Trzynastoletni Janek Gawroński ze spektrum autyzmu napisał do minister Elżbiety Rafalskiej list w sprawie środowiskowych domów samopomocy dla osób dorosłych z autyzmem. Rząd najpierw je obiecywał, a następnie z pomysłu się wycofał. Czym są takie placówki? Czy minister Rafalska odpowiedziała na list chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Janka, jego tatę - Michała Kowalskiego i Annę Duniewicz z inicjatywy "Chcemy całego życia!".
Czym są środowiskowe domy samopomocy?
Środowiskowe domy samopomocy (SDŚ) to placówki, które mają na celu wspieranie osób z zaburzeniami psychicznymi w osiąganiu większej zaradności i samodzielności oraz pomaganie w integracji społecznej. Obecnie polskie prawo przewiduje istnienie trzech typów domów:
A - dla osób przewlekle psychicznie chorych,
B - dla upośledzonych umysłowo,
C - dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.
Inicjatywa "Chcemy całego życia!" domaga się utworzenia środowiskowych domów samopomocy dla osób dorosłych ze spektrum autyzmu (typu D), bo - jak powiedziała nasz gość Anna Duniewicz -
Istniejące domy samopomocy typu A, B i C nie chcą <<trudnych podopiecznych>>, a niewystarczająca dotacja nie zachęca do ich przyjmowania. Dlatego zabiegamy o małe, specjalistyczne placówki ze wsparciem 1:1 (jeden terapeuta na jednego podopiecznego) z pokojami wyciszeń, komunikacją alternatywną, odpowiednio przeszkoloną, empatyczną kadrą.
Obietnica rządu
Po długiej walce środowiska rodziców dzieci z autyzmem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpisało projekt stworzenia nowych placówek do programu wsparcia dla rodzin "Za życiem". Zapowiedź stworzenia SDŚ typu D znalazła się też w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
Niestety wbrew wcześniejszym deklaracjom, ministerstwo wycofało się z planów stworzenia środowiskowych domów samopomocy dla dorosłych z autyzmem.
List Janka Gawrońskiego
W odpowiedzi na tę decyzję, 13-letni Janek Gawroński napisał do minister Elżbiety Rafalskiej list, w którym pisze, jak ważne dla osób z autyzmem i ich rodziców jest stworzenie placówek typu D:
Nasza inicjatywa Chcemy Całego Życia walczy o Środowiskowe Domy Samopomocy Typu D. To takie domy, które są dobre i bezpieczne dla moich kolegów. Te domy to szczęście dla nich i spokojne serca ich rodziców. Pani Minister, jestem smutny, bo wiem dziś, że takich Domów typu D dla osób z autyzmem nie będzie. (...) Zróbmy pomoc dla osób z autyzmem, których życie jest trudne. Mama dorosłego Piotra ma łzy w sobie. Ma trudne życie. Co będzie z Piotrem, kiedy ona pójdzie do Nieba?
Nastolatek poprosił również minister Rafalską o spotkanie, na które chciałby przyjechać z kolegami:
Pokażemy słowa, pokażemy siebie i poprosimy o pomoc. Będziemy spokojni, zostawimy nerwy przed wejściem i zrobimy dobrą rozmowę o nas (...) Polubi nas Pani.
Minister Rafalska odpisała na list:
Janku, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracujemy nad przepisami, które będą skierowane do osób ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami. Podobnie jak Tobie, zależy nam na dobru i bezpieczeństwie tych osób. Zapewniam Cię, że to ważny temat dla nas. Chcemy stworzyć środowiskowe domy samopomocy dla osób z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami.
Zobacz także:
Autyzm - leczenie, odmiany. Objawy autyzmu u dzieci
Czy terapia behawioralna może pomóc dzieciom z autyzmem?
Autyzm nie przeszkadza mu w robieniu doktoratu z prawa
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN