6 tygodni, czyli do końca połogu. Odchody początkowe są bardzo obfite i krwiste, ale stopniowo zmieniają się i przypominają skrzepy, by w końcowej fazie wyglądać jak brązowe plamienie. Pierwsza miesiączka po porodzie u większości kobiet niekarmiących piersią pojawia się po ok. 3 miesiącach po urodzeniu dziecka. Jeśli kobieta karmi piersią, pojawienie się krwawienia miesiączkowego po kilku miesiącach jest normalne, to zwykła fizjologia związana ze zmianami hormonalnymi.

Czym jest połóg?

Połóg rozpoczyna się bezpośrednio po porodzie, po wydobyciu łożyska i trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do wielu zmian, odczuwane są pewne dolegliwości, mające na celu przywrócenie stanu organizm sprzed ciąży. Większość kobiet przechodzi przez ten okres bardzo łagodnie, jednak zdarza się, iż dolegliwości bólowe i zmiany emocjonalne są bardzo uciążliwe. W wyniku silnego obkurczania się mięśnia macicy w pierwszych dniach połogu może wystąpić dokuczliwy ból podbrzusza. Wzrost ilości płytek krwi powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka przeciwzakrzepowa, czyli jak najszybsze uruchomienie położnicy po porodzie. Chodzenie po porodzie na początku jest dość bolesne, zwłaszcza po cesarskim cięciu ze względu na uczucie “ciągnącej” rany. Oprócz odchodów w pierwszych dniach połogu dochodzi do silnych, mieszających się ze sobą skrajnych emocji - silna radość i euforia powiązane z wybuchami płaczu, przygnębieniem oraz uczuciem zmęczenia. Podczas połogu mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu czy stolca. Należy wówczas udać się do farmaceuty lub lekarza po środki specjalnie przygotowane dla kobiet w okresie połogu zmagających się z wymienionymi dolegliwościami.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości